PL EN
Ghandi milczał w soboty | czytanie performatywne

Ghandi milczał w soboty | czytanie performatywne

Ghandi milczał w soboty Anastasiji Bukriejewej

tłumaczenie: Jakub Adamowicz

reżyseria: Anika Idczak

 

Dla widzów 16+

Duża Scena Teatru Miniatura

Wstęp bezpłatny, rezerwacja w systemie Evenea

Opis

Główny bohater sztuki to nastoletni chłopiec Sasza, który woli, żeby nazywano go Mot. Jest marzycielem i ma dobre serce. Postanawia dać schronienie bezdomnej Lizie, którą poznaje w przejściu podziemnym.

Anastasija Bukriejewa jest finalistką i laureatką największych konkursów i festiwali dramaturgicznych, takich jak Omskie Laboratorium Dramatu, Pierwsze Czytanie, konkurs Rosyjskiego Akademickiego Teatru Młodzieżowego „W poszukiwaniu nowej sztuki”, Remarka, Lubimowka. Jej sztuka Ghandi milczał w soboty razem z tekstami Dmitrija Daniłowa Człowiek z Podolska i Andrieja Iwanowa Z zawodówki była uznana za najlepszy tekst roku i wystawiona na scenie szkoły-studia MChAT.

 

Wydarzenie w ramach Transgranicznego polsko-rosyjskiego laboratorium reżyserskiego „Sąsiedzi” organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”. 

Jest to pierwsza część dwustronnego projektu, który kontynuowany będzie pod koniec listopada w Kaliningradzie. Tam też, w Teatrze Dramatycznym, w postaci czytań performatywnych zostaną zaprezentowane teksty polskich dramaturgów. Celem tego projektu jest stworzenie wspólnej przestrzeni dla twórców dwóch różnych tradycji teatralnych.

Rosyjskie teksty, wybrane przez kuratorów Olega Lojewskiego i Macieja Wiktora, są wyrazistymi i oryginalnymi głosami młodego pokolenia dramatopisarzy, docenianych i nagradzanych na największych konkursach dramaturgicznych w kraju i za granicą. W Polsce zostaną wyreżyserowane przez młode pokolenie reżyserek i reżyserów, absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie: Anikę Idczak, Pamelę Leonczyk, Agatę Dyczko i Jana Jelińskiego. Zgodnie z formatem laboratorium po pokazach odbędzie się omówienie, w którym wezmą udział eksperci teatralni: Tomasz Domagała, dr Katarzyna Kręglewska oraz Adam Nalepa.

Czas trwania wszystkich pokazów work in progress to około 60 minut. Po pokazach odbędzie się omówienie i rozmowa z publicznością.

×