PL EN

STREFA ZDARZEŃ

NIEWIDOCZNE | wyjątkowa premiera

Jak to jest mniej widzieć, a więcej czuć? Jak odbierają świat osoby niewidome lub niedowidzące? Czy łatwiej czuć siebie, kiedy się nie widzi? 6 maja o 12.00 premiera spektaklu-wydarzenia, podczas którego możecie odkrywać nowe sposoby na poznanie siebie.

Spektakl „Niewidoczne” tworzy choreografka i badaczka ciała, pasjonatka neurosensoryki Izabela Chlewińska oraz Tomasz Bergmann – artysta wizualny, twórca obiektów i form, autor przestrzeni sensorycznych – jako część projektu „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Kultura bez barier”. Będzie to wyjątkowe doświadczenie teatralne, w którym zniknie podział na widownię i scenę, a widzowie zostaną zaproszeni do bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni, gdzie będą mogli odkrywać świat osób niewidomych. Świat, w którym wszystkie zmysły poza wzrokiem się wyostrzają. Będzie można sprawdzić, jak to jest, kiedy widać mniej, a czuć więcej.

 

- Spotkamy się z dwojgiem aktorów i specjalnie przygotowaną przestrzenią, która wycisza układ nerwowy. Scenografia Tomka Bergmanna została zaprojektowana holistycznie, żeby działać na widza uspokajająco, poprzez formę, światło i dźwięk. Pojawią się w niej obiekty sensoryczne, które oddziałują na szósty zmysł, zwany czuciem głębokim – opowiada Izabela Chlewińska.

 

Spektakl współtworzyły grupy eksperckie – niewidome i niedowidzące dzieci i dorośli.

- Zadaję sobie pytanie – kto tutaj nie widzi? Czy jesteśmy w tym patrzeniu uważni, co jest widoczne, a co nie jest widoczne. Czasami, aby coś zobaczyć, trzeba zajrzeć do środka, do wewnątrz ciała, usłyszeć swoje potrzeby, odczuć prawdziwe emocje. Czasami trzeba zamknąć oczy i dopiero wtedy zobaczyć – usłyszeć swój oddech, poczuć własną skórę. Spektakl „Niewidoczne” jest wspólną przestrzenią dla ludzi, którzy widzą i nie widzą. Nie ma znaczenia, czy ktoś widzi więcej czy mniej. Ważne natomiast jest to, co czujemy – dodaje choreografka.

 

W spektaklu najlepiej wziąć udział w wygodnych, niekrępujących ubraniach oraz bez obuwia. Dolna granica wiekowa została ustalona na 4 lata, ale to wydarzenie dla ludzi w każdym wieku. Można się wybrać z rodziną, samemu lub z przyjaciółmi.

 

Wydarzenie jest jedną z części projektu „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr”, w ramach którego Teatr Miniatura dostosowuje się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku poprzez serię warsztatów dla pracowników, działań przystosowujących odpowiednio przestrzeń oraz działań artystycznych i edukacyjnych dla widzów.

 

 

 

 niewidoczne_wydarzenie.jpg

koncepcja i choreografia: Izabela Chlewińska

przestrzeń/obiekty/światło: Tomasz Bergmann

obsada: Magdalena Gładysiewicz, Jacek Majok

premiera: 6 maja 2023

Spektakl dla widzów w każdym wieku, co najmniej 4 lata.

 

Spektakl jest częścią projektu „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Kultura bez barier”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

FE_POWER_wersja_kolor_500px.jpg

 

W spektaklu najlepiej wziąć udział w wygodnych, niekrępujących ubraniach oraz bez obuwia. Dolna granica wiekowa została ustalona na 4 lata, ale to wydarzenie dla ludzi w każdym wieku. Można się wybrać z rodziną, samemu lub z przyjaciółmi. 

 

 

O artystach

Iza Chlewińska

Choreografka i tancerka, twórczyni i terapeutka. Autorka spektakli tanecznych i teatralnych w Polsce i za granicą. Rozwija autorskie metody pracy z ciałem ze szczególnym uwzględnieniem czucia głębokiego i świadomości ciała. Współtworzy projekt Intibag, który wytwarza obiekty sensoryczne wyciszające układ nerwowy. 

 

Tomasz Bergmann

Twórca przestrzeni i obiektów, autor instalacji sensorycznych i teatralnych. Tworzył m.in. dla Galerii Narodowej Zachęta, Centrum Nauki Kopernik czy Nowego Teatru w Warszawie. Kreuje projekt Intibag, który tworzy obiekty sensoryczne wyciszające układ nerwowy człowieka. 

 

 

×