PL EN
Tramwaje

Tramwaje

scenariusz: Romuald Wicza-Pokojski
reżyseria: Michał Derlatka
opracowanie graficzne: Anna Dobrowodzka
muzyka: Sówka SowińskaWojciech Brożek

obsada: Jakub Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura

prapremiera: 26 lutego 2017
Duża Scena Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku

Dla widzów od 5 lat
Czas trwania: 1 h 15 minut (z przerwą)

Scenariusz przedstawienia powstał z inspiracji opowiadaniami dzieci przesłanymi na konkurs Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Fundacji Wspólnota Gdańska oraz Miasta Gdańsk.


Partner premiery

znak_GAiT_pl_v_1_RGB_S200px.jpg 

W związku z licznymi zapytaniami zamieszczamy też piosenkę o resuscytacji ze spektaklu :)

Opis

Co tramwaje robią „po godzinach”? Jak nowy tramwaj zdobywa swoje imię i patrona? I czy strach jest zawsze zły, czy czasem może się okazać naszym przyjacielem?

„Tramwaje” to zabawna opowieść o samodzielności i przełamywaniu lęków. Jej głównym bohaterem jest nowy tramwaj, który wyrusza w podróż, żeby pokonać strach i jak inne tramwaje zasłużyć na imię. W poszukiwaniu strachu Tebi, czyli Tramwaj bez Imienia nieraz gubi swoje tory i spotyka różnych bohaterów, z których każdy boi się czegoś innego – Osiedlowe Bloki miejskich arterii, Kutry orkanu Barbara, a uliczna Lampa ciemności. Zobaczcie, jak będzie wyglądała konfrontacja Tebiego z jego własnym strachem.

Scenariusz napisał dyrektor Miniatury, Romuald Wicza-Pokojski, autor scenariuszy do przedstawień Remus, Baltic. Pies na krze i Bajki robotów, a spektakl reżyseruje Michał Derlatka, który w Miniaturze zrealizował Fahrenheita i Siedmiu krasnoludków.

 

WASZE OPINIE O SPEKTAKLU

Spektakl zabawny i wyreżyserowany z polotem. Sprawnie przeprowadzona narracja z elementami gdańskości we wszystkich warstwach. Koloryt lokalny ubrany w żart. Do tego lekkość gry aktorskiej. Polecam wszystkim. Dzieciom i ich rodzicom.
Marek, trojmiasto.pl

Spektakl bardzo sympatyczny i kolorowy, dzieci cały ranek opowiadają o różnych scenach ;)
trojmiasto.pl

Rewelacja! Świetnie skomponowana i zagrana sztuka. Śmiechu co niemiara. Zdecydowanie polecam. Rzeczywiście momentami jest głośno, ale to nie jest znacząca niedogodność. Byłam w teatrze z 4,5 latkiem - w ostatnich scenach na złomowisku trochę się bał, ale nie tak, żeby płakać. W mojej ocenie przedstawienie dla dzieci 6+, ale i młodsze dzieci mogą coś z niego wynieść i się znakomicie pobawić.
Marta, trojmiasto.pl

Jeśli macie ochotę podzielić się z nami waszymi przemyśleniami odnośnie spektaklu, prześlijcie nam maila na adres miniatura@teatrminiatura.pl

Recenzje
Spektakl jest żywy, dynamiczny i zabawny. Grany za pomocą dużych lalek planszetowych, wielkich rekwizytów (jak lampa uliczna) czy zwykłych zabawek-tramwajów spektakl, dzięki częstym zmianom dekoracji ani przez moment nie nuży. Bardzo mocnym punktem "Tramwajów" jest ich oprawa wizualna, która dzięki kreatywności reżysera i odpowiedzialnej za opracowanie graficzne Anny Dobrowodzkiej, bez trudu przenosi dzieci do poszczególnych punktów Gdańska, zasygnalizowanych również poprzez makiety umieszczone tuż przed widzami.
Łukasz Rudziński, trójmiasto.pl

Michał Derlatka inscenizuje przygody Tebiego charakterystyczną dla swojego teatru metodą – formalnie dzieje się tu naprawdę dużo. Każde ze spotkań Tebiego ma inny kształt, przy okazji każdego z nich przeobrażeniom podlegają scenografia, rekwizyty i same lalki. Nieustannie zmienia się również elektroniczna, świetna warstwa dźwiękowa autorstwa Sówki Sowińskiej i Wojciecha Brożka. Wizualnie spektakl Derlatki prezentuje się znakomicie. Miks materiałów (w tym ulubione przez reżysera papier i karton), kolorów i stylów tworzy mieszankę eklektyczną, lecz nie ciężkostrawną. Bardzo przyjemnie ogląda się znane gdańskie krajobrazy w wersji próbującej (z powodzeniem) naśladować dziecięce widzenie rzeczywistości – momentami przejaskrawione, czasem polukrowane pastelami, a chwilami budzące dreszczyk grozy. 

Anna Jazgarska, teatralny.pl
×