PL EN
Bunt

Bunt

na podstawie powieści Władysława Reymonta


adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski
scenografia: Maciej Chojnacki
muzyka: Stefan Wesołowski
ruch sceniczny: Wioleta Fiuk, Patryk Gacki

 

obsada:

Pies Rex | Edyta Janusz-Ehrlich
Pan | Andrzej Żak
Niemowa | Krystian Wieczyński
Wilk Kulas | Jacek Majok
Wyżlica | Magdalena Żulińska
Ogier | Piotr Srebrowski
Krowa | Agnieszka Grzegorzewska
Świnia | Wojciech Stachura

ze specjalnym udziałem Iwony Witek (garderobianej)

 

prapremiera: 24 marca 2018

dla widzów od 13 lat
czas trwania: 1 h 20 minut (bez przerwy)
Podczas prezentacji w tygodniu spektakl jest poprzedzony 15 minutowym wprowadzeniem.

 

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”

Klasyka_Zywa_logo_60px.jpg         mkidn_01_cmyk_60px.jpg     1.it_logo_70px.jpgokt_logo70px.jpg

 

 

Opis

Ukochany wcześniej pies Rex zostaje zraniony i wyrzucony z gospodarstwa. Ukrywa się, poluje, rozmawia z domowymi i dzikimi zwierzętami o trudach i niesprawiedliwości, o pięknych, dalekich krajach, gdzie na pewno jest lepiej. Wspomina, marzy, walczy o swoje miejsce… i planuje bunt. Bunt zwierząt przeciwko ludziom.

Bunt to ostatnia – wydana 21 lat przed Folwarkiem zwierzęcym George’a Orwella – powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta. Powieść różniąca się znacznie od jego dotychczasowego dorobku, połączenie baśni i antyutopii. W PRL-u zakazana, dziś bardzo mało znana. Szkoda. Oddajmy głos zwierzętom. Może powiedzą nam więcej niż ludzie…

Powieść zaadaptował na scenę Miniatury Jakub Roszkowski, który zrealizował tu nagradzanych KRZYŻAKÓW. Do współpracy zaprosił zacne grono artystów. Scenografię zaprojektował Maciej Chojnacki, autor ponad 40 scenografii do spektakli m.in. Adama Nalepy, Grzegorza Wiśniewskiego, Krzysztofa Rekowskiego czy Moniki Strzępki. Bardzo ważnym w spektaklu ruchem scenicznym zajął się znakomity duet z kolektywu tanecznego DzikiStyl Company - Wioleta Fiuk i Patryk Gacki, których możecie znać z programów You Can Dance (Wioleta Fiuk wygrała 3. edycję) i Got to Dance. Tylko Taniec (wygrali 3. edycję). Z kolei muzykę stworzył doceniany w świecie kompozytor, skrzypek i producent muzyczny Stefan Wesołowski, nominowany do Paszportów "Polityki" za album "Rite of the End". 


POLECAMY TEŻ SPEKTAKLE:

KRZYŻACY
KASIEŃKA
NIE WIERZĘ W ŚMIERĆ

Recenzje
BUNT Teatru Miniatura jest bardzo dobrze i konsekwentnie przeprowadzonym studium rewolucji, do czego tekst Władysława Reymonta nadaje się doskonale. Jego puenta jest dobitna i zabawnie nakreślona przez reżysera.
Łukasz Rudziński, trójmiasto.pl

To spektakl niezwykle przemyślany. Duża w tym zasługa pracy dramaturgicznej Jakuba Roszkowskiego nad oryginałem, który pokazał, jaką perełką jest niewystawiony nigdy wcześniej tekst.

Maria Dworzecka, Teatralia
Projekty

Program do spektaklu zaprojektowany przez Anitę Wasik.

×