PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Ogłaszamy nabór do Akademii Miniatury! Zgłoszenia do 30 września

Chcecie poznawać teatr pod przewodnictwem aktorów i artystów związanych z Miniaturą? Rusza nabór na cykliczne warsztaty teatralne dla różnych grup wiekowych oraz program specjalny Ale dramat!.

Akademia Miniatury to nowy całoroczny projekt kompleksowej edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Powstaną 4 grupy, które poprowadzą aktorzy: Wioleta Karpowicz (IV–VI klasa), Wojciech Stachura (VII–VIII klasa), Krystian Wieczyński (15+) i pedagog teatru Monika Tomczyk (I–III klasa), a także specjalna grupa stolarska dla uczestników od 11 lat prowadzona przez stolarzy Sławomira Wymysłowskiego i Marcina Kuziora z Pracowni Plastycznej teatru. Poza tym, że każda grupa będzie miała swojego głównego instruktora, to zajęcia z nią poprowadzą także inni, żeby uczestnicy Akademii mogli poznać jak najwięcej różnych sposobów myślenia o teatrze i teatralnych technik. Najpierw w październiku główny instruktor prowadzący daną grupę zadba, żeby się dobrze poznała i zaprzyjaźniła, potem od listopada do ferii uczestnicy będą mieli zajęcia ze wszystkimi instruktorami na przemian, a dopiero po feriach, kiedy wezmą się do pracy nad swoimi spektaklami, będą mieli zajęcia tylko ze swoim instruktorem prowadzącym.

Zajęcia będą się odbywały w poniedziałki w godzinach 16.30–18.00 (grupy I–III klasa oraz IV–VI klasa) i 18.30–20.30 (grupy VII–VIII klasa oraz 15+) oraz we wtorki w godzinach 17.00–18.30 (grupa stolarska). Całoroczna praca czterech grup aktorskich zakończy się pokazami spektakli, przygotowanych przez uczestników.

Monika Tomczyk, pedagożka i reżyserka, poprowadzi zajęcia dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej inspirowane ruchem kreatywnym i teatrem plastycznym. Uczestnicy będą tworzyć miniaturowe opowieści sceniczne, które na koniec sezonu zamienią się w większą sceniczną wypowiedź.

Aktorka Wioleta Karpowicz (klasy IV–VI) będzie korzystać z technik dramowych i improwizacyjnych, pracować nad emisją i dykcją uczestników oraz interpretacją tekstu, a cała grupa wspólnie wykona rekwizyty i elementy scenografii do swojego spektaklu.

Z kolei Wojciech Stachura, aktor Miniatury, który jest pomysłodawcą rodziny Papetów (lalek typu muppet grających w serialu „Papety: z ostatniej chwili”) w swoim cyklu zajęć planuje wykonanie z uczestnikami własnych mupetów, którymi zagrają w przygotowanym przez nich spektaklu. Po drodze uczestnicy nauczą się jeszcze animacji różnymi formami lalkowymi, technik improwizacji aktorskiej, napiszą razem scenariusz spektaklu i wykonają do niego scenografię i rekwizyty.

Krystian Wieczyński, który poprowadzi najstarszą grupę, jest wszechstronnym aktorem mającym duże doświadczenie także w teatrze plenerowym. Uczestnicy jego warsztatów poza rozwojem umiejętności aktorskich, improwizacyjnych oraz w zakresie świadomości ciała i ruchu scenicznego poznają także elementy technik cyrkowych (klaunada, żonglerka). Podobnie jak reszta grup wspólnie napiszą scenariusz spektaklu i zrealizują go od A do Z, poznając każdy aspekt funkcjonowania teatru.

Grupa stolarska pod okiem specjalistów z Pracowni Plastycznej Miniatury pozna proces tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z. Uczestnicy przetestują w bezpośrednim doświadczeniu różne materiały, elementy obróbki ręcznej materiałów drewnianych i narzędzia do takiej obróbki, a także zasady bezpieczeństwa ważne przy takiej pracy.

