PL EN
Powrót Błazna

Powrót Błazna

reżyseria i scenografia: Andrzej Markowicz
muzyka: Andrzej Głowiński
ruch sceniczny: Juliusz Stańda
asystent reżysera: Arkadiusz Urban
asystent scenografa: Katarzyna Zawistowska (ASP Gdańsk), Grażyna Kilarska (ASP Gdańsk)
projekcje multimedialne: Marek Zygmunt

obsada
„Laska”, Gość, Żołnierz, Tłum, Tancerka | Edyta Janusz-Ehrlich
Tancerka, Gość, Żołnierz, Tłum, Mnich | Hanna Miśkiewicz
Panna Młoda, Tancerka, Żołnierz, Tłum | Magdalena Żulińska (gościnnie)
Biskup, Żołnierz,Tłum, Mnich | Agnieszka Grzegorzewska
Tancerz, Ministrant, Żołnierz, Tłum | Jakub Ehrlich
Ojciec Mumia ,Skrzypek, Gość | Piotr Kłudka
Mumia, Żołnierz, Tłum, Gość, Tancerz | Jacek Majok
Błazen | Arkadiusz Urban

premiera: 30 grudnia 2009

Opis

„Powrót błazna” to autorski spektakl Andrzeja Markowicza – znakomitego scenografa i reżysera, profesora gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – inaugurujący działalność Sceny Wizji i Formy przy Teatrze Miniatura w Gdańsku.

W widowisku złożonym z dziesięciu ekspresyjnych obrazów autor dzieli się z widzem osobistą refleksją na temat filozoficznej, etycznej i estetycznej kondycji ludzkości we współczesnym świecie. Ta uniwersalna przypowieść mówi o degradacji humanistycznej idei człowieka, który odrzuca stworzone przez siebie wartości i z piedestału określanego mianem Homo Sapiens spada do roli bezmyślnego trybika potwornej machiny społecznej, wiodącej go do samounicestwienia.

W poszczególnych scenach twórca bierze pod lupę wynaturzone formy współczesnej władzy, religii, obyczajowości i kultury. Pokazuje jednostkę wchłoniętą przez tłum, poddającą się biernie manipulacji i stadnym emocjom, podsycanym przez rozszalałe media, które przejęły w obecnym świecie rząd dusz. Dotyczy to także artysty, sprowadzonego dziś do roli kiczowatego, telewizyjnego showmana – błazna XXI wieku.

Tworząc tę subiektywną wizję pogrążonej w chaosie współczesności, Markowicz ogranicza do minimum słowo, dając pierwszeństwo obrazom plastycznym, ściśle sprzężonym z niezwykle dynamiczną muzyką Andrzeja Głowińskiego i wyrazistym, silnie zrytmizowanym ruchem scenicznym, opracowanym przez Juliusza Stańdy. Aktorom, grającym tu symboliczne role, towarzyszy tłum lalek, a ich działania wzbogacone zostały projekcjami filmowymi.

×