PL EN
Turban mistrza Mansura

Turban mistrza Mansura

scenariusz na podstawie książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców: Marek Kochan
reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
scenografia: Katarzyna Zawistowska
muzyka: Łukasz Matuszyk

obsada:
Rabija | Edyta Janusz-Ehrlich
Kalif | Jacek Gierczak
Mistrz Mansur | Jacek Majok
Karima | Hanna Miśkiewicz
Mustafa | Piotr Srebrowski
Omar, Bębniarz | Krystian Wieczyński

Premiera: 4 czerwca 2017
Duża Scena Teatru Miniatura
Dla widzów od 7 lat
Czas trwania: 1 godzina 20 minut z przerwą


Opis

Każdy zakątek świata ma swój zasób mądrości zbieranej przez wieki. Zapraszamy w teatralną podróż na Bliski Wschód i spotkanie z uniwersalnymi wartościami kultury arabskiej, zaczerpniętymi z sufizmu - wschodniej szkoły rozwoju duchowego.

Jak być uważnym i widzieć to, co umyka większości ludzi? Jak w rzeczywisty sposób pomagać potrzebującym? I czy prawdy można nauczyć się od innych ludzi? Młodzi bohaterowie spektaklu, Rabija, Karima i Mohamed, uczą się od mistrza Mansura w bezpośredni sposób w codziennych sytuacjach. W tych naukach szczególnie ważne są pokora, uczciwość i szacunek wobec rozmówcy. 

Scenariusz na podstawie swojej książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców napisał Marek Kochan, pisarz, badacz języka, specjalista zajmujący się retoryką i erystyką, twórca Gdańskiej Akademii Debaty.

Recenzje

Reżyser, Romuald Wicza-Pokojski, postarał się, aby ascetyczność stała się atutem, a nie brakiem. (...) Tekst Marka Kochana wprowadza widza w egzotyczny świat kolorów i smaków Wschodu, proponując niczym w "Księdze tysiąca i jednej nocy" proste tajemnice. Urzekające i bogate kostiumy w kroju i materii, egzotyczna muzyka (Łukasz Matuszyk) to tylko niezbędne dodatki do podążania za nauczycielem sufizmu.

Katarzyna Wysocka, "Gazeta Świętojańska"

Nie ma w tym spektaklu sensacyjnych czy zaskakujących wydarzeń, a jedynie pozornie banalne rozmowy – jednak pełne ukrytych mądrości. Czy jest to przedstawienie dla dzieci? Jak najbardziej, bo argumenty, że świat moralistyki i naiwnych baśni powoli odchodzi, że dziecko tęskni za oszałamiającą techniką, nie trafiają mi do przekonania. Stąd już tylko krok do świata bez baśni, mądrości i wartości tak podstawowych jak uczciwość czy dobro.

Grażyna Antoniewicz, "Dziennik Bałtycki"
×