PL EN
Andrzej Żak
Andrzej Żak

Andrzej Żak

aktor

W 1988 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Od tego czasu pracował w Teatrze Baj w Warszawie, Teatrze Miejskim w Gdyni i Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Zagrał ponad 80 ról, m.in. rolę Czorta w słynnym spektaklu Miniatury „Turlajgroszek” w reżyserii Piotra Tomaszuka, który zdobył wiele nagród (m.in. Fringe First Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Edynburgu w 1993 roku). Współpracował z takimi reżyserami jak Adam Hanuszkiewicz, Waldemar Śmigasiewicz i Jarosław Kilian. Grał role epizodyczne w serialach „Sąsiedzi”, „Lokatorzy”, „Trzy szalone zera”, „Pierwsza miłość”, „Barwy szczęścia”. W Teatrze Telewizji brał udział w spektaklach „Turlajgroszek” T. Słobodzianka i P. Tomaszuka, „Słowik” H. Ch. Andersena, „Księga Krzysztofa Kolumba” P. Claudela i „Fahrenheit” A. Czerwińskiej-Rydel.

Od wielu lat współpracuje z Radiem Gdańsk, gdzie współtworzył i współtworzy audycje „Laboratorium dźwięku”, „Śledczy teatralny” i „Salon artystyczny”. Jego pasją jest fotogra-fia przyrody. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, jego zdjęcia znajdują się również z kolekcjach kolekcjonerskich w Chicago, Sidney i Londynie.

Ulubiona książka z dzieciństwa
„Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren

Dotychczasowa ulubiona rola w Miniaturze:
Koń Pippi w „Pippi Langstrump” w reż. Z. Jaskuły

Zainteresowania: ptaki, ptaki, ptaki

 

fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

×