Prapremiera 28 DNI Z ŻYCIA DZIEWCZYNY | 8 grudnia
Nasz sezon upływa pod hasłem #chłopaki, ale najbliższa premiera 8 grudnia o 17.00 będzie się skupiać na kobiecym dojrzewaniu. Twórczynie zapewniają, że to temat nie tylko dla dziewczyn.
Spektakl powstaje w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktorki Magdaleny Gładysiewicz, która zaprosiła do współpracy reżyserkę Adę Tabisz, dramatopisarkę Sandrę Szwarc i artystkę wideo Emiko Okime. Gładysiewicz zaprojektowała scenografię i kostiumy oraz wystąpi na scenie z aktorem Kamilem Markiem Kowalskim.
– Chciałabym, aby nasz spektakl dzięki podejściu z humorem i dystansem dawał dziewczynom poczucie wolności i sprawczości. Czy nam się to podoba, czy nie, menstruuje połowa ludzkości. Okres nie jest więc niczym wyjątkowym. Nie jest przede wszystkim powodem do wstydu. Da się i trzeba z nim żyć. I każda z nas ma prawo przeżywać to na swój własny sposób. Miesiączka to nie koniec świata – opowiada reżyserka Ada Tabisz.
W spektaklu pojawi się gadająca macica, a bohaterka, która jest jeszcze przed pierwszym okresem, dowie się, jak sobie z nim poradzić i co jej może w tym pomóc. Po drodze czeka ją cała gama emocji i zaskakujących zdarzeń. Premiera odbywa się w ramach sezonu pod hasłem #chłopaki.
– Nie zapominamy, że nastoletni chłopcy któregoś dnia staną się mężczyznami, partnerami, ojcami. Spektakl ma im pokazać, jak wspierać kobiety, jak rozmawiać o „kobiecych sprawach” mądrze i z wrażliwością. Aby jako przyszli ojcowie, jeśli zajdzie taka potrzeba, byli w stanie wytłumaczyć swojej córce, jak się używa podpasek, i bez wstydu i zażenowania kupić je dla nich w osiedlowym sklepie – dodaje reżyserka.
Premiera przeznaczona dla widzów 10+ odbędzie się 8 grudnia o godz. 17.00 na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura. Produkcja spektaklu została dofinansowana ze środków europejskich w ramach KPO dla kultury, a podczas jego tworzenia w kreatywny sposób została zastosowana sztuczna inteligencja.
scenariusz: Sandra Szwarc
reżyseria: Ada Tabisz
scenografia: Magdalena Gładysiewicz
wizualizacje i światło: Okime Emiko (Emilia Gumańska)
muzyka: Blood Moon Group
obsada: Magdalena Gładysiewicz, Kamil Marek Kowalski
premiera: 8 grudnia 2024, godz. 17.00 | Scena Kameralna Teatru Miniatura
Dla widzów 10+
Partner premiery
Projekt „IA/AI: Red vibes, czyli 28 dni z życia dziewczyny” jest dofinansowany z Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Inwestycja A2.5.1)
O artystkach
Sandra Szwarc
Dramatopisarka i pianistka. Kierowniczka Literacka Teatru Lalka w Warszawie. Dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – za sztukę „Von Bingen. Historia Prawdziwa” (2015) oraz „Supernova Live” (2016), którą wyróżniono Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną. Laureatka nagrody Talanton 2016 za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia oraz Grand Prix konkursu radiowego Festiwalu Dwa Teatry (2016) za sztukę „Von Bingen. Historia prawdziwa”. Dwukrotna laureatka Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU we Wrocławiu – I nagroda za sztukę „Doppelganger” (2017) oraz III nagroda za sztukę „Woda w usta” (2021). W sezonie 2018/2019 członkini komisji 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Rezydentka III Sceny Nowej Dramaturgii w Teatrze Dramatycznym im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2021). Laureatka nagrody dla najlepszego tekstu w 28. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za „Wodę w usta”. W swojej twórczości porusza się dookoła motywów emancypacyjnych oraz skoncentrowanych na tematyce pamięci.
Ada Tabisz
Reżyserka, animatorka, działaczka społeczna, producentka. Studiowała reżyserię teatru lalek w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie filia we Wrocławiu (w tym jeden rok na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze). Reżyserowała m.in. w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie („Orecchio, brat Pinokia”) oraz w Teatrze Lalek w Ostrawie („Kdo neskáče, není holub! aneb Zobáky sobě”). Jej spektakl „nie-walentynki” został nagrodzony na 10. Forum Młodej Reżyserii. Spektakl „Hercia” zdobył II nagrodę na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych w 2019 r. Od 2018 r. zaangażowana we współtworzenie programu Teatr na faktach Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu. W jego ramach tworzyła oraz współtworzyła pięć spektakli, m.in. „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” (nagroda na XX Festiwalu Teatralnym „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, nagroda WARTO przyznawana przez wrocławską „Gazetę Wyborczą”), „Matki wyklęte” (prezentowane na 11. Forum Młodej Reżyserii) i „Pogranica” (spektakl o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej). Stale współpracuje z Teatrem Polskim w Podziemiu jako koordynatorka pracy artystycznej oraz producentka.
Emiko Okime
Mieszkająca w Warszawie artystka wizualna, reżyserka wideo, operatorka filmowa, VJka, artystka 3D. Twórczyni różnorodnych krótkich form filmowych, m.in. teledysków, teaserów, fashion video, video-artów, wizualizacji do spektakli teatralnych, wydarzeń muzycznych. Produkcje Emiko można oglądać w formie występów vjskich, instalacji video w przestrzeniach klubowych, festiwalowych, teatralnych, galeriach sztuki oraz podczas wydarzeń audiowizualnych w Polsce i za granicą. www: https://emiliagumanska.com IG: https://www.instagram.com/emiko__okime/
Magdalena Gładysiewicz
Absolwentka aktorstwa na Wydziale Lalkarskim w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu oraz grafiki na Uniwersytecie SWPS, Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, Studium Animatorów Kultury Skiba we Wrocławiu oraz Liceum Plastycznego w Szczecinie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2020/2021. Związana z projektem Teatr na faktach w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie zrealizowała cztery spektakle: „Pogranica”, „Tutaj kobiety palą się lepiej”, „Matki wyklęte” oraz „Hercia”, za który wraz z resztą twórców otrzymała Średnią Konsekwencję Teatralną na festiwalu Sopockie Konsekwencje Teatralne. Naukę w AST zwieńczyła spektaklem „Golem” w reż. Konrada Dworakowskiego, za zagraną tam rolę otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Na dużej scenie zadebiutowała w spektaklu „Lalka” w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Obecnie aktorka Teatru Miniatura w Gdańsku. Zrealizowała projekty scenograficzne do takich sztuk jak „Nie-walentynki”, „Matki wyklęte” oraz oprowadzania performatywnego po willi Karpowiczów w reż. Ady Tabisz. W sierpniu 2021 roku za swój pierwszy performance „To nie miejsce i czas na samotność” wraz z Moniką Reks otrzymała Grand Prix na Imagination Festiwal.
Zobacz więcej
Posłuchajcie podcastu SZTUKA SIĘ ROBI!
Książka w roli głównej: Boguś Janiszewski | 1 grudnia
Nagroda w Chinach dla CZERWONEGO KAPTURKA!
Światowa prapremiera GANGU GODZINY DUCHÓW | 17 listopada
Warsztaty z cyklu #chłopaki | 8 listopada i 13 grudnia
Przegląd Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych PSTRO po raz drugi w Miniaturze | 26 października