Działania w teatrze
Warsztaty wokół spektakli
Czas trwania: 1 h 15 min do 1 h 30 min
Liczebność grupy: do 30 osób
Termin: ustalany indywidualnie
Cena: 250 zł za całą grupę
Rezerwacja (wybór tematu i terminu, płatności):
kasa biletowa | bilety@teatrminiatura.pl, tel. 601 628 377
Zapraszamy na warsztaty skupione na tematyce danego spektaklu lub na formie czy technice teatralnej, realizowane metodami pedagogiki teatralnej (Miniaturowe Laboratorium Formy). Warsztaty dopasowujemy do grupy wiekowej. Można również zamówić dłuższe warsztaty.
Drogi do… marzeń – krótki warsztat o odwadze, wierzę i uważności (do spektaklu Czarnoksiężnik z Krainy Oz)
Po rozśpiewanym spektaklu wspólnie wyruszmy w podróż podczas warsztatów. Będziemy projektować, wyznaczać cele, badać przeszkody i przyglądać się, jak to jest z tą naszą wiarą w siebie. Sprawdzimy, co nam pomaga, a co przeszkadza. Czy potrzebne nam są do tego czary?
Miks wyobraźni (do spektaklu Akademia pana Kleksa)
Teatralno-plastyczne warsztaty skupiające się na projektowaniu i ożywianiu kostiumów. Wyzwolimy w sobie kreatorów mody scenicznej, a przy okazji odpowiemy na pytania: co lubimy?, co nas łączy?, co jest dla nas wygodne i niewygodne?, jak kostiumem możemy mówić o nas samych?, co jest zwariowane, a co szokujące?. Podczas warsztatów w działaniu i twórczej atmosferze dotykamy w dużym skrócie tajemnicy teatru – poznajemy pracę kostiumografa, scenografa i choreografa. Będziemy wykorzystywać farby.
Wyjdź poza ramę – o sprawczości (do spektaklu Co u diabła)
Podczas warsztatu, inspirując się bogactwem form teatralnych ze spektaklu, poprzez wspólne działanie zastanowimy się nad stwierdzeniem padającym ze sceny: „Nieważne, co ci się przytrafia, ważne, co z tym zrobisz”. Specjalne zadania teatralne i dramowe pozwolą nam doświadczyć naszych wyborów i sprawczości, podziałać niemalże dosłownie w ramie i poza ramą.
Miasteczko uczuć – tropem Tonji i nas samych (do spektaklu Tonja z Glimmerdalen)
Znajdziemy się w teatralnym miasteczku uczuć. Odwołując się do emocji wywołanych spektaklem, zrealizujemy kilka teatralnych zadań, które pomogą nam pomyśleć i odpowiedzieć na pytania: co jest dla nas najważniejsze, co to znaczy być sprawczym w życiu i o czym mówią nam nasze emocje i uczucia.
Małe/duże dramaturgiczno-scenograficzne zagadki (do spektaklu Tajemnica kina)
Podczas warsztatów zabawimy się w głównych bohaterów Maję i Lassego i zaprojektujemy kilka teatralnych zagadek. Wykorzystamy do tego stworzone przez nas miniaturowe makiety.
Co z tym strachem – duchy-poduchy (do spektaklu Kraina Śpiochów)
Stworzymy własną wersję spektaklu „Jak oswoić strach”. Przyda nam się do tego ruch, muzyka, poduchy i magiczne teatralne światło.
Stop stereotypom. Po prostu lubię siebie (do spektaklu Najbrzydsze zwierzę świata)
Podczas warsztatów w aktywnej teatralnej formie prześledzimy losy głównych bohaterów, sprawdzimy, czy mogli inaczej zareagować na napotkane sytuacje. Porozmawiamy o akceptacji i braku akceptacji samego siebie, kanonach brzydoty i piękna, strategiach radzenia sobie z odrzuceniem czy prześladowaniem. Spróbujemy wypracować krótki manifest: Stop stereotypom. Po prostu lubię siebie!, a w nim odpowiemy na pytania: jak budować adekwatną samoocenę niezależną od opinii innych i jak budować zdrowy dystansu do celebryctwa i powierzchownych systemów ocen (bycia naj, lajków, konkursów, rankingów).
Zagrajmy to cztery razy – sensoryczne i ruchowe warsztaty na każdą porę (do spektaklu Cztery pory roku)
Spektakl stwarza wiele możliwości teatralnych i sensorycznych zabaw. Na warsztatach spróbujemy się zainspirować każdą ze scen spektaklu – będzie twórczo i tanecznie.
