wróć do:

SZTUKA SIĘ ROBI | pokazy finałowe teatralnych rezydencji artystycznych | 28 października

Jak najlepiej tworzyć spektakle dla przedszkolaków? O tym będą dyskutowali widzowie szkiców spektakli dla dzieci od 3 do 6 lat. Przygotują je wybrane w konkursie kolektywy artystyczne, które będą pracowały od 22 do 27 października podczas rezydencji artystycznych w Teatrze Miniatura. Pokazy trzech szkiców odbędą się 28 października na trzech naszych scenach.

Sztuka się Robi | inkubator teatralny to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Pierwsza edycja odbyła się w 2022 roku.

Pierwszym etapem projektu jest anonimowy konkurs na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat. W tym roku jury konkursu wybrało 3 kolektywy, które zostały zaproszone do twórczej pracy podczas tygodniowych rezydencji. W trakcie rezydencji artyści będą czerpali inspiracje nie tylko od siebie nawzajem, ale także od swoich małych widzów, prowadząc warsztaty i działania dla dzieci z gdańskich przedszkoli – Przedszkola nr 7 „Muchomorek”, Przedszkola nr 31 „Słoneczko” i Przedszkola nr 81. W pracach kolektywów wezmą też udział aktorki i aktorzy Teatru Miniatura Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Kamil Marek Kowalski i Krystian Wieczyński. 28 października w godz. 11.00–16.00 będzie można zobaczyć efekty ich pracy.

  • Drugą edycję Sztuka się Robi zdecydowaliśmy się poświęcić ponownie teatrowi dla przedszkolaków, żeby pogłębić refleksję nad tym tematem i podkreślić jego znaczenie. Nie jest wcale łatwo zrobić dobre przedstawienie dla tej grupy wiekowej tak, aby utrzymać ich uwagę, zapewnić angażujące artystyczne doświadczenie, a jednocześnie podsunąć ciekawy rozwojowo materiał. Jesteśmy bardzo ciekawi, co zaproponują kolektywy w tym roku – opowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

Tegoroczni artyści biorący udział w rezydencjach to osoby z dużym dorobkiem i aktywne w teatrze na różnych polach. W skład kolektywu Ohyda, który razem z dziećmi będzie badać, co jest fuj, i na tej podstawie przygotuje niegrzeczny punkowy koncert, wchodzi nagradzana reżyserka Karolina Maciejaszek (w Miniaturze zrealizowała „Tonję z Glimmerdalen”), dramatopisarka Malina Prześluga i muzyk Bartłomiej Orłowski. Projekt zatytułowany „Literówka” poświęcony wizualnemu i choreograficznemu potencjałowi liter zaproponował kolektyw, do którego należą doświadczeni pedagodzy teatru, zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki, w tym choreografią, scenografią i performansem: Agata Kędzia, Jakub Drzastwa, Monika Kiwak i Monika Wolnica. Trzeci kolektyw to wszechstronni twórcy i twórczynie działający w organizacjach pozarządowych i mający na swoim koncie wiele projektów teatralnych i parateatralnych, w szczególności zainteresowani pedagogiką cyrku, grywalizacją i muzyką: Agnieszka Batóg, Krzysztof Bętkowski, Piotr Myszczyszyn, Joanna Róg. Bohaterem ich koncepcji jest mały Ogień, który ma więcej energii niż jest w stanie pomieścić. Wszędzie go pełno, zapala się do każdego pomysłu i wydaje się nigdy nie męczyć. Ale czy tyle ognia jest mile widziane w świecie? Jak pozostać sobą, nie paląc przy tym bliższej i dalszej okolicy?

Pokazom szkiców teatralnych będą towarzyszyły rodzinne działania edukacyjne. Prowadzić całe wydarzenie oraz moderować dyskusje będzie Justyna Czarnota, pedagożka teatru, znawczyni teatru dla dzieci i młodzieży. Wejście na wszystkie pokazy jest bezpłatne na podstawie wejściówek do odbioru w Teatrze Miniatura w dniu wydarzenia.

Szczegółowy program pokazów SZTUKA SIĘ ROBI

28 października (sobota)

11.00–12.00 Ale ogień! | Agnieszka Batóg, Krzysztof Bętkowski, Tomasz Krasicki, Joanna Róg

12.30–13.30 Fuj! | Karolina Maciejszek, Malina Prześluga, Bartłomiej Orłowski

14.00–15.00 Literówka | Jakub Drzastwa, Agata Kędzia, Magda Wolnicka, Monika Kiwak

15.00–16.00 podsumowanie

29 października (niedziela)

12.00 A ciało mówi | reż. Aneta Jankowska

Koncepcja spektaklu była rozwijana podczas projektu rezydencji artystycznych Sztuka się robi | inkubator teatralny 2022.

