PL EN

STREFA ZDARZEŃ

FRANKENSTEIN | pierwsze słuchowisko z cyklu Uchosfera

Mamy za sobą premierę słuchowiska na podstawie słynnej powieści Mary Shelley, która zainaugurowała cykl Uchosfera, który tworzymy razem z Radiem Gdańsk. Słuchowiska można posłuchać na YouTube i Spotify.

W ramach Uchosfery powstają słuchowiska familijne na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, chcemy tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury.

„Frankensteina” zaadaptował i wyreżyserował Jakub Roszkowski, pochodzący z Trójmiasta dramaturg i reżyser, który jest autorem jednego z największych sukcesów Miniatury w ostatnich latach – wielokrotnie nagradzanego spektaklu „Krzyżacy”. Do stworzenia szczególnie ważnej w tym medium strefy dźwiękowej reżyser zaprosił jednego z największych eksperymentatorów wśród współczesnych polskich muzyków – Dominika Strycharskiego, kompozytora, wokalistę i performera. W słuchowisku zagrali aktorzy Teatru Miniatura: Krystian Wieczyński, Andrzej Żak, Hanna Miśkiewicz, Piotr Kłudka, Zofia Bartoś, Agnieszka Grzegorzewska, Jacek Gierczak i Jadwiga Sankowska.

Słuchowisko składa się z trzech części.

Kolejny słuchowiskiem, nad którym prace rozpoczną się w grudniu, będzie „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej podróży” Juliusza Verne’a w adaptacji i reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

 

Frankenstein

słuchowisko familijne na podstawie powieści Mary Shelley

tłumaczenie, adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski

muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Dominik Strycharski

realizacja akustyczna: Jacek Puchalski

produkcja: Emilia Orzechowska

obsada

Krystian Wieczyński – Wiktor Frankenstein

Andrzej Żak – Monstrum

Zosia Bartoś – Elżbieta Lavenza

Piotr Kłudka – Henryk Clerval

Hania Miśkiewicz – Matka

Jadwiga Sankowska – Staruszka

Agnieszka Grzegorzewska – Agata

Jacek Gierczak – Feliks

 

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk

 

Premiera: 31 października 2020

I odcinek

link do II odcinka

link do III odcinka

 

YouTube TeatrMiniatura

 

uchosfera_tlo600px.jpg

 

O cyklu Uchosfera

Wejdźcie w dźwiękowe światy zapisane w najlepszych dawnych powieściach! Spędźcie rodzinnie czas, wsłuchując się w historie, które zaciekawią i młodszych, i starszych. Cenieni polscy reżyserzy i kompozytorzy spotykają się w tym projekcie, by stworzyć wyjątkowe doświadczenia słuchowe i emocjonalne dla całej rodziny.

Projekt Uchosfera ma na celu realizację cyklu słuchowisk familijnych na bazie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, chcemy stworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Do realizacji wybraliśmy powieści, które odsyłają do swoistych wyobrażonych światów, ciekawych do odtworzenia w fonosferze. Zaproszeni do projektu reżyserzy i reżyserki oraz kompozytorzy i kompozytorki we współpracy z aktorami i aktorkami Teatru Miniatura stworzą swoje fonoświaty, adaptując wybrane powieści.

Uchosfera jest kontynuacją projektu Teatr dźwięku, który Miniatura realizowała we współpracy z festiwalem Literacki Sopot i Teatrem Polskiego Radia oraz Radiem Gdańsk w 2015 roku. W jego ramach odbył się konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki”, powstały 4 słuchowiska, wydane na płytach winylowych i emitowane w Teatrze Polskiego Radia i Radiu Gdańsk. Jedno ze słuchowisk – „Tam, gdzie mieszka cisza” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz – otrzymało główną nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii słuchowisko dla dzieci. W teatrze powstała również specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której odbywały się regularne prezentacje powstałych słuchowisk połączone z rodzinnymi warsztatami. Teatr dźwięku okazał się świetnym sposobem na kontakt z młodym odbiorcą, a także działania integrujące rodziny. Liczymy, że kolejna odsłona tego typu działań spotka się z równie dobrym przyjęciem.

 

Galeria
×