PL EN
Co u diabła

Co u diabła

na podstawie baśni braci Grimm

 

tłumaczenie, adaptacja i dramaturgia: Agnieszka Kochanowska

reżyseria: Michał Derlatka

scenografia i lalki: Marek Zákostelecký

muzyka: Paweł Nowicki

reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

praktyki Erasmus+: Csaba Kedves

obsada

Diabeł | Jakub Ehrlich

Żona Diabła | Magdalena Gładysiewicz

Drwal, Żołnierz bez Nogi, Posłaniec | Kamil Marek Kowalski

Potępiona Dusza, Pokojówka | Magdalena Bednarek

Dziewczyna bez Rąk, Zła Królewna | Edyta Janusz-Ehrlich

Żona Młynarza, Dziewczyna w Białej Sukni, Chora Królewna, Zły Król | Jadwiga Sankowska

Druga Potępiona Dusza, Młynarz, Dobry Król, Żołnierz bez Ręki, Strażnik | Krystian Wieczyński

Mały Diabeł, Żołnierz bez Oka, Strażnik, Przewoźnik | Wojciech Stachura

Narrator | Andrzej Żak

Potępione Dusze, Paluszki, Czaszki, Szczotka i Miotła | zespół

 

premiera: 30 grudnia 2021

dla widzów 6+


czas trwania: 1 godzina 40 minut z przerwą


Spektakl otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2021 rok

Marek Zákostelecký otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za scenografię do spektaklu

 Opis

Czy da się przechytrzyć zło? A jeśli tak, to jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziecie w baśniach braci Grimm. Młodzi i starzy bohaterowie trafiają na diabła pod różnymi postaciami. Od ich sprytu, wytrwałości i dobrego serca zależy, jak sobie z nim poradzą. A sam diabeł okazuje się nie taki straszny, jak go malują… Zapraszamy do baśniowego świata wyczarowanego przez wybitnego czeskiego scenografa Marka Zákostelecký’ego.

Przedstawienie jest adaptacją czterech baśni Grimmów: „Dziewczyna bez rąk”, „Trzy złote włosy diabła”, „Długi nos” i „Ojciec chrzestny”.

Recenzje

Tuż przed końcem roku Miejski Teatr Miniatura zaproponował spektakl o diable, złu i jego konsekwencjach. Inspirowane baśniami braci Grimm przedstawienie CO U DIABŁA zaskakuje nie tylko treścią, ale też formą, z którą znakomicie radzi sobie młody zespół aktorski, z kilkoma debiutantami na deskach Miniatury. To efektowne zwieńczenie udanego artystycznie roku tego teatru.

Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl

Najnowsza premiera Miniatury, sprawi wiele radości nie tylko dzieciom, ale też dorosłym widzom - to piękny spektakl, piękny jako baśń i piękny jako widowisko teatralne.

Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"

Michał Derlatka i Agnieszka Kochanowska zaskakują pozytywną, pełną ciepła i lekkości inscenizacją, skupiając się na optymistycznych elementach przygód nękanych problemami bohaterów; w pełni wydobywają też humorystyczny potencjał opowiadanych przez siebie historii. Ten zabieg to strzał w dziesiątkę, bo dowcipny wydźwięk oswaja mroczne baśnie i odczarowuje je w taki sposób, by były odpowiednie dla młodszej publiczności. Zdarzają się też bardziej dorosłe żarty, dzięki czemu widzowie Miniatury otrzymują pełnoprawną komedię z nienachalnym morałem, z którego skorzystać mogą miłośnicy teatru w niemal każdym wieku.

(...) Podsumowując, „Co u diabła” ma w zasadzie wszystko: w dużej mierze dobry rytm, zabawne dialogi, zjawiskowe kostiumy oraz przykuwającą oko scenografię, dopasowaną muzykę, udane kreacje aktorskie i podnoszący na duchu morał. Nowa premiera Teatru Miniatura to starannie zrealizowany i pomysłowy spektakl, będący miłą formą spędzenia czasu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Brawa dla twórców.

Agata Olszewska, gdansk.pl

Co u diabła to dwie godziny wyśmienitego, mądrego teatru o energii, która udziela się nie tylko najmłodszym. Kochanowska i Derlatka stworzyli przedstawienie przemyślane i dopracowane w każdym niemal najdrobniejszym szczególe. A co najważniejsze – namawiające do odwagi, wglądu w siebie, uważności, umiejętności zwracania się do innych o pomoc. Przypominające w ostatnich godzinach starego roku o fundamentach świadomego bycia; z innymi, ale przede wszystkim w swoim własnym towarzystwie. 

Anna Jazgarska, teatralny.pl
×