PL EN
Kasieńka

Kasieńka

na podstawie książki Sarah Crossan (tytuł oryginalny: „The Weight of Water”)

tłumaczenie: Katarzyna Domańska (Wydawnictwo Dwie Siostry)
adaptacja, reżyseria i inscenizacja: Anna Wieczur-Bluszcz
scenografia: Ewa Gdowiok
współpraca przy koncepcji wizualnej oraz animacje filmowe: Esy Floresy (Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk)
muzyka: Łukasz Matuszyk
asystenci ds. scenografii: Kinga Patoka, Piotr Jurek
udźwiękowienie: Agata Chodyra
koncepcja i realizacja techniczna, światło: Maciej Motowidło

obsada: Jolanta Darewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Jadwiga Sankowska, Joanna Tomasik

głos Kasieńki: Anna Andruszkiewicz


Prapremiera polska: 26 marca 2017
Duża Scena Teatru Miniatura

Dla widzów od 11 lat

Czas trwania: 1 h 20 min (bez przerwy)  

UWAGA! Spektakl ma wyjątkową formę i z tego względu polecamy miejsca w dalszych rzędach, w których lepiej się go ogląda. 


THE WEIGHT OF WATER jest zaadaptowana i wystawiona za zgodą Sarah Crossan. Copyright ©2012 by Sarah Crossan. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opis

Dwunastoletnia Kasieńka wyrusza z mamą z Gdańska do Coventry w Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu ojca, który wyjechał tam do pracy i słuch po nim zaginął. Trafia do nowej szkoły, gdzie z powodu słabszej znajomości języka wszyscy traktują ją jak gorszą. „Kasieńka” to uniwersalna opowieść o walce o siebie wbrew rzeczywistości, o akceptowaniu trudnych prawd i ich przezwyciężaniu. O uprzedzeniach, przyjaźni, pierwszej miłości i sile, jaką może dać odkrywanie i realizacja swoich pasji. Poprzez sposób ujęcia tematu – jego bezpośrednią, autentyczną emocjonalnie oraz dynamiczną formę – to historia nie tylko dla nastolatków.

Spektakl jest adaptacją debiutanckiej powieści Sarah Crossan napisanej białym wierszem, która zdobyła wiele nagród, m.in. CBI Eilís Dillon Award, UKLA Book Award czy niemiecką Luchs Preis. W Polsce wydało ją w grudniu 2015 roku wydawnictwo Dwie Siostry.

 

WASZE OPINIE O SPEKTAKLU

Wzruszający i prawdziwy - polecam.
Katarzyna, facebook

Piękny, wzruszający spektakl dla nastolatków. Powinien być pozycją obowiązkową w szkole ze względu na aktualność problemów, które porusza.
Bemak, trojmiasto.pl

Super dla nastolatków i rodziców! Gorąco polecam!!
Mama+syn, trojmiasto.pl

Bardzo mi się podobało. Świetnie zrealizowane - minimalistycznie. Polecam wszystkim... można zobaczyć świat oczami dziecka...
Monika, facebook

Jeśli macie ochotę podzielić się z nami waszymi przemyśleniami odnośnie spektaklu, prześlijcie nam maila na adres miniatura@teatrminiatura.pl

Recenzje

Spektakl „Kasieńka” chwyta za gardło, wzrusza, skłania do przemyśleń zarówno dorosłych, jak i nastolatki. To świetna propozycja skierowana do młodzieżowej widowni, autentyczna i szczera. Może stać się również punktem wyjściowym dla nauczycieli do dyskusji o tolerancji, poczuciu wyobcowania, relacjach rówieśniczych, dojrzewaniu i jego problemach. Nie ma zbyt wiele takich spektakli w Trójmieście, dlatego warto się na niego wybrać.

Dorota Karaś, "Gazeta Wyborcza"

O “The Weight of Water” angielscy, szkoccy i irlandzcy recenzenci pisali: liryczna, pełna siły, uwodzicielsko piękna, urzekająca proza. Głęboka i dojrzała. To samo możemy powiedzieć o tym przedstawieniu, bo "Kasieńka" to nie tylko piękny, ale i ważny spektakl opowiadający o problemach współczesnego świata, emigracji językiem młodych ludzi. Dzieciaki wychodzą z teatru z pałającymi policzkami, a dorośli dyskretnie ocierając łzę.

I co ważne - książka Sarah Crossan trafiła do angielskich szkół, gdzie służy nauczycielom jako podstawa do dyskusji. Chciałabym, żeby “Kasieńka” Teatru Miniatura również stała się “lekturą obowiązkową” dla naszych dzieci.

Anna Umięcka, gdansk.pl

Wieczur-Bluszcz, idąc wiernie za znaczeniami The Weight of Water, nie pozostawia jednak tego świata w szarości i smutku.  Smutek, ale wynikający tu raczej z dojrzałości w widzeniu rzeczywistości, balansują „drobnostki” zaznaczające kolejne etapy przechodzenia w dorosłość – pierwszy pocałunek, ukaranie złośliwej koleżanki, pogodzenie się z ojcem.

Efektowna, piękna, a jednocześnie bardzo czytelna forma teatralna Kasieńki (...) ubiera mądrą i szczerą treść. Spektakl nie epatuje brutalnością (choć w przypadku tematu polskiej emigracji oczywiście mógłby) ani w sferze obrazu, ani w obrębie treści, ale unikając dosadnego realizmu, mówi o problemie więcej niż niejeden (dobry) reportaż.

Anna Jazgarska, teatralny.pl
Projekty

Projekt plakatu do spektaklu autorstwa Anity Wasik.

×