
Co u diabła
na podstawie baśni braci Grimm
tłumaczenie, adaptacja i dramaturgia: Agnieszka Kochanowska
reżyseria: Michał Derlatka
scenografia i lalki: Marek Zákostelecký
muzyka: Paweł Nowicki
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
praktyki Erasmus+: Csaba Kedves
obsada
Diabeł | Jakub Ehrlich
Żona Diabła | Magdalena Gładysiewicz
Drwal, Żołnierz bez Nogi, Posłaniec | Kamil Marek Kowalski
Potępiona Dusza, Pokojówka | Magdalena Bednarek
Dziewczyna bez Rąk, Zła Królewna | Aleksandra Miska
Żona Młynarza, Dziewczyna w Białej Sukni, Chora Królewna, Zły Król | Jadwiga Sankowska
Druga Potępiona Dusza, Młynarz, Dobry Król, Żołnierz bez Ręki, Strażnik | Krystian Wieczyński
Mały Diabeł, Żołnierz bez Oka, Strażnik, Przewoźnik | Wojciech Stachura
Narrator | Andrzej Żak
Potępione Dusze, Paluszki, Czaszki, Szczotka i Miotła | zespół
premiera: 30 grudnia 2021
dla widzów 6+
czas trwania: 1 godzina 40 minut z przerwą
Spektakl otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2021 rok
Marek Zákostelecký otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za scenografię do spektaklu
Czy da się przechytrzyć zło? A jeśli tak, to jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziecie w baśniach braci Grimm. Młodzi i starzy bohaterowie trafiają na diabła pod różnymi postaciami. Od ich sprytu, wytrwałości i dobrego serca zależy, jak sobie z nim poradzą. A sam diabeł okazuje się nie taki straszny, jak go malują… Zapraszamy do baśniowego świata wyczarowanego przez wybitnego czeskiego scenografa Marka Zákostelecký’ego.
Przedstawienie jest adaptacją czterech baśni Grimmów: „Dziewczyna bez rąk”, „Trzy złote włosy diabła”, „Długi nos” i „Ojciec chrzestny”.
Tuż przed końcem roku Miejski Teatr Miniatura zaproponował spektakl o diable, złu i jego konsekwencjach. Inspirowane baśniami braci Grimm przedstawienie CO U DIABŁA zaskakuje nie tylko treścią, ale też formą, z którą znakomicie radzi sobie młody zespół aktorski, z kilkoma debiutantami na deskach Miniatury. To efektowne zwieńczenie udanego artystycznie roku tego teatru.
Łukasz Rudziński, trojmiasto.plNajnowsza premiera Miniatury, sprawi wiele radości nie tylko dzieciom, ale też dorosłym widzom - to piękny spektakl, piękny jako baśń i piękny jako widowisko teatralne.
Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"Michał Derlatka i Agnieszka Kochanowska zaskakują pozytywną, pełną ciepła i lekkości inscenizacją, skupiając się na optymistycznych elementach przygód nękanych problemami bohaterów; w pełni wydobywają też humorystyczny potencjał opowiadanych przez siebie historii. Ten zabieg to strzał w dziesiątkę, bo dowcipny wydźwięk oswaja mroczne baśnie i odczarowuje je w taki sposób, by były odpowiednie dla młodszej publiczności. Zdarzają się też bardziej dorosłe żarty, dzięki czemu widzowie Miniatury otrzymują pełnoprawną komedię z nienachalnym morałem, z którego skorzystać mogą miłośnicy teatru w niemal każdym wieku.
(...) Podsumowując, „Co u diabła” ma w zasadzie wszystko: w dużej mierze dobry rytm, zabawne dialogi, zjawiskowe kostiumy oraz przykuwającą oko scenografię, dopasowaną muzykę, udane kreacje aktorskie i podnoszący na duchu morał. Nowa premiera Teatru Miniatura to starannie zrealizowany i pomysłowy spektakl, będący miłą formą spędzenia czasu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Brawa dla twórców.
Agata Olszewska, gdansk.plCo u diabła to dwie godziny wyśmienitego, mądrego teatru o energii, która udziela się nie tylko najmłodszym. Kochanowska i Derlatka stworzyli przedstawienie przemyślane i dopracowane w każdym niemal najdrobniejszym szczególe. A co najważniejsze – namawiające do odwagi, wglądu w siebie, uważności, umiejętności zwracania się do innych o pomoc. Przypominające w ostatnich godzinach starego roku o fundamentach świadomego bycia; z innymi, ale przede wszystkim w swoim własnym towarzystwie.
Anna Jazgarska, teatralny.pl