PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Silna grupa ze śmietnika | słuchowisko familijne

Co robią przedmioty, kiedy trafią na śmietnik? Premiera nowego słuchowiska z cyklu Uchosfera odbyła się 16 maja w ramach festiwalu Between.Pomiędzy, a teraz możecie już go słuchać na YouTube Teatru Miniatura i Spotify Uchosfera Miniatury. 

Uchosfera to cykl słuchowisk familijnych na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, chcemy tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do dawnych dzieł literatury. Do tej pory powstały dwa słuchowiska – „Frankenstein” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z muzyka Dominika Strycharskiego i „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz z muzyką Piotra Pawlaka.

Tym razem twórcy – reżyserka Iwona Borawska i muzyk Igor Gawlikowski – sięgnęli po polską książkę dla dzieci z lat 80. autorstwa Anny Lewkowskiej, która jest zabawną opowieścią o drugim życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik.

„Pomyślałem sobie, że warto skupić uwagę młodego słuchacza na przedmiotach z jego najbliższego otoczenia. W świecie rozbuchanego materializmu i chwilowych radości z zakupów, nieprzebranej masy plastikowych gadżetów lądujących na wysypiskach śmieci, ważnym wydał mi się powrót do nawiązania ciepłych relacji z zabawkami, ze sprzętami, które można uratować, naprawić, podziwiać lub po prostu traktować z szacunkiem” – opowiada Igor Gawlikowski, kompozytor, eksperymentator, współzałożyciel i członek interdyscyplinarnej grupy Karbido, związany też z zespołem Małe Instrumenty. Znany jest z tworzenia autorskich instrumentów, które pojawiają się i w słuchowisku. „Zainteresowała mnie prostota, kameralność i specyficzne instrumentarium – śmieci. Bo w końcu to z mieszkańców śmietnika, naocznych świadków i uczestników wydarzeń, tworzy się orkiestra. Czyż może być coś lepszego od basowego bębna w postaci wielkiego plastikowego kubła na zmieszane? A jak zabrzmiałyby skrzypce z patyka, puszki i drutu?”.

Autorką adaptacji i reżyserką słuchowiska jest Iwona Borawska, wieloletnia dziennikarka Radia Gdańsk, nagrodzona m.in. za scenariusz słuchowiska „Wątpliwości profesora Carstena” Grzegorza Borosa podczas 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

 

 

 

wydarzenie_silna_grupa550.jpg 

Silna grupa ze śmietnika

słuchowisko familijne na podstawie książki Anny Lewkowskiej

 

adaptacja i reżyseria: Iwona Borawska

muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Igor Gawlikowski

realizacja akustyczna: Jacek Puchalski

 

obsada:

Piotr Srebrowski | Budzik

Krystian Wieczyński | Mężczyzna, Scyzoryk

Piotr Kłudka | Długopis

Wojciech Stachura | Gwizdek

Magdalena Żulińska | Uszczelka, Głos 1

Edyta Janusz-Ehrlich | Pinceta

Andrzej Żak | Autor

Jakub Ehrlich | Śmieć 1, Dzbanuszek

Jacek Gierczak | Śmieć 2

Hanna Miśkiewicz | Sąsiadka, Głos 2

 

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk

Partner: Festiwal Between.Pomiędzy

 

Premiera: 16 maja 2021, godz. 16.00 w ramach festiwalu Between.Pomiędzy

www.between.org.pl | YouTube Teatr Miniatura

 

Charakteryzacja do sesji fotograficznej promującej słuchowisko: STYLAB Laboratorium Stylu
Sesja fotograficzna: Piotr Pędziszewski

 

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

 

I odcinek

 

II odcinek

 

III odcinek

 

O cyklu Uchosfera

Wejdźcie w dźwiękowe światy zapisane w najlepszych dawnych powieściach! Spędźcie rodzinnie czas, wsłuchując się w historie, które zaciekawią i młodszych, i starszych. Cenieni polscy reżyserzy i kompozytorzy spotykają się w tym projekcie, by stworzyć wyjątkowe doświadczenia słuchowe i emocjonalne dla całej rodziny.

Projekt Uchosfera ma na celu realizację cyklu słuchowisk familijnych na bazie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, chcemy stworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Do realizacji wybraliśmy powieści, które odsyłają do swoistych wyobrażonych światów, ciekawych do odtworzenia w fonosferze. Zaproszeni do projektu reżyserzy i reżyserki oraz kompozytorzy i kompozytorki we współpracy z aktorami i aktorkami Teatru Miniatura tworzą swoje fonoświaty, adaptując wybrane powieści.

Uchosfera jest kontynuacją projektu Teatr dźwięku, który Miniatura realizowała we współpracy z festiwalem Literacki Sopot i Teatrem Polskiego Radia oraz Radiem Gdańsk w 2015 roku. W jego ramach odbył się konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki”, powstały 4 słuchowiska, wydane na płytach winylowych i emitowane w Teatrze Polskiego Radia i Radiu Gdańsk. Jedno ze słuchowisk – „Tam, gdzie mieszka cisza” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz – otrzymało główną nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii słuchowisko dla dzieci. W teatrze powstała również specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której odbywały się regularne prezentacje powstałych słuchowisk połączone z rodzinnymi warsztatami. Teatr dźwięku okazał się świetnym sposobem na kontakt z młodym odbiorcą, a także działania integrujące rodziny. Liczymy, że kolejna odsłona tego typu działań spotka się z równie dobrym przyjęciem.

 

 

 

×