PL EN

Sezon pod hasłem #podróżemałeiduże

Po sezonie 2021/2022 pod hasłem #girlpower, kiedy mogliście zobaczyć premiery „Tonji z Glimmerdalen” w reżyserii Karoliny Maciejaszek i „Momo” w reżyserii Leny Frankiewicz, chcemy z wami odkrywać temat podróży.

- Zaczniemy od premiery dla najnajów, czyli najmłodszych teatralnych widzów od pół roku do 3 lat. „Przypływ” z udziałem aktorów Kamila Marka Kowalskiego i Krystiana Wieczyńskiego reżyseruje jedna z najbardziej uznanych polskich specjalistek tego typu teatru Alicja Morawska-Rubczak – opowiada Michał Derlatka, dyrektor Miniatury. Spektakl powstał z fascynacji Bałtykiem i podwodnym światem pełnym niezwykłych gatunków zwierząt i roślin.

- Wyruszymy w fascynującą, pełną tajemnic i niezwykłości podróż pod wodą. Może dotkniemy morświna, może usłyszymy syreny, może zachwyci nas jeszcze bardziej to morze, które mamy na wyciągnięcie ręki – dodaje Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka przedstawienia. Premiera odbędzie się 15 października.

 

Tydzień wcześniej – od 3 do 9 października – nad spektaklami dla widzów od 3 do 6 lat będą pracowali twórcy teatralni podczas rezydencji artystycznych Sztuka się Robi. Projekt ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. 8 i 9 października wypracowane szkice spektakli zostaną pokazane publiczności oraz zaproszonym gościom zajmującym się twórczością dla dzieci.

 

Druga premiera sezonu to „Zmień się!” na podstawie tekstu Agnieszki Kochanowskiej w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich dla dzieci od 4 lat realizowana w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. To kameralna opowieść o gąsienicy, która bardzo chce zostać motylem i wyrusza w podróż, żeby to marzenie zrealizować. W tym przypadku podróż to proces odkrywania siebie, zdobywania przyjaciół i uczenia się świata. Sceniczny świat owadów zaprojektuje Marcin Zawicki, malarz i autor instalacji, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który tym spektaklem zadebiutuje w roli scenografa. Premiera planowana jest 3 grudnia, na Mikołajki.

 

Na 25 marca przyszłego roku prapremierę na podstawie znakomitej książki „Atlas wysp odległych” Judith Schalansky, opisującej pięćdziesiąt tajemniczych wysp, przygotuje Marek Zákostelecký, reżyser i scenograf, który w tym roku otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za scenografię do naszego spektaklu „Co u diabła”. Olga Tokarczuk napisała o „Atlasie wysp odległych”, że „sięga do prawdziwego sedna podróży – to już nie nerwowe i kompulsywne przemieszczanie się po świecie z popularnym przewodnikiem w ręku, lecz spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”. Przedstawienie dla trochę starszych widzów – 8+ – powstanie na Scenie Kameralnej.

 

W maju dzięki dofinansowaniu z PFRON powstanie uniwersalny edukacyjny spektakl partycypacyjny o zmysłach, bez użycia wzroku, z wykorzystaniem obiektów sensorycznych – będzie to podróż w świat, jakim go odbierają osoby niewidome i niedowidzące.

 

Na okolice Dnia Dziecka drugi spektakl u nas szykuje Agnieszka Płoszajska, reżyserka świetnie przyjętej i bardzo popularnej „Akademii pana Kleksa”. Także w tym wypadku będzie to spektakl partycypacyjny z udziałem dzieci i młodzieży. Płoszajska zaadaptuje książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, opowieść o życiu będącym wędrówką w poszukiwaniu samego siebie. Premiera odbędzie się na Dużej Scenie.

 

Będziemy kontynuowali rozbudowaną działalność edukacyjną. Już w październiku ruszy Akademia Miniatury, czyli regularne zajęcia teatralne dla różnych grup wiekowych. Powstanie 5 grup, które poprowadzą aktorzy: Magdalena Bednarek (IV–VI klasa) i Krystian Wieczyński (VII–VIII klasa), pedagog teatru Monika Tomczyk (I–III klasa), dramatopisarka i teatrolożka, kierowniczka literacka Miniatury Agnieszka Kochanowska (program Ale dramat!, 14+) oraz stolarze Sławomir Wymysłowski i Marcin Kuzior (11+). Zgłoszenia można przesyłać do 28 września. Działania edukacyjne dla różnych grup odbiorców – rodzin, szkół, nauczycieli – będą towarzyszyć premierom i okazjom specjalnym w ramach Pracowni Teatralnych Inspiracji. W Teatrze Miniatura będzie nadal działać biuro programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK, które koordynuje gdańskie działania edukacji do kultury.

Od września do listopada kontynuujemy dofinansowany przez Ministerstwo Kultury projekt KSIĄŻKA W ROLI GŁÓWNEJ, gdzie znani sportowcy czytają współczesną polską literaturę we współpracy z naszymi aktorami i pedagogami teatru. Będziemy gościć rugbystkę Natalię Pamięta, tenisistkę stołową Natalię Partykę i żeglarza sportowego Mateusza Kusznierewicza. 

 

Wyruszamy też w podróż ze swoimi spektaklami dla dorosłych. Od 28 października będzie można je oglądać w GAK Stacja Orunia w ramach projektu współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury pod nazwą Miniatura Off. Pierwszy spektakl, który zostanie pokazany poza siedzibą, to „Nie wierzę w śmierć” na podstawie scenariusza ojca Wacława Oszajcy w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.

 

W listopadzie odbędą się XIX Dni Mniejszości Narodowych Biografie Gdańskie, trzecia edycja tego wydarzenia organizowana w całości przez nas we współpracy z Miastem Gdańsk, Białoruskim Towarzystwem Kulturalnym CHATKA, Związkiem Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku, Muzułmańską Gminą Wyznaniową w Gdańsku, oddziałem pomorskim Związku Ukraińców w Polsce oraz oddziałami gdańskimi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Stowarzyszenia Litwinów w Polsce. Czeka na was m.in. sceniczna adaptacja książki „Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszki Kochanowskiej, której czytanie odbyło się podczas zeszłorocznej edycji Biografii. To opowieści dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych o tym, jak trafiły do Gdańska. Spektakl reżyseruje Magdalena Miklasz. Odbędą się też jak co roku prezentacje artystyczne mniejszości narodowych mieszkających w Gdańsku.

Widzimy się w Miniaturze! 

 

×