PL EN
Baczyński. Apokalipsa

Baczyński. Apokalipsa

scenariusz i reżyseria: Magdalena Olszewska
muzyka: Bartosz Hervy
wizualizacje: Łukasz Boros
występuje: Edyta Janusz-Ehrlich
elementy scenografii: Konstanty Kajtoch
plakat: Jacek Staniszewski
głosu użyczyli: Konstancja Martin, Patryk Bitel, Konstanty Kajtoch, Aleksander Kluza, Alessandro Kollar
produkcja: Fundacja Pomysłodalnia

premiera: 4 listopada 2017
dla widzów od 12 lat

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę poświęconą twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Na stronie www.baczynski.pomyslodalnia.pl możecie znaleźć scenariusze lekcyjne oraz inne materiały edukacyjne związane ze spektaklem. 


Opis

Spektakl jest muzyczną opowieścią o matce i synu, którymi targają różne emocje, warunkowane pięknem i okrucieństwem życia w czasach zagłady. To próba podsumowania twórczości Baczyńskiego przy równoczesnym przyglądaniu się jemu jako młodemu człowiekowi, który musiał podjąć najważniejszą decyzję w życiu. Uznany za życia za poetę wybitnego, Baczyński będzie dawał świadectwo pokolenia Kolumbów, wcielającego ideały w czynnej służbie ukochanemu krajowi. Spektakl pochyla się także nad interpretacjami w ocenie historii Powstania Warszawskiego, zrywu zmitologizowanego i do dzisiaj dotkliwie bolesnego.

W przestrzeń konfrontacji poglądów i emocji wprowadzać będą odbiorcę hermetyczne obrazy dźwięków i obrazów, ilustrujących przebogaty świat poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Matko – powiedział jeszcze – to nic, że ja daleko, że nas rozdarła ciemność i ból, co tkwi jak nóż. Ja w tobie, ty we mnie płyniemy strugą, rzeką złocistą, drżącą strugą, gwiazdami lśniących róż. Bo nie ma rozerwania, choć rozerwane słowa, bo nie ma zapomnienia, choć życie nas zapomni; z brzęczących kręgów nieba ja w ciebie, a ty do mnie płyniemy… (K.K.Baczyński, Cień z obozu. Inskrypcja na płycie nagrobnej poety).

W roli głównej wystąpi matka Stefania Baczyńska, z domu Zieleńczyk. Pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Była pamięcią twórczości i życia swojego syna, archiwistką, apologetką i wyznawczynią talentu Baczyńskiego. W spektaklu miesza różne fragmenty twórczości syna, dodaje słowa od siebie. Jedyną jej tęsknotą jest spotkanie się z nim, z którym miała szczególną, bardzo głęboką więź. Syn wielokrotnie w swoich utworach pisał o niej, dla niej, pisał też do niej bardzo czułe listy, gdzie wyrażał niespotykaną, czułą troskę o jej stan emocjonalny, materialny i duchowy. Zmarła w zakładzie opiekuńczym na Służewie w maju 1953 r. w wieku 63 lat. Jej ostatnią wolą było, aby opiekunami rękopisów Krzysztofa byli: Jerzy Andrzejewski, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Turowicz i Kazimierz Wyka.

Spektakl dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

×