PL EN

ZA KULISAMI BLOG

Petra, czyli ćwiczenia z myślenia

Wakacje się zbliżają, więc mamy dla was tekst Justyny Sawickiej z naszego Działu Literackiego, który "pachnie dzieciństwem i wakacjami", jak opisała Marta Jankowska, której piękne kamienie zdobią nasz artykuł i mamy nadzieję zainspirują was do zabawy z dziećmi w nadawanie nowych form bycia różnym kamykom spotkanym na wakacyjnych ścieżkach. 

 

O książce Petra Marianny Coppo Wydawnictwa Wytwórnia

Kto kiedykolwiek miał kontakt z dziećmi, dobrze wie, jak ważne są w życiu kamienie. Nie, nie chodzi o te szlachetne kupowane w sklepach jubilerskich za grube tysiące. Chodzi o kamienie zwyczajne, leżące na polach, łąkach, górskich szlakach i poza nimi, nad morzem, wszędzie. Można potraktować je jako budulec do pięknej mozaiki, odkrywając w sobie artystę; można wrzucać je z pomostu do wody, badając zadziwiające prawo powszechnego ciążenia; można uczyć się wraz z nimi liczenia, pisania; można pomalować je w taki sposób, by stały się pionkami do gry planszowej; na tych większych można zapisać tajemniczą wskazówkę dla kolejnych pokoleń, które kiedyś porzucony kamień odnajdą. Nie mówiąc już o tym, że kamienie mogą być prostymi (lub bardziej skomplikowanymi) lalkami, bohaterami domowych spektakli (w końcu to recenzja książki na stronie teatralnej!). Kamienie towarzyszą dorastaniu. Niezniszczalne, dużo trwalsze niż każda zabawka, a co najważniejsze surowe – mogą stać się wszystkim. Są wszędobylskie, zatem można porzucić je w jednym miejscu, by znaleźć podobne w zupełnie innej przestrzeni.

Petra, uśmiechający się z okładki kamień, jest surowcem, który możemy wykorzystać w sposób dowolny. Taki, jak tylko nam się zamarzy. Z książką Marianny Coppo jest podobnie. Posiada tekstu na tyle niewiele, przy czym jest on na tyle niedookreślony, że czytelnicy mogą wypełnić go własnymi sensami. Ta obrazkowa książka bawi się językiem, wykorzystując atrybuty przedmiotu opisywanego. Duży kamień, a właściwie skała, ma liczne supermoce, może mieszkać w wodzie, a także na ziemi, dobrze się czuje w powietrzu; najważniejsze jest jednak to, że Petra w trakcie swojego długiego życia (być może sięgającego okresu żyjących dinozaurów) może przybrać liczne wcielenia. Przesłanie dla dzieci? Możesz być kim chcesz! I jeszcze jedno: każdy zobaczy w tobie co innego.

Wakacje za pasem, gdziekolwiek się wybieracie, kamienie już tam są. Nie zapomnijcie zabrać książki!

W tę i inne wakacyjne książki dla dzieci możecie zaopatrzyć się w Księgarni Firmin przy ul. Lawendowej w Gdańsku, a po inspiracje zabaw zajrzyjcie koniecznie na stronę Kreatywnej Pedagogiki:

 

https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2018/02/19/pomelo/

https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2017/02/14/kosmiczne-kamienie/

https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2020/08/27/sasiedzi-z-kamienia-czyli-mieszkancy-pewnej-kamienicy/

https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2020/07/11/emocje-i-kolorowy-potwor/

https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2019/09/10/kamyk-do-kamyka-sposob-na-opis-postaci/

 

A w naszej galerii znajdziecie kamyki pomalowane przez Martę Jankowską, niezwykle inspirującą nauczycielkę, jedną z liderek Kreatywnej Pedagogiki. 

 

petra_okladka500px.jpg

Galeria
×