PL EN
Boże mój!

Boże mój!

na podstawie sztuki „Oj Elochim!” Anat Gov

tłumaczenie: Agnieszka Olek
reżyseria: Marek Brand
scenografia: Anna Molga
muzyka: Paweł Zagańczyk
obsada: Magdalena Żulińska, Jacek Majok

 

Premiera: 9 września 2016 
Sala Prób Teatru Miniatura
Przedstawienie dla dorosłych

Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerwy)

 

Spektakl zrealizowany w ramach IV edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA.

 

fundacja_zblizenia_logo_www200px.jpgOpis

Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata? „Boże mój!” to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia o potrzebie miłości i poświęcaniu się dla dobra innych, wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych.  

 

Anat Gov (1953–2012)

Izraelska dramatopisarka, autorka scenariuszy telewizyjnych, tłumaczka. Po ukończeniu studiów na wydziale teatru Uniwersytetu w Tel Aviwie przez wiele lat pisała scenariusze do izraelskich programów satyrycznych. Jest autorką dziewięciu sztuk teatralnych, z których dwie – „Najlepsze przyjaciółki” i „Pan domu” – otrzymały nagrodę dla najlepszej komedii w 1999 i 2004 roku. Przetłumaczyła „Via Dolorosa” Davida Hare’a i „Matkę Courage i jej dzieci” Bertolda Brechta. Była również felietonistką dziennika „Yedioth Ahronoth” oraz jedną z założycielek organizacji Ezrat Nashim, zajmującej się ofiarami przemocy seksualnej.

Komedia „Boże mój!” miała światową prapremierę w Teatrze Cameri w Tel Aviwie 27 marca 2008 roku w reżyserii Edny Mazii. Była również wystawiana w Argentynie, Włoszech, Brazylii, Niemczech, Polsce, Rosji i Panamie. Polska prapremiera miała miejsce w Teatrze Jaracza w Łodzi 29 marca 2014 roku.

Recenzje

O pewnych pomysłach fabularnych mówi się, że są genialne w swojej prostocie. Taki jest z całą pewnością pomysł budujący fabułę w "Boże mój!" Anat Gov. Sytuacja wyjściowa w sztuce izraelskiej dramatopisarki jest jak zaczątek dowcipu: „Przychodzi Bóg do psychoterapeuty…”. Proste? I genialne, bo z potencjałem na nieoczywiste rozwinięcie.

Z możliwości tego błyskotliwego konceptu skwapliwie skorzystał Marek Brand, który zaadaptował tekst Gov dla gdańskiego Teatru Miniatura. "Boże mój!" w jego reżyserii to udane połączenie złożonego psychologizmu postaci i czysto sytuacyjnego dowcipu, wynikającego z kuriozalnej konfrontacji bohaterów. (...)

Magdalena Żulińska i Jacek Majok wykonali dobrze swoją pracę – w godzinę przedstawili nam bardzo zabawną, bardzo gorzką, a nade wszystko niesamowicie skomplikowaną historię bosko-ludzkich zmagań.

Anna Jazgarska, teatralny.pl

Spektakl jest dowodem na to, że dobra sztuka obroni się sama. Próżno tu szukać wyszukanej scenografii, skomplikowanych zabiegów, feerii barw i dźwięków. Wszystko, czego Brand potrzebował, to dwoje aktorów, cztery krzesła i duży ładunek emocjonalny. (...)

Świetnym pomysłem było też wystawienie sztuki w Sali Prób Teatru Miniatura. Jej intymna atmosfera przenosi nas niemal na kozetkę - jesteśmy tam, na miejscu, w gabinecie Elli. I razem z Bogiem, w pełnej humoru i niezwykle refleksyjnej opowieści, przechodzimy swoją terapię.

Katarzyna Sudoł, "Gazeta Wyborcza"
×