PL EN
Zostań przyjacielem

Zostań przyjacielem

scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
scenografia: Aneta Piekarska-Man
muzyka: Tomasz Antonowicz
piosenki: Tomasz Man
konsultacje wokalne: Ignacy Jan Wiśniewski

obsada:
Agnieszka Grzegorzewska
Anna Makowska-Kowalczyk (gościnnie)
Jacek Majok
Marcin Marzec (gościnnie)

Prapremiera: 7 czerwca 2015
Spektakl dla widzów od 5 lat
Czas trwania spektaklu: 1 godzina 10 minut z przerwą

Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Opis

Muzyczną historię przyjaźni pingwinki, która uciekła z zoo i żółwia porzuconego przez właścicielkę wyreżyserował sam autor Tomasz Man, reżyser teatralny i radiowy, dramatopisarz, wykładowca na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Pinia i Franciszek spotykają się przypadkiem i przeżywają wiele zabawnych, a czasem groźnych przygód. Po drodze spotykają nawet duchy kaszubskich lasów – Ciotkę Borową i Purtka. Na przykładzie nietypowej przyjaźni „Zostań przyjacielem” pokazuje, że jej istotą jest wzajemna akceptacja różnic i bezwarunkowe wsparcie, a dom może okazać się nie tylko fizycznym miejscem, ale po prostu przestrzenią, którą tworzy się razem. 

„Zostań przyjacielem” to przedstawienie muzyczne, w którym gra nawet… scenografia, której autorką jest Aneta Piekarska-Man. Nad muzyczną stroną przedstawienia pracowali znani w Trójmieście muzycy: Tomasz Antonowicz, perkusjonalista, autor muzyki do spektakli teatralnych, tańca współczesnego, filmu, instalacji artystycznych, który współpracował z muzykami sceny improwizowanej i free jazzowej (m.in. Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzolem, Markiem Pospieszalskim) oraz Ignacy Jan Wiśniewski, który zajął się przygotowaniem wokalnym aktorów, wielokrotnie nagradzany pianista, realizujący projekty muzyczne między innymi z Michałem Jacaszkiem czy Piotrem Lemańczykiem, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę fortepianu jazzowego oraz korepetycje z wokalistami musicalowymi.

Recenzje

Równolegle do perypetii zwierzęcych bohaterów reżyser wprowadza szereg wiele ekologicznych podtekstów z kategorii "szanuj zieleń", które we wspólnym manifeście do ludzi przygotują wszyscy mieszkańcy lasu. Całość Tomasz Man ujął dowcipnie i z klasą, tworząc udaną, współczesną bajkę, pełną celnych spostrzeżeń i posiadającą dobry morał.

Łukasz Rudziński, trójmiasto.pl

„Zostań przyjacielem” to spektakl mądry, dopracowany, nowoczesny, ze scenariuszem „przetestowanym” przez autora na swoich, osobistych dzieciach. Przedstawienie bardzo spójne i harmonijne, o nieprzegadanej formie, wyzwalające w widzu emocje.

Małgorzata Bierejszyk, "Gazeta Świętojańska"

Nowy spektakl Teatru Miniatura opowiada historię pingwinki Pini, która uciekła z zoo i porzuconego przez właścicielkę żółwia Franciszka. Dwoje niedopasowanych, egoistycznych (ale pomimo wszystko budzących sympatię) zwierzaków wędruje przez las, by dostać się nad morze. Po drodze spotykają wilki, sarnę, zająca, niedźwiedzia i inne stworzenia. Mogłoby się wydawać, że pomysł wystawienia sztuki, w której niemal wszystkie role przypisano zwierzętom, trąci myszką. Sceniczna opowieść o zwierzętach zaskakuje jednak prostotą, bawi pomysłami i mówi wiele na temat ludzkiego świata. (...) Dzięki dobrej grze aktorskiej, zgraniu całego zespołu, świetnej warstwie dźwiękowej przedstawienie aż kipi energią.

Dorota Karaś, "Gazeta Wyborcza"
×