PL EN
Kraina Śpiochów

Kraina Śpiochów

adaptacja sztuki Marty Guśniowskiej
reżyseria: Jacek Malinowski‌
scenografia: Giedrė Brazytė
muzyka: Antanas Jasenka
animacje: Mantas Bardauskas

obsada:
Jolanta Darewicz
Jakub Ehrlich
Agnieszka Grzegorzewska
Piotr Kłudka
Wojciech Stachura
Joanna Tomasik
Magdalena Żulińska

Premiera: 13 stycznia 2018

Duża Scena Miejskiego Teatru Miniatura

Dla widzów 3+

Czas trwania: 1 godzina i 10 minut (z przerwą)

 

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

 

Opis

Królewna Śpioszka nie może zasnąć, bo ma senne koszmary. Jej tata, król Śpioch, za wszelką cenę stara się znaleźć rozwiązanie... „Kraina Śpiochów” to adaptacja sztuki jednej z najczęściej wystawianych polskich autorek Marty Guśniowskiej. Reżyseria Jacka Malinowskiego, wykładowcy na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, gwarantuje realizację czerpiącą z bogactwa teatru lalkowego.

Recenzje
W charakterystyczny dla siebie sposób autorka sztuki miesza motywy baśniowe, nawiązując do konwencji baśni drogi. Motyw ten potraktowany zostaje jednak z przymrużeniem oka. Król nie musi się szczególnie natrudzić, by osiągnąć swój cel. Kluczowa do jego osiągnięcia jest empatia i dzielenie się z innymi.
Łukasz Rudziński, trójmiasto.pl

Reżyser spektaklu gdańskiej Miniatury Jacek Malinowski do współpracy zaprosił trójkę litewskich twórców: scenografkę Giedre Brazyte, kompozytora Antanasa Jasenkę oraz Mantasa Bardauskasa, odpowiedzialnego za wyświetlane w spektaklu animacje. 

Efekt jest znakomity - wysmakowane kostiumy i pomysłowa scenografia bardzo się podobały. Choć nie było feerii barw, ale nic dziwnego: wszak spektakl dzieje się w krainie snu. Kolorowe postaci pojawiają się w drugim akcie. Litewscy twórcy potraktowali małych widzów z szacunkiem, pamiętając, że teatr dla dzieci trzeba robić jak dla dorosłych, tylko... lepiej. 

Gdańska Miniatura już po raz kolejny przygotowała spektakl dla najmłodszych. Spokojnie można wybrać się na przedstawienie z trzylatkiem, na pewno będzie się mu podobało.

Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"
×