PL EN

STREFA ZDARZEŃ

E-mocje: o grzeczności | drugi odcinek cyklu wspierającego edukację emocjonalną

Co to znaczy być grzecznym i czy to może być niebezpieczne? Na Facebooku i YouTube Miniatury można już oglądać drugi odcinek cyklu, który ma wspomagać rodziców w procesie wychowania, a dzieci w edukacji emocjonalnej.

Czy są dobre i złe emocje? Jak dbać o rozwój emocjonalny swoich dzieci? Minispektakle na podstawie współczesnych książek dla dzieci, warsztaty dla dzieci i spotkanie z psychologiem pod hasłem „Emocje na warsztat” – to nasz pomysł na połączenie teatru, literatury i edukacji psychologicznej pomocnej w wychowaniu. Pierwszy odcinek E-mocji miał premierę w 2020 roku i zajmował się konfliktem – nadal można go obejrzeć w mediach społecznościowych Miniatury. Tym razem artyści, psycholożka Joanna Trzaska i pedagożka teatru Monika Tomczyk wzięli na warsztat temat grzeczności. 

Odcinek składa się z trzech części. Najpierw rodzice i dzieci obejrzą minispektakl na podstawie książki „Grzeczna” Gro Dahle i Sveina Nyhusa (wyd. EneDueRabe) w reżyserii i inscenizacji Edyty Janusz-Ehrlich. Bohaterka książki – Lusia – nigdy nie odzywa się nieproszona, jest tak grzeczna, pilna i cichutka, że aż pewnego dnia znika…

Po spektaklu pedagożka teatru Monika Tomczyk, wykorzystując kreatywne zadania, zaprasza dzieci do zastanowienia się, jak to jest być Lusią, jakie emocje przeżywa i jak sobie z nimi radzić. Na koniec przed ekrany zapraszamy rodziców – psycholog Joanna Trzaska odpowiada na kilka pytań, m.in. co to znaczy być grzecznym, jak reagować, kiedy ktoś nam mówi, że nasze dziecko jest niegrzeczne, i kiedy grzeczność może być niebezpieczna. Czas trwania całego odcinka to około 30 minut.

E-mocje to wersja online cyklu spotkań Emocje od Z do A, który Teatr Miniatura realizował we współpracy z Wydawnictwem EneDueRabe od 2012 do 2014 roku. Wykorzystując wartościową literaturę dla dzieci i teatr, cykl miał na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci i pomoc rodzicom w wychowaniu. Wybrane książki poruszały zagadnienia związane z emocjami, a psycholog Joanna Trzaska i pedagog Anna Uzarczyk odnosiły się do nich podczas warsztatów dla dzieci i rodziców.

Cykl jest elementem szerszej obecności Teatru Miniatura w Internecie pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci, w ramach której powstają m.in. kolejne odcinki miniserialu „Papety: z ostatniej chwili” czy słuchowiska w ramach cyklu „Uchosfera”.

 

Miniatura dzieciom w sieci: E-mocje: o grzeczności

II odcinek cyklu E-mocje

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Współpraca: Wydawnictwo EneDueRabe

Premiera: 13 lutego 2021

 

INSCENIZACJA KSIĄŻKI GRZECZNA Gro Dahle (Wydawnictwo EneDueRabe)

reżyseria, scenografia: Edyta Janusz-Ehrlich

muzyka i udźwiękowienie: Piotr Pawlak

wystąpili: Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Jakub Ehrlich

w czołówce wystąpili: Ada, Dominika, Feliks, Franciszek, Jeremi, Juliusz, Matylda, Zuzanna

realizacja zdjęć, montaż: Rafał Wojczal (wojczal.com)

obsługa techniczna: Tomasz Okęcki

produkcja: Emilia Orzechowska, Ula Zerek

 

 

EMOCJE NA WARSZTAT: JAK TO JEST BYĆ LUSIĄ?

prowadzenie: Monika Tomczyk (pedagożka teatru)

 

EMOCJE NA WARSZTAT: O GRZECZNOŚCI

prowadzenie: Joanna Trzaska (psycholożka, psychoterapeutka)

×