PL EN
Błękitna planeta

Błękitna planeta

według sztuki Andriego Snæra Magnasona

na licencji NORDISKA ApS. – Kopenhaga

 

tłumaczenie: Agnieszka Kochanowska
reżyseria: Erling Jóhannesson
asystentka reżysera: Zofia Smolarska
II asystent reżysera: Tomasz Kaczorowski
scenografia: Iza Toroniewicz
muzyka: múm

obsada:

Brimir | Jakub Ehrlich
Hulda | Edyta Janusz-Ehrlich
Loa | Wioleta Karpowicz
Cezary Nakręcony | Piotr Kłudka
Bjarki | Wojciech Stachura
Magni | Jakub Zalewski
Elva | Magdalena Żulińska

 

Premiera: 17 maja 2014

Spektakl dla dzieci w wieku od 7 lat

Czas trwania: 1 h 45 min z przerwą
Forma spektaklu: aktorski z nietypowymi formami lalkowymi

Przedstawienie powstało w ramach projektu "Blue Planet" dofinansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

 

Opis

Spektakl „Błękitna planeta” jest polską prapremierą sztuki Islandczyka Andriego Snæra Magnasona. To teatralna adaptacja wielokrotnie nagradzanej książki „Historia błękitnej planety”, m.in. Nagroda Literacka im. Janusza Korczaka, przetłumaczonej na ponad 30 języków. Książka opowiada o planecie zamieszkanej wyłącznie przez dzieci, na której pewnego razu pojawia się pierwszy dorosły, sprzedawca kosmicznych odkurzaczy Cezary Nakręcony – w ten sposób rozpoczyna się pełna magii, piękna, ale i zmagań przygoda.

To historia o rozwoju społeczności, której członkowie mają czyste serca pełne niekończącej się młodości. Kiedy na planecie pojawia się człowiek, który chce wykorzystać tą młodość, wszystko się zmienia. Jednak jak każda dobra bajka i ta kończy się dobrze, choć zostawia dzieci z nowym doświadczeniem i zadaje pytanie, czy potrafimy przekształcić to doświadczenie w coś pozytywnego.

- „Historia błękitnej planety” jest wpisana w intensywną debatę o ochronie przyrody i naturalnych zasobów, która toczy się na Islandii. Pokazuje między innymi, jak politycy dla własnych korzyści wykorzystują fałszywą retorykę dla zmylenia wyborców i jakie to może mieć konsekwencje. Ale pomimo tego, że książka była napisana w bardzo konkretnych okolicznościach, ma dużo szerszy wymiar, zadając pytania o naszą odpowiedzialność za Ziemię jako całość. – mówi reżyser Erling Jóhannesson.

Erling Jóhannesson to islandzki aktor i reżyser, współzałożyciel i dyrektor artystyczny w latach 1994-2009 jednego z największych profesjonalnych teatrów niezależnych w Islandii – The Hafnarfjörður Theatre, realizującego w większości repertuar oparty na współczesnych sztukach islandzkich pisanych na potrzeby teatru. Scenografię do przedstawienia zaprojektowała Iza Toroniewicz, autorka scenografii i kostiumów do ponad stu polskich spektakli, zarówno dramatycznych, jak i lalkowych. Muzykę skomponowała jedna z największych sław islandzkiej sceny muzycznej, zespół múm.

 

Recenzje

„Błękitna planeta" (sztuka powstała na podstawie bestsellerowej islandzkiej książki) to pełna przygód historia, w której dzieci znajdą to, co lubią najbardziej: zwroty akcji, magię, humor, grozę i szczęśliwe – choć nie oczywiste – zakończenie. (…)

„Błękitna planeta” to również alegoryczna baśń o współczesnym świecie i jego problemach – zagrożeniach wynikających z dewastacji przyrody, postawach konsumpcyjnych, władzy i manipulacji, konfliktach zbrojnych. Ale także o przyjaźni, potrzebie bliskości, altruizmie i o marzeniach, które mogą zmienić nawet sprytnego międzyplanetarnego sprzedawcę odkurzaczy. Islandzki reżyser Erling Jóhannesson przedstawił ją w urzekający sposób, przy pomocy działających na wyobraźnię teatralnych narzędzi. Nie ma jednak w spektaklu efekciarstwa i próby zdobycia sympatii młodego widza za wszelką cenę. Twórcy przedstawienia testują wyobraźnię dzieci i – patrząc po reakcjach widowni – nie zawodzą się na swoim pomyśle.

Dorota Karaś, "Gazeta Wyborcza"

Spektakl ujmuje nie tylko tematem i zwróceniem uwagi na to, że ingerencje w naturalne środowisko mogą mieć tragiczne skutki. Przejmująca „walka” na argumenty pomiędzy Cezarym Nakręconym a Huldą (i Brimirem) znajduje błyskotliwe rozwiązanie. „Błękitna planeta” to dowód, że bazując na prostych środkach i dobrym tekście można stworzyć wartościowe przedstawienie dla dzieci, nie angażując do tego multimediów i nie „puszczając oka” do dorosłej części publiczności.

Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl

To baśń, w której nie ma postaci czarnych i białych. Główni bohaterowie: Brimir i Hulda (grani przez Jakuba Erlicha i Edytę Janusz-Ehrlich) kilka razy przechodzą radykalną metamorfozę. Od dystansu i lęku przed Cezarym Nakręconym, przez fascynację i zaufanie, po głębokie rozczarowanie. Uczą się na własnych błędach, wyciągają wnioski, szukają twórczych rozwiązań. Choć już nigdy nie będą tacy sami, zostawiamy ich z nadzieją, że będą potrafili przekształcić to doświadczenie w coś dobrego.

„Błękitna Planeta" to już kolejny spektakl gdańskiego Teatru Miniatura, który potwierdza szacunek i dbałość o młodego widza. Udowadnia, że warto nie iść na łatwiznę w doborze repertuaru i, że da się – bez patosu – ładnie mówić o rzeczach ważnych i trudnych.

Urszula Morga, qlturka.pl

Jednak pomimo wielości poruszanych tematów, przedstawienie skonstruowane jest w sposób przejrzysty i zrozumiały dla młodego widza. Co więcej – historia błękitnej planety i jej mieszkańców wywołuje u dzieci ogromne emocje. Na przedstawieniu, które ja widziałam, większość widowni stanowiły dzieci, u których stopień ekscytacji oglądanym spektaklem osiągnął chyba maksymalny poziom.

Piękna scenografia Izy Toroniewicz, niezwykła, bardzo „północna” muzyka islandzkiego zespołu múm sprawiają, że z zainteresowaniem i dużą przyjemnością ogląda się to ciekawe, mądre przedstawienie. Bardzo dobrze wypada w nim zespół aktorski Teatru Miniatura.

Anna Jazgarska, teatralny.pl
Projekty

Projekty scenografii i kostiumów Izy Toroniewicz oraz materiały promocyjne według projektu Anity Wasik

×