Teatr dostępny
Koordynatorka dostępności w Miejskim Teatrze Miniatura:
Patrycja Telesińska
Jeśli potrzebujesz:
- skorzystać z tłumaczenia na PJM,
- z audiodeskrypcji,
- słuchawek wyciszających,
- opisu wybranego fragmentu w ETR
- jakiejś innej pomocy w ułatwieniu dostępności lub poprawienia komfortu w trakcie wizyty w naszym teatrze
napisz na adres:
patrycja.telesinska@teatrminiatura.pl
lub zadzwoń:
601 628 377
Opisu teatru w ETR:
MIEJSKI TEATR MINIATURA ETR.pdf
Deklaracja dostępności Teatru Miniatura:
https://teatrminiatura.pl/deklaracja-dostepnosci/
W latach 2022–2023 przeprowadziliśmy projekt „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr” dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu Kultura bez barier. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji możecie znaleźć tutaj: https://kultura-bez-barier.pfron.org.pl/
Staramy się być jak najbardziej dostępni, choć nie zawsze jest to proste ze względu na przeszkody architektoniczne. Zapraszamy do kontaktu z naszą koordynatorką dostępności, która postara się zapewnić to, czego potrzebujecie, żeby w komforcie wziąć udział w naszych wydarzeniach.
Obszar poruszania się
Teatr Miniatura znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej 16 w Gdańsku Wrzeszczu. Wejście główne do budynku znajduje się od strony ulicy Grunwaldzkiej. Przed drzwiami wejściowymi jest mały podjazd, drzwi otwierają się na zewnątrz, może to utrudniać osobie poruszającej się na wózku samodzielne dostanie się do budynku. Wejście przez drzwi skrzydłowe, bez progu. Za drzwiami wejściowymi znajdują się schody prowadzące na foyer teatru. Obok schodów jest podnośnik platformowy/winda (nazywany dalej windą), co pozwala na dostęp do kas, foyer, toalet oraz Dużej Sceny. Winda nie jest samoobsługowa, aby z niej skorzystać należy nacisnąć przycisk przywołujący obsługę, który znajduje się na ścianie po lewej stronie. Wymiar wewnętrzny windy to 90×140 cm.
Miejski Teatr Miniatura zlikwidował bariery architektoniczne dla widzów z niepełnosprawnościami korzystających ze spektakli wystawianych na Dużej Scenie. Foyer, zaplecze sanitarne, wejścia do pomieszczeń dla widzów są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także dla tych w podeszłym wieku oraz dla dzieci i młodzieży. Toaleta jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kasa biletowa znajduje się na foyer za obniżoną ladą, co ułatwia dostęp osobom poruszającym się na wózkach oraz osobom o niskim wzroście.
Utrudniony pozostaje dostęp do Sali Kameralnej oraz Sali Prób, prowadzą do nich schody bez podjazdów oraz możliwości skorzystania z windy.
Miejski Teatr Miniatura nie posiada własnego parkingu. W pobliżu budynku znajdują się miejskie parkingi. Najbliższe miejsca postojowe z wyznaczonym miejscem dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się około 100 metrów od głównego wejścia do teatru w kierunku Gdańska Głównego (za sklepem Żabka) przy ulicy Grunwaldzkiej. Jest to parking równoległego parkowania od linii ulicy. Dojście do teatru ze wspomnianych miejsc chodnikiem wyłożonym płytami chodnikowymi. Więcej miejskich miejsc parkingowych można znaleźć po drugiej stronie ulicy Grunwaldzkiej oraz w uliczkach za teatrem przy ulicy Łukasiewicza i Politechnicznej.
Obszar widzenia
Przedprzewodnik
Tutaj można zapoznać się z przedprzewodnikiem – przejście z przystanku tramwajowego do Teatru Miniatura. Posiadamy również papierową wersję przedprzewodnika, w druku powiększonym oraz tłumaczeniem na alfabet Braille’a, prosimy o kontakt w razie chęci skorzystania.
Pies asystujący
Pies przewodnik jest w naszym teatrze mile widziany. W razie potrzeby można w kasie teatru otrzymać miskę z wodą dla psa.
Oznaczenia i komunikacja
Na drzwiach wejściowych umieszczona została tablica informacyjna w alfabecie Braille’a z godzinami otwarcia teatru oraz danymi kontaktowymi. W przestrzeni foyer na drzwiach przyklejone zostały informacyjne tabliczki w alfabecie Barille’a. Na widowni Dużej Sceny skrajne fotele zostały oznaczone dużym kontrastowym numerem rzędu oraz oznaczeniem w alfabecie Braille’a. Na schodach wejściowych oraz schodach prowadzących do Sali Kameralnej na pierwszym i ostatnim schodku przyklejone zostały taśmy kontrastowe. W przestrzeni teatru zamontowano trzy nadajniki bezpłatnej aplikacji YourWay, wysyłającej użytkownikom aplikacji komunikat informacyjny o miejscu, w którym się znajdują. Pierwszy zlokalizowany jest przy wejściu, drugi przy szatni, a trzeci w kasie.
Audiodeskrypcja
Teatr prezentuje spektakle z audiodeskrypcją: „Akademia pana Kleksa”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Kosmici”, „Momo” oraz „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”. Trwają prace nad audiodeskrypcjami do kolejnych spektakli. Nie wyznaczamy konkretnych dat spektakli z audiodeskrypcją. Jeżeli dany spektakl jest aktualnie w repertuarze, wystarczy zgłosić chęć skorzystania z audiodeskrypcji na minimum 5 dni przed wydarzeniem, pisząc maila na adres patrycja.telesinska@teatrminiatura.pl lub dzwoniąc lub wysyłając wiadomość sms/WhattsApp na numer 601628371.
Lupy i powiększalniki
W kasie teatru można wypożyczyć elektroniczne lupy powiększające obraz do 22 razy. Lupę można wykorzystać do czytania repertuarów, ulotek, plakatów i innych publikacji w obrębie teatru. Posiadamy również maszynę czytającą, w której można odczytywać całe strony tekstu, prosimy o wcześniejsze uprzedzenie, jeśli chcielibyście z niej skorzystać.
Obszar słyszenia
Na Dużej Scenie działa pętla indukcyjna umożliwiająca odbiór spektakli osobom niedosłyszącym.
Jest możliwość zamówienia tłumacza PJM na wybrane wydarzenie teatru. Aby zgłosić chęć skorzystania z tłumaczenia na PJM, prosimy o kontakt mailowy: patrycja.telesinska@teatrminiatura.pl lub sms/WhattsApp 601 628 377
W chwili obecnej nie wystawiamy spektakli z napisami.
Teatr posiada system słuchawek wraz z mikrofonem dla prowadzącego, wzmacniający głos, przydatny zwłaszcza podczas spacerów teatralnych oraz w przestrzeni teatru. Rozwiązanie dla osób słabo słyszących ale również dla każdego uczestnika spaceru czy wydarzenia.
Obszar rozumienia i czucia
Posiadamy opis teatru w ETR (języku łatwym do czytania i rozumienia), który informuje, czego można spodziewać się po wizycie w teatrze. Na bieżąco dodajemy opisy spektakli w tekście prostym oraz informacje o spektaklach dla osób wrażliwych. Blisko kasy posiadamy małą salę konferencyjną, którą w razie potrzeby możemy udostępnić jako miejsce odosobnienia. W kasie teatru można również wypożyczyć słuchawki wygłuszające.