Teatr wspiera różnorodność | warsztaty dla nauczycieli
Opis
- Grupa wiekowa: 18+
- Data premiery: 21 marca 2024
- Miejsce: Scena Kameralna
- Czas trwania: 4 h
Warsztat wspierający nauczycielki i nauczycieli w pracy z różnorodnością w klasie. Korzystając z narzędzi pedagogiki teatru, której jednym z filarów jest otwartość na wielość perspektyw i głosów, zastanowimy się, w jaki sposób nauczycielki i nauczyciele mogą w swojej codziennej praktyce edukacyjno-wychowawczej zauważać, wspierać i oswajać różnorodność w klasie oraz pielęgnować w grupie postawy otwartości, akceptacji i empatii, które pozwalają współpracować i rozwijać się harmonijnie całej klasie.
ZAPISY przez formularz: https://forms.gle/HVogJVYpZ58k1Hru7
Warsztat jest częścią cyklu bezpłatnych warsztatów dla nauczycieli IV‒VIII klas szkoły podstawowej we współpracy z pedagogami teatru z Teatru Wybrzeże oraz Teatroteką Szkolną, programem prowadzonym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Teatr wspiera to pomysł dla tych, którzy chcą wspierać procesy integracyjne i budowanie relacji w szkołach, pracować z emocjami młodzieży i kadry nauczycielskiej, czerpać z różnorodności w klasie czy grupie i zadbać o uważność w szkole na co dzień.
Pedagogika teatru może wspierać i pozwala przeprowadzać procesy edukacyjne w bezpiecznej i twórczej atmosferze. Praca w grupie, zabawa poprzez teatr, wspólna refleksja nad podejmowanymi działaniami dają młodzieży szansę na wzajemne poznanie się a wychowawcy możliwość przyjrzenia się całej klasie i każdemu z osobna.
Projekt składa się z czterech 4 modułów warsztatowych: różnorodność, emocje, relacje, uważność. Dwa moduły odbędą się wiosną, dwa kolejne jesienią. Warsztaty są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona.
Prowadzące warsztaty
Marta Gosecka – polonistka, kulturoznawczyni, instruktorka teatralna, pedagożka teatru w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, aktywistka miejska i edukatorka. Od 17 lat związana z młodzieżowymi grupami teatralnymi, które charakteryzują się różnorodnością i otwartością. Prowadziła bartery młodzieży licealnej oparte na wymianie doświadczeń odbiorczych młodych widzów. Koordynatorka Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 Zachodniopomorskie. W pracy z dziećmi i młodzieżą największą uwagę przywiązuje do procesu twórczego, relacji i sprawczości. Przez 18 lat była nauczycielką.
Anna Zalewska-Uberman – od 20 lat związana z branżą kulturalną i edukacyjną (jako animatorka kultury, wykładowczyni, dyplomowana teatrolożka i pedagożka teatru, autorka scenariuszy zajęć dla nauczycieli oraz certyfikowana tutorka). Od 2009 r. do marca 2023 r. pracowała w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni, gdzie realizowała autorski program edukacyjny “Palec Gombrowicza, czyli Dotknięci Teatrem”. Zaprojektowała i przeprowadziła liczne warsztaty, lekcje, spotkania, projekty i performance. W latach 2010–2022 pełniła funkcję członkini Komisji Artystycznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i sekretarz Kapituły Konkursu. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury. Najdłużej związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Opracowane przez nią scenariusze lekcji (nauczanie zintegrowane, język polski, godzina wychowawcza) można znaleźć na stronie www.teatrotekaszkolna.pl. Jej celem zawodowym jest inspirowanie do działań twórczych, projektowanie i wspieranie procesów edukacyjnych i rozwojowych oraz wytyczanie sobie nowych ścieżek zawodowych.