PL EN
Pinokio

Pinokio

na podstawie książki Carla Collodiego

tłumaczenie: Zofia Jachimecka

scenariusz i reżyseria: Paweł Szkotak

scenografia: Damian Styrna

muzyka: Łukasz Matuszyk

animacje, wideo: Damian Styrna, Eliasz Styrna

asystent reżysera: Jacek Gierczak

 

obsada:

Pinokio, Chłopiec | Magdalena Żulińska

Dżepetto | Jacek Majok

Świerszcz, Duch Świerszcza | Andrzej Żak

Wróżka, Łachmaniarz, Staruszka, Węglarz, Murarz, Kobieta w chustce, Mama | Edyta Janusz-Ehrlich

Kot, Policjant, Sokół | Wojciech Stachura

Lisica | Agnieszka Grzegorzewska

Knot/Osioł, Gołąb, Gapie w oknach, Arlekin, Królik | Piotr Kłudka

Tuńczyk, Pudel, Gapie w oknach, Pulcinella, Królik, Ludzie na plaży, Kos | Wioleta Karpowicz

Dyrektor cyrku, Jan, Gapie w oknach, Signor Rosaura, Królik, Ludzie na plaży | Jakub Ehrlich

Ogniojad, Grubas, Nowy właściciel, Królik, Ludzie na plaży | Jacek Gierczak

 

premiera: 1 czerwca 2019

dla widzów od 6 lat

czas trwania: 1 h 30 min (z przerwą)

 

Opis

„Pinokio” to opowieść stara jak świat. Drewniany pajacyk – niepokorny urwis o dobrym sercu – co rusz ładuje się w kłopoty. Przeżywa niezwykłe przygody. Spotyka prawdziwych i fałszywych przyjaciół, poznaje moc pieniądza i daje się zwieść pustym obietnicom. Podróżuje, ucieka, goni, trafiając dzięki temu do różnych krain. Woli zabawę od pracy i staje się kłopotem. Trafia do cyrku, a nawet zostaje połknięty przez rekina. Desperacko szuka Mamy, która zmieniła się we Wróżkę i Taty, z którym rozłączył go los. Czy ich odnajdzie? Czy nauczy się odróżniać dobro od zła?

Recenzje
Niezwykle pomysłową scenografię tworzą właściwie tylko cztery jeżdżące drewniane szafy-boksy, które pełnią różne funkcje, mają odsuwane ścianki, z boku lustra, różne schowki, otwierane drzwi. Na nich wyświetlają się barwne animacje - nieco w stylu retro (jak w przypadku fotografii rodzinnej, która w finale się zmienia). Warstwa plastyczna - zwłaszcza piękne, ekspresyjne i imponujące kostiumy - utrzymana jest w stylistyce spod znaku Tima Burtona.

(...) Obsada Miniatury świetnie radzi sobie w tej stylistyce - zarówno w prowadzeniu lalek (tu szczególnie brawa należą się odtwórczyni głównego bohatera - Magdalenie Żulińskiej), jak i w graniu w rozbudowanych kostiumach - warto tu przywołać postać Świerszcza Andrzeja Żaka, Lisicę Agnieszki Grzegorzewskiej czy Kota Wojciecha Stachury, a także świetne połączenie lalki z aktorką w przypadku Dobrej Wróżki Edyty Janusz-Ehrlich.

(...) Całość zrealizowana jest z rozmachem i wysmakowana plastycznie. Widownia premierowa nagrodziła twórców długimi, zasłużonymi brawami.
Magdalena Raczek, trojmiasto.pl

Zachwyca bajeczna kolorystyka i wyobraźnia scenografa Damiana Styrny. (...) Malowane światłem animacje Damiana Styrny  i Eliasza Styrny są absolutnie zachwycające, podobnie jak pomysłowe stroje. 

Precyzyjna reżyseria i znakomita gra wszystkich aktorów sprawiają, że to przedstawienie obejrzałabym chętnie jeszcze raz. Nawet kiedy aktorzy nic nie mówią, na scenie dużo się dzieje.

Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"
×