PL EN
Dzikie łabędzie

Dzikie łabędzie

tekst oryginalny oparty na motywach baśni H. Ch. Andersena

tekst i reżyseria: Krystyna Jakóbczyk
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Salaber
choreografia: Henryk Konwiński
teksty piosenek: Kazimierz Winkler
przygotowanie wokalne: Jerzy Stachurski
 
obsada
Królewicz Edward, Biały Łabędź | Jolanta Darewicz
Czarownica Parra | Agnieszka Grzegorzewska
Królowa Mordena | Edyta Janusz-Ehrlich
Królowa Maria, Duch Królowej Marii, Niania | Hanna Miśkiewicz
Czarownica Torfilia, Regana | Jadwiga Sankowska
Czarownica Mandragora | Joanna Tomasik-Gierczak
Czarownica Perunda, Rodena | Wioleta Karpowicz
Królewna Elza | Magdalena Żulińska
Królewicz Artur, Biały Łabędź | Jakub Ehrlich
Hilmar | Jacek Gierczak
Król Lohengrin | Piotr Kłudka
Królewicz Roland, Biały Łabędź, Godwin | Jacek Majok
Król Marek | Andrzej T. Żak

premiera: 14 listopada 2010

wznowienie: 4 lutego 2012

Opis

Ta bajka z prawdziwego ducha Hansa Christiana Andersena jest jednym z najbardziej zachwycających pod względem artystycznym spektakli Miniatury. Wspaniałe maski i kostiumy czeskiego scenografa Pavla Hubički stwarzają niepowtarzalny klimat dla tej opowieści o walce pozornie słabej bohaterki Elzy w obronie zamienionych w łabędzie braci. Zło przybiera tu postać okrutnej królowej Mordeny, przebiegłego Hilmara i złośliwych czarownic, którzy próbują bez skrupułów zniszczyć rodzinę Elzy. Reżyserka spektaklu Krystyna Jakóbczyk sięgnęła po bajkę Andersena, żeby przypomnieć, że nawet ktoś z pozoru słaby jest w stanie walczyć i zwyciężać w walce ze złem współczesnego świata. I niezależnie od tego, jak mroczna i beznadziejna wydaje się sytuacja, warto tę walkę podjąć i nie tracić nadziei na zwycięstwo dobra.

Przedstawienie jest pełne teatralnej magii – tworzą ją przede wszystkim pięknie wykonane kostiumy i maski, ale też obrotowa, dynamiczna scenografia i ekspresyjna muzyka Piotra Salabera. „Dzikie łabędzie” pokazują też potencjał zespołu aktorskiego Miniatury, który świetnie sobie radzi, budując galerię charakterystycznych, wyrazistych postaci. Edyta Janusz-Ehrlich brawurowo wciela się w rolę Królowej Mordeny, a Hanna Miśkiewicz wykorzystuje swój komediowy talent jako niania Elzy. W nowej obsadzie jedną z głównych ról – króla Marka – gra ceniony aktor Teatru Miniatura Andrzej Żak. W roli doradcy króla, Godwina, Jacek Majok, a w roli czarownicy Parry Irena Markiewicz-Sawicka.

Krystyna Jakóbczyk, reżyserka, o przedstawieniu:

Zawsze pociągały mnie historie, w których mały jak okruszek, szlachetny bohater zmaga się z potężnymi siłami zła i zdumiewające, ale walkę tę wygrywa. Taka jest właśnie historia królewny Elzy, która dziergając z włókien pokrzyw pancerne koszulki wybawiła z mocy złych czarów swoich braci zaklętych w białe dzikie łabędzie.

Tę fantastyczną baśń Andersena chciałam opowiedzieć młodym widzom w sposób niezwykły. Sięgnęłam więc po oryginalny sposób na dobry spektakl i w „teatralnym kotle” zanurzyłam przeróżne składniki: dużo teatralnej magii, skomplikowaną sieć intryg perfidnych wiedźm, dużą dawkę zemsty złej królowej Mordeny i podstępnego mistrza Hilmara... Dla równowagi dodałam szlachetność Króla Marka zwanego Dobrym, wiernej starej Niani i Ducha królowej Marii...Wszystko ostro zaprawiłam czarną magią, dodałam niesamowite bogate maski i kostiumy scenografa Pavla Hubički i wykorzystałam zaprojektowaną przez niego wielką obrotową machinę teatralną. Wszystko więc wciąż kręci się, wiruje, miesza... Dramaturgię tworzy także urocza i groźna, smutna i wzruszająca muzyka Piotra Salabera. Inscenizację, obrazy i tańce na sabacie czarownic stwarza mistrzowską ręką Henryk Konwiński.

Magiczny „kocioł teatralny” wrze, a z pary unoszącej się z kotła wyczytać można jasne przesłanie: jeśli jesteś tylko małym dzieckiem też możesz podjąć walkę z potężnymi siłami współczesnego zła, które zagraża twojej rodzinie... dotknęło rodziców, rodzeństwa, innych krewnych... I możesz wygrać tę walkę!
Właśnie po to opowiedziałam wam historię o dzikich łabędziach. Lecz wciąż brakowało w tym „kotle” duszy, która śmiałaby się i płakała wraz z małą Elzą... Stworzyli ją aktorzy, dając pięknym formom i kostiumom życie i gwałtowne emocje.

×