wróć do:

Premiera OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ. WRZESZCZ | 3 grudnia

Scrooge jako właściciel kamienicy we Wrzeszczu i szkolne zadanie domowe, które staje się pretekstem do nawiązania serdecznych relacji sąsiedzkich – autor scenariusza Szymon Jachimek i reżyser Michał Derlatka proponują współczesną wersję klasycznego opowiadania Charlesa Dickensa. Premiera 3 grudnia o 17.00 na naszej Dużej Scenie.

„Opowieść wigilijna” Dickensa towarzyszy nam w każde święta w tej czy innej postaci – na ekranie, na scenie, w niezliczonej ilości inspirowanych nią świątecznych gadżetów. Szymon Jachimek i Michał Derlatka postanowili zaproponować nową adaptację, która jest luźno inspirowana losami Dickensowskich bohaterów. Akcja dzieje się w kamienicy we Wrzeszczu, a bohaterami i bohaterkami są uczniowie podstawówki Aga, Filip i Mały, mieszkańcy kamienicy i jej zgryźliwy właściciel Leon.

– Chyba najważniejszą częścią legendarnej Magii Świąt jest bycie razem, bycie wspólnotą. Wierzę, że na poziomie pojedynczych rodzin umiemy być ze sobą, wyrażać czułość i bliskość, ale już na poziomie sąsiedzkim… No, nie kipimy serdecznością. Stąd taka fantazja: o sąsiadach, którzy na co dzień się nie zauważają, ale przy okazji świąt zbliżają się do siebie i – tu powieje patosem, ale trudno, w grudniu można – wspólnie tworzą dobro – opowiada Szymon Jachimek, autor scenariusza, znany trójmiejski dramatopisarz i improwizator, członek nieistniejącego już bardzo popularnego Kabaretu Limo, obecnie kierownik literacki Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.

– Zastanawiałem się, czy „Opowieść wigilijna” mogłaby zdarzyć się tu i teraz. Dzisiaj, w Gdańsku, najlepiej we Wrzeszczu, w roku 2023. Czy człowiek jak Scrooge może się zmienić i co musi się wydarzyć, żeby do takiej cudownej przemiany doszło. Myślę, że dickensowski sen o duchach, który diametralnie odmienia życie bohatera, to nieco naiwna pieśń przeszłości. Ale może gdyby dzisiaj drugi człowiek, krewny, sąsiad czy kolega z klasy po ludzku wyciągnął do niego dłoń, to może udałoby się wyrwać współczesnego Scrooge’a z czarnej dziury smutku i samotności? – dodaje reżyser Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura.

Na scenie wystąpią wszyscy aktorzy teatru wraz z gościnnymi: Dariuszem Czarnieckim i Piotrem Srebrowskim. Muzykę tworzy znakomity muzyk, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej Mikołaj Trzaska, scenografię kierowniczka Pracowni Plastycznej Miniatury Aleksandra Szumska, a kostiumy Magdalena Mucha, scenografka i kostiumografka.  

Zobacz więcej

Co u nas słychać? - CZERWONY KAPTUREK podczas Jarmarku Dominikańskiego | 31 lipca i 1 sierpnia

CZERWONY KAPTUREK podczas Jarmarku Dominikańskiego | 31 lipca i 1 sierpnia

Co u nas słychać? - Dobro-stany #czułość. Ciało – umysł – forma | letnie warsztaty teatralne dla osób w wieku 10–13 lat | nabór do 5 lipca

Dobro-stany #czułość. Ciało – umysł – forma | letnie warsztaty teatralne dla osób w wieku 10–13 lat | nabór do 5 lipca

Co u nas słychać? - Przerwa wakacyjna

Przerwa wakacyjna

Co u nas słychać? - Bierzemy udział w projekcie Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury

Bierzemy udział w projekcie Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury

Co u nas słychać? - CO U DIABŁA na 7. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu | 8 czerwca

CO U DIABŁA na 7. Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu | 8 czerwca

Co u nas słychać? - Charlie zmienia się w kurczaka ‒ światowa prapremiera w Miniaturze | 1 czerwca

Charlie zmienia się w kurczaka ‒ światowa prapremiera w Miniaturze | 1 czerwca

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Strona www: naoko.pl & web360.pl