wróć do:

Premiera CZERWONEGO KAPTURKA | 27 stycznia

Czy baśń o Czerwonym Kapturku będzie nadal aktualna za dwieście lat? I jak wyglądałby wtedy świat, w którym żyją bohaterowie? Wszechstronny artysta David Zuazola wyreżyserował spektakl lalkowy dla dzieci od 4 lat, odpowiadając sobie na te pytania. Sam stworzył lalki i scenografię. Premiera 27 stycznia o 17.00 na naszej Scenie Kameralnej.

David Zuazola pochodzi z Chile, skąd po skończeniu studiów z zakresu teatru i komunikacji audiowizualnej wyjechał do Hiszpanii, żeby dołączyć do zespołu znanego lalkarza Jordiego Bertrana. Od 2008 roku sam tworzy swoje spektakle od A do Z i podróżuje z nimi po świecie. Ma na koncie blisko 30 nagród na międzynarodowych festiwalach. Jego spektakle to kameralne historie w charakterystycznym wizualnym stylu z wykorzystaniem materiałów z recyclingu. Jednocześnie wszystkie subtelnie, bez słów, komentują świat, w którym żyjemy.

W Teatrze Miniatura Zuazola pracował z dwójką aktorów: Magdaleną Bednarek i Dariuszem Czarnieckim oraz całym zespołem pracowni plastycznej, z którym razem tworzył lalki i wszystkie elementy scenografii. Powstał spektakl, który zaprasza do kameralnego, jedynego w swoim rodzaju świata, tworzonego na oczach widzów przez aktorów. David Zuazola przenosi akcję baśni w przyszłość, kiedy na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń.

– „Czerwony Kapturek” to opowieść rozpowszechniona w całej Europie. Do dziś pozostaje jedną z ulubionych baśni dla dzieci. Pierwszym autorem, który spisał swoją wersję tej opowieści, był Charles Perrault, a proponowany przez niego morał był jasny – „uważajcie na obcych”. To historia, która opowiada o złu i zaufaniu – zagadnieniach, które przewijają się przez historię świata od zarania, a jednak do dzisiejszego dnia nie umiemy sobie z nimi dobrze radzić. Budujemy mury albo w ogóle nie myślimy o zapewnieniu ochrony – opowiada reżyser.

– Choć o pewnych symbolach w tej baśni moglibyśmy dziś dyskutować – dlaczego akurat takie wspaniałe zwierzę jak wilk jest złe i czy naturę musimy traktować jako zagrożenie – to temat uważnego obserwowania i rozpoznawania sygnałów zagrożenia oraz konsekwencji braku uwagi i słuchania czyjegoś głosu zamiast swojego jest zawsze wyjątkowo ważny w wychowaniu. Nie jest to łatwe zadanie, bo jednocześnie zależy nam na tym, żeby nasze dziecko było bezpieczne, ale też żeby nie bało się nadmiernie i przez to rezygnowało z odkrywania świata i podejmowania wyzwań – dodaje Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

O artystach

David Zuazola

Pochodzący z Chile twórca audiowizualny, muzyk, scenograf, dramaturg i lalkarz. Po ukończeniu studiów z zakresu teatru i komunikacji audiowizualnej w Chile, rozpoczął pracę w zespole lalkarskim Jordiego Bertrana. W 2008 roku zrealizował swój pierwszy solowy spektakl „Dirty Wing”, zdobywając 5 nagród i doskonałe recenzje. Równocześnie prowadził warsztaty w różnych krajach. W 2017 roku odbyła się premiera jego kolejnego spektaklu „Game of time”, który został zaprezentowany w 20 krajach, zdobywając 13 międzynarodowych nagród. W 2020 roku dołączył do polskiego zespołu Unia Teatr Niemożliwy i wspólnie stworzył pełen symbolizmu spektakl „Robot”, który zdobył 10 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Marek Żurawski

Kompozytor, dyrygent. Autor muzyki do ponad setki spektakli teatralnych w kraju i zagranicą. Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka Też Człowiek”, członek zespołu redakcyjnego magazynu „”Presto – muzyka, film, sztuka”, członek polskiej sekcji UNIMA, stały członek Puppetry Festival Network. Wielokrotnie wyróżniany za pracę twórczą i promocję kultury m.in. brązowym medalem Zasłużony Kulturze “Gloria Artis”.

Zobacz więcej

Co u nas słychać? - Podpisaliśmy list intencyjny Zielonych Instytucji Trójmiasta i Pomorza

Podpisaliśmy list intencyjny Zielonych Instytucji Trójmiasta i Pomorza

Co u nas słychać? - Sztuka się Robi 2024 | konkurs | zgłoszenia do 17 maja

Sztuka się Robi 2024 | konkurs | zgłoszenia do 17 maja

Co u nas słychać? - ATLAS WYSP ODLEGŁYCH na festiwalu w Słupsku | 25 kwietnia

ATLAS WYSP ODLEGŁYCH na festiwalu w Słupsku | 25 kwietnia

Co u nas słychać? - Remiks ruchu 3 | rodzinne improwizacje taneczne | 28 kwietnia

Remiks ruchu 3 | rodzinne improwizacje taneczne | 28 kwietnia

Co u nas słychać? - Prapremiera ŚPIEWU MORZA | 13 kwietnia

Prapremiera ŚPIEWU MORZA | 13 kwietnia

Co u nas słychać? - Najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Najlepsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Strona www: naoko.pl & web360.pl