wróć do:

Podpisaliśmy list intencyjny Zielonych Instytucji Trójmiasta i Pomorza

8 maja na plaży w Sopocie zebrało się liczne grono osób zarządzających pomorskimi instytucjami, aby podpisać list intencyjny sieci Zielone Instytucje Trójmiasta i Pomorza. To otwarta i partnerska sieć współpracy na rzecz zielonych rozwiązań w instytucjach z obszaru kultury, edukacji i nauki.

List intencyjny podpisało 21 podmiotów, ale inicjatywa ma charakter otwarty. Dokument jest konsekwencją rocznej wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami.

– Nasza sieć jest otwarta i partnerska – zgodnie podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, Marta Szadowiak z Goyki 3 Art Inkubatora i Bartosz Rief z Europejskiego Centrum Solidarności. – Zapraszamy do dołączania do nas przedstawicieli i przedstawicielki instytucji i organizacji działających w obszarze kultury, edukacji i nauki w Trójmieście oraz na Pomorzu.

Oprócz wzajemnej edukacji, sieć będzie wspierać tworzenie zielonych rozwiązań w zakresie organizacji wydarzeń, proekologiczny model funkcjonowania instytucji oraz organizację wspólnych działań programowych. Efektem współpracy, oprócz pomocy we wprowadzaniu zmian wewnątrz instytucji, będzie budowanie świadomości społecznej na temat wpływu człowieka na wspólne dziedzictwo naturalne i angażowanie społeczności do współpracy na rzecz zielonych zmian.

Grupa inicjująca zielone działania w instytucjach kultury, edukacji i nauki spotyka się od roku. Poszczególne podmioty już teraz mają na swoim koncie realne doświadczenia w takich obszarach jak np. wdrażanie zielonych procedur, wprowadzanie zrównoważonej promocji, stosowanie zielonych rozwiązań przy organizacji wystaw czy festiwali, prowadzenie zielonej edukacji, a nawet szacowanie kosztu środowiskowego wydarzenia.

– Bardzo się cieszymy, że taka inicjatywa powstała, bo to jedno z podstawowych wyzwań, z którymi się współcześnie mierzymy. Wymaga dużej świadomości i uwagi skierowanej na to, w jaki sposób działamy, bo wiele naszych zwyczajowych sposobów wymaga zmiany czy poprawy – komentuje zastępczyni dyrektora Celina Zboromirska-Bieńczak, która podpisała dokument, reprezentując Teatr Miniatura. – Liczymy na to, że udział w sieci, gdzie wszyscy pracujemy nad tym samym tematem, pozwoli nam skuteczniej i szybciej radzić sobie z wyzwaniami. To dla nas szczególnie ważne ze względu na modernizację teatru, do której właśnie się przygotowujemy.

List intencyjny podpisali przedstawiciele i przedstawicielki następujących instytucji (kolejność alfabetyczna):

Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

Centrum Sztuki Galeria EL

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Europejskie Centrum Solidarności

Gdańska Galeria Miejska

Gdański Archipelag Kultury

Gdański Teatr Szekspirowski

Gdyńskie Centrum Filmowe

Gdyńskie Centrum Kultury

Goyki 3 Art Inkubator

Hevelianum

Instytut Kultury Miejskiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Miejski Teatr Miniatura

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum Gdańska

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Opera Bałtycka w Gdańsku

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

Zobacz więcej

Co u nas słychać? - CO U DIABŁA na 7. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu | 8 czerwca

CO U DIABŁA na 7. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu | 8 czerwca

Co u nas słychać? - Charlie zmienia się w kurczaka ‒ światowa prapremiera w Miniaturze | 1 czerwca

Charlie zmienia się w kurczaka ‒ światowa prapremiera w Miniaturze | 1 czerwca

Co u nas słychać? - Za nami finały Akademii Miniatury

Za nami finały Akademii Miniatury

Co u nas słychać? - Dionisios Sturis opowie o Grecji podczas ostatniego spotkania tego sezonu KSIĄŻKI W ROLI GŁÓWNEJ | 26 maja

Dionisios Sturis opowie o Grecji podczas ostatniego spotkania tego sezonu KSIĄŻKI W ROLI GŁÓWNEJ | 26 maja

Co u nas słychać? - Odwołany PRZYPŁYW 25 i 26 maja

Odwołany PRZYPŁYW 25 i 26 maja

Co u nas słychać? - Europejska Noc Muzeów w Miniaturze | 18 maja

Europejska Noc Muzeów w Miniaturze | 18 maja

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Strona www: naoko.pl & web360.pl