Gdzie rodzi się teatr – o uważności i wsłuchiwaniu się (do spektaklu Momo)
Spróbujemy odkryć, jak Momo uratowała ludzi przed Szarymi Panami. Czekają nas zadania, podczas których poćwiczymy naszą uważność.
Konstelacje współpracy (do spektaklu Kosmici)
Stworzymy konstelację naszych pospektaklowych spostrzeżeń, która posłuży nam jako scenografia do dalszej kosmicznej refleksji. Odkryjemy swoje mocne strony i zastanowimy się nad tym, czym jest różnorodność i jak wpływa na naszą współpracę.
(Przed)Świąteczna rozgrzewka (do spektaklu Magiczne święta Malwiny)
Poprzez proste działania teatralne i plastyczne postaramy się odkryć tajemnicę magii świąt. Na pewno przyda nam się do tego książka „Malwina ratuje święta” i sprawdzimy, czy różdżka też będzie nam potrzebna.
Mapy uczuć (do spektaklu Atlas wysp odległych)
Jak rzeczywistość staje się mapą, płaskim odwzorowaniem? I co się dzieje po drodze? Podczas warsztatów testujemy to na własnej skórze, tworząc światy bliskie i dalekie – wspólne performatywne działanie w przestrzeni wizualno-słownej.
Kierunek: oddech (do spektaklu Przypływ)
Morze – mamy je w Trójmieście na co dzień, więc często zapominamy, jakie to bogactwo. Podczas warsztatów razem użyjemy wszystkich zmysłów i popatrzymy na nie jak artyści – co nas w nim poruszy, zainspiruje? M jak morze, m jak morświn…
Kierunek: wolność (do spektaklu Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi)
Zapraszamy uczestników do krainy Snu, gdzie odkrywamy, jakimi prawami się rządzi, i tańczymy scenę wolności jak bohaterowie spektaklu.
Biografie miasta | zmysłowy spacer po Wrzeszczu (do spektaklu Jak się tu znaleźliśmy)
Zapraszamy do odkrywania wielokulturowej historii miasta poprzez zmysły. Będziemy dotykać, słuchać, wąchać, a przez to uruchamiać wyobraźnię i sprawdzać, co nam podpowiada. To sposób spojrzenia na miasto na nowo i odnajdywanie śladów jego biografii.
Ciałolubne (do spektaklu Niewidoczne)
Warsztaty somatyczno-ruchowe w przestrzeni scenografii do spektaklu z wykorzystaniem obiektów sensorycznych Intibag. Czeka nas dużo zabawy i przyjemności w odkrywaniu własnego ciała i tworzeniu kreatywnej przestrzeni.
Teatralny plac zabaw (do spektaklu To tu to dom)
Sensoryczne warsztaty inspirowane przestrzenią i formą spektaklu. Wykorzystując proste zadania muzyczne i rekwizyty ze spektaklu, stworzymy sensoryczny plac zabaw teatralnych.
W laboratorium teatru (do spektaklu Fahrenheit)
Podążając tropem głównego bohatera, wcielając się w role laborantów, odkryjemy nie tylko zakamarki sceny, ale spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak podążać za swoimi marzeniami i rozwijać swoje zdolności.
MINIATUROWE LABOLATORIUM FORMY
Lalka w teatrze – poznajemy, animujemy, kreujemy
Uczniowie poznają różne techniki lalkarskie i odkrywają, co zrobić, aby współgrać z formą, którą chcą poruszyć? Co kryje się za słowem animować? I do czego potrzebna nam jest uważność, koncentracja i szacunek?
Maska w teatrze
Teatr przedmiotu
Teatr plastyczny, czyli ożywionej formy
Światłoczułe formy – światło/cień/uv
Teatr opowieści/kamishibai/dramaturgia
Taniec kreatywny
Projektowanie/kostium/scenografia
Miniaturowe zagadki
Czas trwania: 1 h 15 min
Liczebność grupy: do 30 osób
Termin: ustalany indywidualnie
Cena: 250 zł za całą grupę
Rezerwacja (wybór tematu i terminu, płatności):
kasa biletowa | bilety@teatrminiatura.pl, tel. 601 628 377
Aktywne warsztaty przybliżające język i przestrzeń teatru w postaci angażującej gry. Nowy sposób na zwiedzanie teatru.
Teatr i szkoła
Co roku zapraszamy do całorocznej współpracy wybrane klasy partnerskie z gdańskich szkół. W ramach współpracy uczniowie odwiedzają nas i my odwiedzamy ich, realizując wiele teatralnych działań. Jeśli masz pomysł na partnerski projekt, zgłoś się do Zespołu Edukacji: edukacja@teatrminiatura.pl