Opisy projektów kolektywów

Ale ogień!

Ogień jest ekstra! Pomógł rozwinąć się cywilizacji, ruszył przemysł, dał światło w nocy i ciepło w zimie. Ogień to energia, blask i ekspansja. Każdy chciałby taki być! A może nie? „Ale ogień!” to spotkanie z małym Ogniem, który ma więcej energii niż jest w stanie pomieścić. Wszędzie go pełno, zapala się do każdego pomysłu i wydaje się nigdy nie męczyć. Ale czy tyle ognia jest mile widziane w świecie? Jak pozostać sobą, nie paląc przy tym bliższej i dalszej okolicy?

Fuj!

Co jest fuj? Fuj mogą być np. kupa, siki, śmierdy, pierdy, charki, smarki, gluty. A może fasolka szparagowa, zdarte kolano i mycie uszu mydłem? „Fuj!” to spektaklo-koncert realizowany przez tymczasowy kolektyw OHYDA i współtworzony przez najmłodszych. Teksty i kompozycje będące efektem spotkania twórców z dziećmi są podstawą tego niegrzecznego, punkowego koncertu, pozwalającego na wyrażenie emocji i twórczą, niczym nieskrępowaną ekspresję.

Literówka

Dzięcięcej mowie towarzyszy spontaniczność językowa, która już na chodniku pachnie kredą i lingwistyczną rewolucją. Słowa porządkują wiedzę, ale przekręcone uwalniają ogromną twórczą moc i rozwijają wyobraźnię. W końcu są zbiorami oddzielnych znaków – liter – a litery to jedne z pierwszych abstrakcyjnych obrazów, z którymi styka się dziecko. Twórcy traktują je jako materiał wizualny, ale też choreograficzny. „Literówka” zaprasza dzieci do wspólnego „ruchowego bazgrolenia” – radosnych wygibasów, uruchamiania wyobraźni i nawiązywania bliskiej relacji z własnym ciałem.

A ciało mówi

reżyseria, scenografia i kostiumy: Aneta Jankowska
współpraca dramaturgiczna: Paulina Giwer-Kowalewska
muzyka: Natalia CzekałaKrzysztof Guzewicz
reżyseria świateł: Paulina Góral

obsada: Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Aniela Kokosza/Paulina Giwer-Kowalewska, Kamil Marek Kowalski, Krystian Wieczyński

Czy ciało mówi? A jeśli tak, to co z tego rozumiemy? Spektakl dla przedszkolaków, który poprzez ruch buduje pozytywny obraz własnego ciała i ciał wokół. Koncepcja spektaklu była rozwijana podczas pierwszej edycji rezydencji artystycznych Sztuka się robi | inkubator teatralny w 2022 roku.

Zobacz więcej

Co u nas słychać? - Dionisios Sturis opowie o Grecji podczas ostatniego spotkania tego sezonu KSIĄŻKI W ROLI GŁÓWNEJ | 26 maja

Dionisios Sturis opowie o Grecji podczas ostatniego spotkania tego sezonu KSIĄŻKI W ROLI GŁÓWNEJ | 26 maja

Co u nas słychać? - Odwołany PRZYPŁYW 25 i 26 maja

Odwołany PRZYPŁYW 25 i 26 maja

Co u nas słychać? - Europejska Noc Muzeów w Miniaturze | 18 maja

Europejska Noc Muzeów w Miniaturze | 18 maja

Co u nas słychać? - Podpisaliśmy list intencyjny Zielonych Instytucji Trójmiasta i Pomorza

Podpisaliśmy list intencyjny Zielonych Instytucji Trójmiasta i Pomorza

Co u nas słychać? - Sztuka się Robi 2024 | konkurs | zgłoszenia do 17 maja

Sztuka się Robi 2024 | konkurs | zgłoszenia do 17 maja

Co u nas słychać? - ATLAS WYSP ODLEGŁYCH na festiwalu w Słupsku | 25 kwietnia

ATLAS WYSP ODLEGŁYCH na festiwalu w Słupsku | 25 kwietnia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Strona www: naoko.pl & web360.pl