PL EN

Już 12 czerwca premiera spektaklu MOMO na podstawie powieści Michaela Endego w reżyserii Leny Frankiewicz

Michaela Endego, jednego z najpopularniejszych niemieckich pisarzy XX wieku, możecie najlepiej kojarzyć ze słynnej "Niekończącej się historii". W jego drugiej najbardziej znanej książce "Momo" tajemniczy Szarzy Panowie namawiają ludzi do oszczędzania czasu, przez co życie zostaje pozbawione wszystkiego, co jest uważane za marnowanie czasu: spotkań towarzyskich, zabawy, sztuki, wyobraźni czy nawet spania. Sytuację próbuje uratować dziewczynka Momo z pomocą żółwicy Kasjopei i mistrza Hory, administratora czasu. Ende pyta, z czego jesteśmy w stanie zrezygnować w imię takich maksym jak „czas to pieniądz” i co w ostatecznym rozrachunku jest ważne.

- W idyllicznej rzeczywistości przyjaznego miasteczka pojawiają się Szarzy Panowie, którzy chcą popsuć dobrym, życzliwym mieszkańcom ich proste, bezpretensjonalne życie, zawłaszczając i kradnąc ich czas w imię filozofii mnożenia zysków. „Momo” jest przypowieścią o tym, że tylko moc dziecięcego serca – jego niewinność i czystość – jest w stanie pokonać smutny, korporacyjny świat dorosłych – opowiada Lena Frankiewicz, reżyserka spektaklu, której „Nieczułość” w Teatrze Wybrzeże została uznana za pomorski spektakl roku, a ona sama dostała za jego reżyserię Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego.

- „Momo” to kolejny spektakl w naszym sezonie pod hasłem #girlpower. Mamy tu sprawczą, empatyczną bohaterkę, która robi wszystko, żeby zadbać o swoją społeczność. Ma też wyjątkową umiejętność słuchania, dzięki której pomaga innym rozwiązywać konflikty – dodaje Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Miniatury.

Świat wykreowany przez Michaela Endego na scenę przeniesie dobrze znany publiczności Teatru Miniatura scenograf Michał Dracz, autor scenografii m.in. do „Akademii pana Kleksa”, „Fahrenheita” czy „Siedmiu krasnoludków”. Muzykę komponuje pochodzący z Gdańska kontrabasista jazzowy, kompozytor i producent Olo Walicki, który współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim czy Jerzym Mazzolem. Ruchem scenicznym zajmuje się tancerka i choreografka Ula Zerek, przez wiele lat związana z Teatrem Dada von Bzdülöw, autorka licznych projektów tanecznych, prezeska Fundacji Polka dot.

 

momoA2.png

×