PL EN

Sezon 2021/2022 Miniatury

W tym roku przez nasze premiery chcemy z wami porozmawiać o tym, jak przechytrzyć zło, jakie są silne strony dziewczynek, o współczesnym podejściu do zmiany i rozwoju oraz o tym, jak ucieka nam czas i jakie to niebezpieczne. Będzie dużo ciekawych i inspirujących dziewczęcych bohaterek, które zwracają uwagę na takie wartości jak wrażliwość na innych, umiejętność słuchania, dbanie o przyrodę, ludzi i zwierzęta. A na początek przypomnimy o znaczeniu zmysłów i ciekawości świata. Realizację większości spektakli tym razem oddaliśmy w ręce utalentowanych kobiet, choć pojawią się i męskie mocne nazwiska.

Pierwsza premiera odbędzie się na Scenie Najnajów – „To tu to dom” to przedstawienie dla widzów 1+ i bliskich im dorosłych, inspirowane metodą integracji sensorycznej. Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Jakuba Ehrlicha. Sensoryka to przekładanie informacji czerpanych ze zmysłów na działanie. Nie wszystkie dzieci mają od początku rozwinięte wszystkie zmysły i czasem warto im pomóc. Temu właśnie służy integracja sensoryczna. Podczas przedstawienia artyści opowiadają prostą historię oraz budują z dziećmi dom pełen wrażeń dla wszystkich zmysłów. 

W grudniu wejdziemy w świat baśni braci Grimm, a szczególnie zainteresujemy się postacią diabła. Jaki jest i czy można go przechytrzyć? W baśniach znajdziemy różne historie, które podpowiadają m.in., że nieważne, co nam się przydarza, ważne, co z tym zrobimy. Adaptację do „Co u diabła” przygotowała kierowniczka literacka Agnieszka Kochanowska, spektakl wyreżyseruje dyrektor teatru Michał Derlatka, a scenografię i lalki zaprojektuje znakomita osobowość teatru lalek, czeski scenograf Marek Zákostelecký.

Premierze „Co u diabła” będzie towarzyszyła premiera projektu edukacyjnego Miniatury Miniatury. To kilkunastominutowe minispektakle opowiadające o teatrze lalkowym i tworzących go ludziach. Będą poprzedzały przedstawienia grane na naszej Dużej Scenie. Scenariuszami i reżyserią zajął się Robert Jarosz.

Przy okazji odbędzie się pierwszy rodzinny sylwester w Miniaturze pod hasłem „Skok w Nowy Rok – sylwester jak z baśni”, a jego tematem przewodnim będą baśnie braci Grimm.

W połowie marca przeniesiemy się do małej wioski Glimmerdalen, gdzie mieszka nazywana małą łobuziarą Tonja, która wierzy w siebie i nie odpuszcza, kiedy coś jest dla niej ważne. Autorką powieści „Tonja z Glimmerdalen” jest Maria Parr, okrzyknięta nową Astrid Lindgren. Jej książka opowiada o dziecku żyjącym w zgodzie z naturą, w świecie, gdzie role społeczne nie są oczywiste i gdzie dzieci mają coś do powiedzenia. Premierę przygotuje Karolina Maciejaszek.

W czerwcu czeka nas adaptacja bardzo popularnej i cały czas bardzo aktualnej powieści Michaela Endego „Momo”, którą wyreżyseruje Lena Frankiewicz. Co to znaczy oszczędzać czas i czy warto? Kto go nam kradnie i jak się przed tym obronić? W książce Endego tajemniczy Szarzy Panowie namawiają ludzi do oszczędzania czasu, przez co życie zostaje pozbawione wszystkiego, co jest uważane za marnowanie czasu: spotkań towarzyskich, zabawy, sztuki, wyobraźni czy nawet spania. Sytuację próbuje uratować dziewczynka Momo z pomocą żółwicy Kasjopei i mistrza Hory, administratora czasu.

Wszystkim premierom będą towarzyszyły autorskie działania edukacyjne zaprojektowane przez nasz Zespół Edukacji. Będą skierowane do nauczycieli, szkół i rodzin z dziećmi. Kontynuujemy też Akademię Miniatury, czyli kompleksowy program edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się go zakończyć pokazami spektakli na naszej Dużej Scenie.

×