wróć do:

XX edycja Dni Mniejszości Narodowych BIOGRAFIE GDAŃSKIE | 24–26 listopada

Biografie Gdańskie są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, a dla gdańszczan do zapoznania się z ich kulturą. W tym roku odbywa się już 20. edycja tego wydarzenia. Od czterech edycji organizuje je Teatr Miniatura we współpracy z gdańskim Urzędem Miejskim. Tym razem w ramach programu odbędzie się kilka wydarzeń. W piątek 24 listopada o godz. 10.00 oraz w sobotę 25 listopada o godz. 12.00 zostanie pokazany spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” w reżyserii Magdaleny Miklasz i Amadeusza Nosala – opowieści dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych o tym, jak trafiły do Gdańska. 24 listopada o 11.00 (wersja dla szkół/grup zorganizowanych) i 17.00 (wersja dla rodzin) będzie można się wybrać na spacer po Wrzeszczu, który dzięki wykorzystaniu różnych zmysłów pobudzi wyobraźnię uczestników i pomoże odnaleźć ślady wielokulturowej historii miasta. Zapisy: https://forms.gle/RoZ3XeV1kfq7Fvfg6.

Na zakończenie w niedzielę 26 listopada o 17.00 odbędzie się Wieczór mniejszości narodowych, podczas którego wystąpi polsko-ukraiński zespół Zazula specjalizujący się w technice śpiewu białego. Łączy ją z elementami współczesnych gatunków rozrywkowych, takich jak rock, funk czy muzyka elektroniczna. W swojej twórczości sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich, w szczególności czerpiąc ze wspólnoty polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Koncertowi będzie towarzyszył wspólny stół z potrawami kuchni mniejszości narodowych przygotowany przez współorganizatorów wydarzenia: Białoruskie Towarzystwo Kulturalne CHATKA, Związek Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Gdańsku, oddział pomorski Związku Ukraińców w Polsce oraz oddział gdański Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. Bezpłatne wejściówki na Wieczór mniejszości narodowych i koncert zespołu Zazula oraz bilety na spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” są dostępne w kasie teatru, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku Wrzeszczu.

Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. małych ojczyzn, jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta. W XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci – wszyscy trwale wpłynęli na to, jaki Gdańsk jest dzisiaj. Po II wojnie światowej do wyzwolonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

Bezpłatne wejściówki na Wieczór mniejszości narodowych oraz bilety na spektakl „Jak się tu znaleźliśmy” są dostępne w kasie teatru, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku Wrzeszczu. Zapisy na spacer po Wrzeszczu: https://forms.gle/RoZ3XeV1kfq7Fvfg6.

Program

24 listopada 2023 (piątek), 11.00

Biografie miasta | zmysłowy spacer po Wrzeszczu (dla szkół)


24 listopada 2023 (piątek), 17.00

Biografie miasta | zmysłowy spacer po Wrzeszczu (dla rodzin)


24 listopada 2023 (piątek), 10.00 i 12.00

25 listopada 2023 (sobota), 12.00

Jak się tu znaleźliśmy | spektakl na podstawie tekstu Agnieszki Kochanowskiej w reż. Magdaleny Miklasz i Amadeusza Nosala


26 listopada 2023 (niedziela), 17.00

Wieczór mniejszości narodowych | koncert zespołu Zazula oraz wspólny stół z potrawami kuchni mniejszości narodowych

Zobacz więcej

Co u nas słychać? - Premiera OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ. WRZESZCZ | 3 grudnia

Premiera OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ. WRZESZCZ | 3 grudnia

Co u nas słychać? - Książka w roli głównej: Joanna Concejo | 19 listopada

Książka w roli głównej: Joanna Concejo | 19 listopada

Co u nas słychać? - Szukamy specjalisty do obsługi multimediów | nabór do 6 listopada

Szukamy specjalisty do obsługi multimediów | nabór do 6 listopada

Co u nas słychać? - Etiuda na dwóch lalkarzy, cztery dłonie i dwadzieścia palców | 24 października

Etiuda na dwóch lalkarzy, cztery dłonie i dwadzieścia palców | 24 października

Co u nas słychać? - Książka w roli głównej: Tomasz Lipa Lipnicki | 22 października

Książka w roli głównej: Tomasz Lipa Lipnicki | 22 października

Co u nas słychać? - SZTUKA SIĘ ROBI | pokazy finałowe teatralnych rezydencji artystycznych | 28 października

SZTUKA SIĘ ROBI | pokazy finałowe teatralnych rezydencji artystycznych | 28 października

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Strona www: naoko.pl & web360.pl