Nabór do Akademii Miniatury w sezonie 2024/2025 | do 30 września
7 października rusza kolejny sezon Akademii Miniatury, czyli naszych regularnych cotygodniowych warsztatów teatralnych dla różnych grup wiekowych. W tym roku również osobami wykładającymi na Akademii będą artyści i artystki związane z naszym teatrem. Poniżej znajdziecie listę grup oraz informację, kto je prowadzi.
Nowością w tym roku jest powołanie warsztatów plastycznych, które będą prowadzone przez kierowniczkę pracowni plastycznej Aleksandrę Szumską i pedagoga teatru Adama Gibkiego.
Wracają też zajęcia stolarskie prowadzone przez naszych stolarzy Sławomira Wymysłowskiego i Marcina Kuziora.
Praca grup zacznie się 7 października 2024, a zakończy 17 maja 2025. Dwa razy w ciągu sezonu, w lutym i maju, odbędą się otwarte dni z Akademią Miniatury, gdzie wszystkie grupy będą miały szansę się zaprezentować. Miesięczny koszt zajęć to 200 zł dla grup teatralnych, a 250 zł dla grup stolarskiej i plastycznej.
Grupy i terminy
Grupa I–III klasa szkoły podstawowej: Wioleta Karpowicz | poniedziałki, 16.45–18.15
Grupa IV–VI klasa szkoły podstawowej: Monika Tomczyk | poniedziałki, 16.30–18.30
Grupa VII–VIII klasa szkoły podstawowej: Magdalena Bednarek | poniedziałki, 19.00–21.00
Grupa I–IV klasa szkoły ponadpodstawowej: Krystian Wieczyński | poniedziałki, 19.00–21.00
Warsztaty stolarskie dla uczestników z klas V–VIII szkoły podstawowej: Sławomir Wymysłowski, Marcin Kuzior | wtorki, 16.30–18.30
Warsztaty plastyczne dla uczestników z klas V–VIII szkoły podstawowej: Aleksandra Szumska, Adam Gibki | wtorki, 16.30–18.30
Aby się zgłosić na warsztaty, wypełnioną kartę zgłoszenia oraz skan podpisanego regulaminu należy przesłać na adres edukacja@teatrminiatura.pl do 30 września 2024.
regulamin do pobrania karta zgłoszenia do pobraniaOsoby prowadzące
MONIKA TOMCZYK
Pedagog teatru w Miejskim Teatrze Miniatura od marca 2020 roku. Animatorka, terapeutka, reżyserka. Absolwentka pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego z 16-letnim stażem pedagogicznym – nauczyciel dyplomowany (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Klinika Zaburzeń Rozwoju Navicula, Towarzystwo Wspierania Dziecka i Rodziny Lokomotywa) oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Ukończyła też Akademię Teatru Alternatywnego, Letnią Szkołę Dramy z Johnem Sommersem, jest terapeutką SI, instruktorką Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała, Eksperymentalnego Teatru Tańca (EXTATHE dr Detlefa Kapperta), Edukacji Somatycznej (The Body/Think Process BTP Alana Craiga Wilsona) oraz Tańca Terapeutycznego.
WIOLETA KARPOWICZ
Aktorka, lalkarka, lektorka, instruktorka zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miłośniczka podróży i dobrych filmów. Od 2009 roku związana z Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie występuje oraz prowadzi liczne warsztaty (m. in. Lato w Teatrze, warsztaty teatralne dla szkół, warsztaty w ramach programu Teatr Polska). Niegdyś wieloletnia instruktorka teatralna na obozach dla dzieci i młodzieży (Chris, ZHP), obecnie współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami artystycznymi (m. in. Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima, Fundacja Pomysłodalnia).
MAGDALENA BEDNAREK
Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, filii w Białymstoku, którą ukończyła uzyskując dyplom w 2021 roku. W 2020 roku otrzymała wyróżnienie na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu dyplomowym „PandemiJa” w reżyserii Agaty Biziuk-Brajczewskiej. Od 2021 roku w zespole aktorskim Teatru Miniatura, gdzie zagrała m.in. tytułową rolę w spektaklu „Tonja z Glimmerdalen” w reżyserii Karoliny Maciejaszek.
KRYSTIAN WIECZYŃSKI
Przygodę z teatrem rozpoczął w liceum w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001–2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 roku zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006–2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m. in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.
ALEKSANDRA SZUMSKA
Absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom magisterski obroniła w pracowni rzeźby prof. Katarzyny Józefowicz. Przez kilka lat była związana z Ośrodkiem Kultury i Sztuki w Cieplewie, prowadziła tam zajęcia z ceramiki dla dorosłych. Tworzyła scenografię i zajmowała się postprodukcją filmów poklatkowych dla KAZ Studio, m.in. w serialach dla dzieci „Rodzina Treflików” i „Bobaski i Miś”. Współpracowała przy tworzeniu teledysku jako scenograf i producent dla zespołu Immortal Onion czy MajLo. Na potrzebę Europejskiego Centrum Solidarności wykonała replikę kukiełki z szopki obozowej „Jedno serce” wykonanej przez więźnia obozu Stutthof. Od 2023 roku kierowniczka pracowni plastycznej Teatru Miniatura. W grudniu 2023 roku zaprojektowała scenografię i kostiumy do spektaklu „Opowieść wigilijna. Wrzeszcz” w reż. Michała Derlatki.
ADAM GIBKI
Plastyk, historyk sztuki, edukator muzealny i pedagog teatru, partner Teatroteki Szkolnej. Od 2010 roku zajmuje się edukacją artystyczną i kulturową. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracował z wieloma gdańskimi instytucjami kultury przy licznych projektach wystawienniczych, społecznych i artystycznych. Od 2019 roku pracuje jako specjalista ds. edukacji i organizacji wydarzeń w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, gdzie zajmuje się tworzeniem i koordynacją projektów edukacyjnych oraz prowadzeniem warsztatów. Od 2021 działający w zespole biura programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.
MARCIN KUZIOR
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, współtworzy scenografię do spektakli wystawianych w Miejskim Teatrze Miniatura, współpracował także z innymi miejskimi instytucjami kulturalnymi w Sopocie oraz Gdańsku, a także z innymi teatrami.
SŁAWOMIR WYMYSŁOWSKI
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, w Teatrze Miniatura od 1992 roku, gdzie współtworzył scenografię do ok. 70 spektakli, w tym także do spektakli nagradzanych w tej dziedzinie. Autor rozwiązań konstruktorskich i scenicznych.
Zobacz więcej
SZTUKA SIĘ ROBI | nagrania pokazów i rozmowy podsumowującej
Teatralne Halloween z CZARNOKSIĘŻNIKIEM Z KRAINY OZ | 31 października
Książka w roli głównej: Maria Peszek | 27 października
NIEWIDOCZNE na festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie | 28 i 29 września
Pokazy finałowe projektu rezydencji artystycznych SZTUKA SIĘ ROBI | 7 i 8 września
Czytanie sztuki LOT MAKSYMILIANA podczas Święta Wolności i Solidarności | 1 września