PL EN

SZTUKA SIĘ ROBI: rusza konkurs na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat - zwycięzcy przyjadą do Gdańska na rezydencje artystyczne

W roku 75-lecia teatru lalkowego w Trójmieście rozpoczynamy nowy projekt mający na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności.

- Od dłuższego czasu chcieliśmy zrealizować projekt, który będzie laboratorium twórczym i miejscem inspiracji dla artystów związanych z teatrem dla dzieci. Momentem, kiedy możemy się zatrzymać i zastanowić, w jakim miejscu się znajdujemy i gdzie chcemy iść dalej. W tym roku udało się otrzymać dofinansowanie z programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje, a także znaleźć wspaniałego partnera merytorycznego - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - więc wreszcie możemy ruszyć – opowiada Agnieszka Kochanowska, nasza kierowniczka literacka.

Razem z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, partnerem projektu, zapraszamy kolektywy twórcze do udziału w konkursie na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat.

To jedna z grup wiekowych najczęściej przychodzących do teatru, ale jednocześnie wciąż jest za mało spektakli do niej dostosowanych, pojawia się dużo propozycji infantylnych czy pouczających, a mało angażujących widza. Liczymy na to, że konkurs i rezydencje pozwolą nam głębiej się zastanowić, jakiego teatru potrzebuje widownia w tym wieku.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba do 10 lipca przesłać koncepcję spektaklu, która opisuje m.in. wybór tematu i formy przedstawienia, rolę poszczególnych artystów oraz plany na włączenie w proces pracy grupy dzieci z partnerskiego przedszkola, które weźmie udział w projekcie.

Zwycięskie kolektywy będą przez tydzień, od 3 do 9 października, pracowały w Gdańsku nad swoimi koncepcjami w gronie innych artystów i specjalistów teatru dla dzieci. W weekend 8 i 9 października pokażą efekty swojej pracy widzom.

 

sztuka_sie_robi_wydarzenie550.jpg 

 

Sztuka się Robi | konkurs na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat

 

Dla kogo?

Dla kolektywów twórczych, składających się z do 4 artystów. W każdym kolektywie musi znaleźć się reżyser/reżyserka.

 

Do kiedy?

Zgłoszenia trzeba przysłać do 10 lipca 2022 na adres justyna.sawicka@teatrminiatura.pl

 

Jak się zgłaszać?

Anonimowo! Każdy kolektyw ustala nazwę grupy oraz wybiera przedstawiciela lub przedstawicielkę, którzy zgłaszają zespół do konkursu. Zgłoszenie trzeba oznaczyć nazwą grupy.

 

Co musi się znaleźć w zgłoszeniu?

W mailu zgłoszeniowym powinny się znaleźć dwa załączniki:

  • ­   koncepcja spektaklu przygotowana zgodnie z wytycznymi z regulaminu (do 4 stron A4)
  • ­   skan formularza zgłoszenia wypełnionego i podpisanego przez przedstawiciela lub przedstawicielkę kolektywu

 

Kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty?

Do 1 sierpnia 2022 roku.

 

Jaka jest nagroda?

Udział w rezydencjach artystycznych Sztuka się Robi od 3 do 9 października 2022. Na finałowe pokazy zaprosimy dyrektorów teatrów dla dzieci i młodzieży, krytyków oraz inne osoby zajmujące się twórczością dla dzieci.

 

SZTUKA SIĘ ROBI | INKUBATOR TEATRALNY to nowy projekt mający na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. Powstaje we współpracy Teatru Miniatura i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2022”.

2022_NCK_dofinans_interwencje-rgb_400px.png

Pliki

×