PL EN
Akademia pana Kleksa

Akademia pana Kleksa

na podstawie powieści Jana Brzechwy

adaptacja: Emil Płoszajski

reżyseria: Agnieszka Płoszajska

scenografia: Michał Dracz

aranżacje piosenek: Przemysław BartośMarcin Gałązka

choreografia: Michał Cyran

asystentka reżyserki: Magdalena Żulińska

 

obsada:

Ambroży Kleks | Krystian Wieczyński

Szpak Mateusz | Piotr Kłudka 

Meluzyna/Król/animacja | Magdalena Żulińska

Filip Golarz/Nauczyciel/Królowa/animacja | Jakub Ehrlich

Piastunka/Asystentka Doktora Paj Chi Wo/animacja | Agnieszka Grzegorzewska

Piastunka/Asystentka Doktora Paj Chi Wo/animacja | Wioleta Karpowicz

 

obsada dziecięca:

Adaś | Matylda Krystaszek/Konrad Repiński

Alojzy | Konstancja Martin/Tymon Plata

Szpak Mateusz | Marianna Zawada

Doktor Paj Chi Wo | Emilia Stelmachowska/Julia Wojciechowska

Mały pan Kleks | Gabriela Sztejner/Aleksandra Polak

Akademia

Maja Gołębska/Rozalia Nowicka

Szymon Wierejko/Michał Trawicki

Miłosz Teterycz/Andrzej Bansleben

Emilia Stelmachowska/Julia Wojciechowska

Izabela Fadel/Wiktoria Tumasz

Łucja Łysoń/Barbara Papis

Szkoła/Wilki

Konstancja Martin/Tymon Plata

Gabriela Sztejner/Aleksandra Polak

Tola Wośko/Nadia Wicenbach

Eryk Lipski/Adam Kordowski

Hanna Kowalkowska/Antonina Skibicka

Dziewczynka z Zapałkami | Tola Wośko/Nadia Wicenbach

Meluzyni

Hanna Kowalkowska/Antonina Skibicka

Eryk Lipski/Adam Kordowski

Książę | Szymon Wierejko/Michał Trawicki

 

Premiera: 3 października 2020, Duża Scena Teatru Miniatura

Dla widzów od 6 lat

Spektakl jest grany w dwóch obsadach dziecięcych.

Czas trwania: 1 h 40 minut z przerwą.

 

Opis

Spektakl przygotowany w zespole składającym się z aktorów Miniatury i utalentowanych dzieci, które przeszły cykl warsztatów w teatrze z zakresu śpiewu, ruchu scenicznego i aktorstwa.

Pana Kleksa i jego Akademię znają chyba wszystkie dzieci w Polsce. Ten szalony i mądry jednocześnie nauczyciel najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów. A to ona przecież jest kluczem do szczęścia, bo pozwala spojrzeć na zwykłe rzeczy i znane sprawy w nowy, lepszy sposób.

Przekonuje się o tym Adaś Niezgódka, który trafia do Akademii z poczuciem, że ma „gliniane ręce” i niewielki z niego może być pożytek. Dzięki Kleksowi odkrywa potencjał, który drzemie w odważnym podążaniu za najdziwniejszymi nawet pomysłami, co daje mu wiarę w siebie i siłę, by iść własną drogą.

Własną drogą nie idzie za to Alojzy. To sztuczne „dziecko doskonałe”, zaprogramowane by bezkrytycznie realizować ideały swojego ojca, Filipa. Niszczy wszystko, co inne i „zmyślone”, czyli Kleksowi najdroższe, bo zamiast dziecięcej ciekawości jest wyposażony w sztywne założenia.

Towarzysząc Adasiowi w jego przygodzie, każdy widz – mały i duży – będzie miał okazję do zastanowienia się, czy przypadkiem nie zdarza mu się zachowywać jak robot. Pan Kleks inspiruje, by częściej pytać „co by było gdyby”, chociaż pewnie guzik o tym wiemy.

A co by było, gdyby zwykły guzik otwierał kolejne furtki do niezwykłych bajek, w których wszystko jest na niby? Wszystko prócz tego, co czujemy. Na szczęście.

 

Recenzje
Wystawienie musicalu "Akademia Pana Kleksa" przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku to wydarzenie precedensowe. W spektaklu bierze udział kilkanaścioro dzieci, które doskonale czują się w otoczeniu dorosłych aktorów. Przygotowywany przez rok spektakl, którego premiera odbyła się 3 października, z pewnością będzie hitem Teatru Miniatura.
 
(...) Propozycja Agnieszki i Emila Płoszajskich na podstawie książki Jana Brzechwy łączy brawurę inscenizacyjną i pełen ironii dowcip, z żywiołem dzieci, które nie tylko bardzo dobrze wypadają w swoich epizodach, ale też swoją energią podgrzewają atmosferę na scenie. Ponieważ świetna, prosta, ubarwiona animacjami scenografia Michała Dracza zakłada niewielki podest wchodzący w widownię Teatru Miniatura, udało się stworzyć w ten sposób zapadnię, pozwalającą na małe, działające na wyobraźnię dzieci czary.
 
(...) Dzięki pracy Agnieszki i Emila Płoszajskich oraz talentom młodych aktorów spektakl nie ma żadnego słabszego momentu, a każdy epizod dziecięcy nabiera kolorytu. Odbiorowi musicalu sprzyjają kolorowe, działające na wyobraźnię kostiumy Meluzyny i jej Meluzynów, płaszcz z pluszaków Pana Kleksa czy efektowne kreacje dzieciaków z Akademii. Także najstraszniejszy moment książki i filmu - Inwazję Wilków - przedstawiono w sposób dużo mniej straszny niż w oryginale.

Również dzięki temu premiera "Akademii Pana Kleksa" to świetna propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, na którym również ich rodzice będą się doskonale bawić. Trud, by stworzyć musical razem z dziećmi, opłacił się, bo w Miniaturze powstał świetny spektakl, kto wie, czy nie najlepszy w ostatnich latach.
Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl

Dla kogo jest ten spektakl? Dla każdego, nie ma ograniczeń wiekowych, obejrzą go z przyjemnością zarówno rodzice, jak i dzieci. Młodzi aktorzy śpiewają na żywo. Wielkie brawa dla Agnieszki i Emila Płoszajskich, którzy potrafili tak perfekcyjnie przygotować małych artystów. Autentyczność dzieci na scenie, ich widoczna radość pokazują, że magia świata teatru to coś, co zdecydowanie uruchamia dziecięcą wyobraźnię. Gorąco polecam ten spektakl.

Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"
×