 

Dla osób zainteresowanych recenzowaniem teatru i kultury powstał specjalny program Ale dramat!, który w kompleksowy sposób zapozna uczestników z teatrem pod kątem różnych aspektów tej dziedziny sztuki: aktorstwo, reżyseria, scenografia, dramaturgia, muzyka, ruch sceniczny. Będą to nie tylko spotkania warsztatowe (raz w miesiącu we wtorki w godz. 17.00–19.00), ale też m.in. uczestnictwo w próbach, spotkania z artystami, wizyty w pracowni plastycznej. Każdy miesiąc będzie poświęcony innemu tematowi, który będzie eksplorowany w rozmaity sposób. W programie mogą wziąć udział uczniowie klas VII i VIII, którzy w praktyczny sposób już zajmują się komentowaniem działalności kulturalnej i chcą rozwinąć swój warsztat, m.in. twórcy szkolnych gazetek, blogerzy, youtuberzy. Zajęcia poprowadzi Sandra Szwarc z Działu Literackiego teatru, absolwentka studiów teatrologicznych, nagradzana autorka sztuk teatralnych, jurorka festiwali.

 

Zapisy do Akademii Miniatury trwają do 30 września, grupy ze względu na zasady związane z prewencją COVID-19 mogą liczyć do 14 osób, grupa stolarska do 8 osób. Aby się zapisać, trzeba przesłać skan lub zdjęcie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia pobranej ze strony teatru na adres edukacja@teatrminiatura.pl oraz wpłacić kwotę za pierwszy miesiąc zajęć. Wszelkich informacji udziela koordynator Akademii Adam Gibki z Zespołu Edukacji (tel. 885 780 204), a na temat programu Ale dramat! Justyna Sawicka z Działu Literackiego (tel. 601 710 850).

 

akademia_logo550px.jpg

INFORMACJA

Adam Gibki (koordynator Akademii Miniatury, Zespół Edukacji Teatru Miniatura), tel. 885 780 204, e-mail: edukacja@teatrminiatura.pl

Program Ale dramat!: Justyna Sawicka (Dział Literacki Teatru Miniatura), tel. 601 710 850, e-mail: justyna.sawicka@teatrminiatura.pl

 

GRUPY I TERMINY

Grupa I–III klasa: Monika Tomczyk | poniedziałki, 16.30–18.00

Grupa IV–VI klasa: Wioleta Karpowicz | poniedziałki, 16.30–18.00

Grupa VII–VIII klasa: Wojciech Stachura | poniedziałki, 18.30–20.30

Grupa 15+: Krystian Wieczyński | poniedziałki, 18.30–20.30

 

Grupa stolarska 11+: Marcin Kuzior, Sławomir Wymysłowski | wtorki, 17.00–18.30

Program Ale dramat!, VII–VIII klasa: Sandra Szwarc | wtorki, 17.00–19.00

 

KOSZT

150 zł miesięcznie, płatność do 5 dnia każdego miesiąca – grupy aktorskie

180 zł miesięcznie (wraz z materiałami), płatność do 5 dnia każdego miesiąca – grupa stolarska

Maksymalna wielkość grup aktorskich: 14 osób, grupa stolarska: 8 osób

 

Program Ale dramat! – udział bezpłatny, warunkiem uczestnictwa jest aktywne zaangażowanie w komentowanie/recenzowanie działalności kulturalnej (współtworzenie gazetek szkolnych, blogów lub vlogów etc.)

 

ZGŁOSZENIA

Do 30 września 2020 na adres edukacja@teatrminiatura.pl trzeba przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia oraz podpisany regulamin Akademii Miniatury oraz regulamin organizacji warsztatów w czasie zagrożenia epidemicznego COVID 19. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz dokonanie wpłaty za pierwszy miesiąc zajęć.

 

START ZAJĘĆ

5 października 2020 grupy aktorskie

6 października 2020 grupa stolarska

6 października 2020 program Ale dramat!

