PL EN
Baltic. Pies na krze | VOD

Baltic. Pies na krze | VOD

Pamiętacie tę historię? O psie, który w styczniu 2010 roku przepłynął Wisłę na kawałku kry, aby w końcu – przemarznięty i przestraszony – zostać uratowany przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica na wodach Zatoki Gdańskiej?

Jego historia znalazła się w serwisach informacyjnych na całym świecie. Internauci pisali: „historie, takie jak ta przywracają wiarę w ludzi”, „są na świecie dwa typy ludzi – jedni powiedzą: „Cóż, to tylko pies'”, inni – na wyższym poziomie etycznym – zrozumieją, jak świetna jest to wiadomość”. Pies Baltic był przez wiele lat członkiem załogi R/V Baltica oraz honorowym psim obywatelem miasta Gdynia. Wraz ze swoim opiekunem – Adamem Buczyńskim – otrzymali setki listów z całego świata, w tym list z podziękowaniem za uratowanie Baltica od Brigitte Bardot. Pan Adam jest również członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Gdyni oraz laureatem głównej nagrody w plebiscycie „Serce dla zwierząt” miesięcznika „Twój pies”.

Zdarzenia zostały opisane przez Barbarę Gawryluk w książce „Baltic. Pies, który płynął na krze”, a książka ta zainspirowała reżysera Romualda Wiczę-Pokojskiego do stworzenia jej scenicznej adaptacji. Jest to spektakl dokumentalny dla dzieci. Artyści kilkakrotnie odwiedzili bohatera opowieści na statku R/V Baltica, poznali załogę i wysłuchali opowieści o całym wydarzeniu od bezpośrednich świadków.

„Baltic. Pies na krze” ma być gdańską wersją „Opowieści wigilijnej” przypominającą, że takie wartości, jak dobroć, współczucie i dbałość o słabszych są dla nas cały czas ważne. Nie tylko w opowieściach o międzyludzkich relacjach, ale również o relacjach między człowiekiem i każdą inną żywą istotą.

 

 

Baltic. Pies na krze

na podstawie książki "Baltic. Pies, który płynął na krze" Barbary Gawryluk

adaptacja i reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
scenografia: Mariusz Waras
muzyka: Michał Jacaszek
asystent reżysera: Michał Derlatka

inspicjent: Tomasz Okęcki

obsada
I osoba z załogi | Jolanta Darewicz
Pan Adam | Jacek Gierczak
II Oficer | Edyta Janusz-Ehrlich/Wioleta Karpowicz
Rzeczniczka | Jadwiga Sankowska
II osoba z załogi | Joanna Tomasik
Kapitan | Andrzej Żak


Spektakl dla dzieci w wieku: od 6 lat

Czas trwania spektaklu: 50 min

Prapremiera: 16 grudnia 2012

 

×