 

 

Prowadzący Akademii Miniatury

 

MONIKA TOMCZYK

Pedagog teatru w Miejskim Teatrze Miniatura od marca 2020 roku. Animatorka, terapeutka, reżyserka. Absolwentka pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego z 16-letnim stażem pedagogicznym – nauczyciel dyplomowany (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Klinika Zaburzeń Rozwoju Navicula, Towarzystwo Wspierania Dziecka i Rodziny Lokomotywa) oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Ukończyła też Akademię Teatru Alternatywnego, Letnią Szkołę Dramy z Johnem Sommersem, jest terapeutką SI, instruktorką Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała, Eksperymentalnego Teatru Tańca (EXTATHE dr Detlefa Kapperta), Edukacji Somatycznej (The Body/Think Process BTP Alana Craiga Wilsona) oraz Tańca Terapeutycznego.

 

WIOLETA KARPOWICZ

Aktorka, lalkarka, lektorka, instruktorka zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miłośniczka podróży i dobrych filmów. Od 2009 roku związana z Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie występuje oraz prowadzi liczne warsztaty (m. in. Lato w Teatrze, warsztaty teatralne dla szkół, warsztaty w ramach programu Teatr Polska). Niegdyś wieloletnia instruktorka teatralna na  obozach dla dzieci i młodzieży (Chris, ZHP), obecnie współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami artystycznymi (m. in. Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima,  Fundacja Pomysłodalnia).

 
WOJCIECH STACHURA
 
Aktor Miejskiego Teatru Miniatura, zadebiutował w Gdańsku w 2013 roku tytułową rolą w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki. Prowadzi warsztaty edukacyjne, jest wiceprezesem Fundacji Sopot Centralny, aktywnie współtworzy życie kulturalne Trójmiasta. Poza macierzystym teatrem regularnie uczestniczy w projektach niezależnych i bierze udział w przedsięwzięciach innych instytucji. Współpracuje m.in. z, Teatrem Gdynia Główna, Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Kameralną w Sopocie, Fundacją Pomysłodalnia oraz Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie. Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Jeszcze w trakcie studiów występował w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek. Instruktor Lata w teatrze w latach 2015 i 2016. Pomysłodawca i prowadzący Ferie w teatrze w 2020 r.

 
KRYSTIAN WIECZYŃSKI

Przygodę z teatrem rozpoczął w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001–2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 r. zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006–2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m. in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie w 2007 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.

 

MARCIN KUZIOR
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, współtworzy scenografię do spektakli wystawianych w Miejskim Teatrze Miniatura, współpracował także z innymi miejskimi instytucjami kulturalnymi w Sopocie oraz Gdańsku, a także z innymi teatrami. 

 

SŁAWOMIR WYMYSŁOWSKI
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, w Teatrze Miniatura od 1992 roku, gdzie współtworzył scenografię do ok. 70 spektakli, w tym także do spektakli nagradzanych w tej dziedzinie. Autor rozwiązań konstruktorskich i scenicznych.

 

SANDRA SZWARC

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu oraz wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego. Dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – za sztukę „Von Bingen. Historia prawdziwa” (2015) oraz „Supernova Live” (2016), którą wyróżniono Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną. Laureatka nagrody Talanton 2016 za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia. Na podstawie dramatu „Von Bingen. Historia prawdziwa” powstało słuchowisko Teatru Polskiego Radia (reż. W. Modestowicz), które zdobyło Grand Prix konkursu radiowego Festiwalu Dwa Teatry (2016). Za sztukę „Doppelganger” otrzymała główną nagrodę w II Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu we Wrocławiu (2017), natomiast sztuka dla dzieci „Baloniarze” napisana wspólnie z Joanną Zdradą zdobyła wyróżnienie w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. W roku 2017 prowadziła warsztaty dramatopisarskie dla kobiet osadzonych w gdańskim Areszcie Śledczym zakończone prezentacją autorskiego spektaklu „Bajki księżniczek”, opartego na historiach osadzonych. Prowadziła także warsztaty dramatopisarskie dla młodzieży na podstawie powieści „Wilk” Marka Hłaski (ADiT, 2017). Słuchaczka czwartego roku Filologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie prowadzi zajęcia „Warsztat dramatopisarza”. W sezonie 2018/2019 członkini komisji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Pliki

×