PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Nabór na półkolonie teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Lato w teatrze

W tym roku udało nam się otrzymać dofinansowanie z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie na realizację dwutygodniowych półkolonii. 

Od 13 do 25 lipca uczestnicy w wieku od 10 do 13 lat będą się wspólnie rozwijali artystycznie podczas warsztatów z aktorami Teatru Miniatura - Wioletą Karpowicz, Wojciechem Stachurą i Krystianem Wieczyńskim - oraz stolarzami z naszej Pracowni Plastycznej - Marcinem Kuziorem i Sławomirem Wymysłowskim. A wszystko pod hasłem PIŁĄ I KLEJEM. OD PODZIAŁÓW DO DZIELENIA SIĘ.

Jak mieć granice, a jednocześnie wchodzić w relacje z innymi? Jak i kiedy bronić swoich granic? Jak nie tworzyć barier nie do przekroczenia? Czy można żyć bez granic? A jeśli granice są konieczne, jak sprawić, żeby nie stały się murami? Warsztaty poruszą temat granic, rozumianych zarówno w kontekście indywidualnym, jak i społecznym. Przejdziemy z uczestnikami drogę od podziałów do dzielenia się – od piły do kleju.

Uczestnicy będą pracować w trzech 10-osobowych grupach, by w finale stworzyć spójne dzieło teatralno-filmowe, który obejmie przestrzeń całego teatru. Jego premiera odbędzie się na Facebooku i YouTube 26 lipca.

Instruktorzy – trójka aktorów – zaproponowali różne metody i sposoby myślenia o teatrze i temacie granic:

1) Wioleta Karpowicz | praca ze stworzonymi przez uczestników formami lalkowymi – pacynki i planszety (przekraczanie granic własnego ja, wchodzenie w inne postaci/inne światy);
2) Krystian Wieczyński | warsztaty czerpiące z pedagogiki zabawy, dramy, teatru z elementami improwizacji (spontaniczne podejście do granic, testowanie własnych granic);
3) Wojciech Stachura | parateatralne laboratorium z wykorzystaniem animacji poklatkowej i klocków Lego (tworzenie i testowanie alternatywnych scenariuszy związanych z przekraczaniem/działaniem w ramach granic, moje granice/granice w świecie).

Specjaliści rzemiosł teatralnych – stolarze – zapoznają z kolei młodzież z procesem tworzenia elementów świata teatralnego od A do Z. Uczestnicy poznają w bezpośrednim doświadczeniu różne materiały, elementy obróbki ręcznej materiałów drewnianych i narzędzia do takiej obróbki, a także zasady bezpieczeństwa ważne przy takiej pracy. 

 

Termin warsztatów: 13–25 lipca w godz. 9.00–15.00, od poniedziałku do soboty (w soboty startujemy o 10.00, 19 lipca (niedziela) to dzień wolny. 

Posiłki i napoje: W czasie warsztatów przewidziana jest przerwa na posiłek, który każdy uczestnik przynosi dla siebie, teatr nie zapewnia posiłków. Ze względu na ograniczenia związane z reżimem sanitarnym także napoje uczestnicy muszą mieć zapewnione we własnym zakresie.

Termin przyjmowania zgłoszeń: 16 czerwca – 5 lipca 2020 r. Liczy się kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona: 30 osób.

Zgłoszenia na podstawie wypełnionych dokumentów do pobrania na samym dole tej strony, których podpisany skan prosimy wysłać na adres: justyna.sawicka@teatrminiatura.pl. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego COVID19 podczas warsztatów obowiązuje specjalny regulamin, prosimy o zapoznanie się z nim przed przesłaniem dokumentów. 

Lista wymaganych dokumentów:

  • formularz zgłoszenia uczestnika
  • karta kwalifikacyjna uczestnika
  • oświadczenie uczestnika warsztatów w czasie stanu zagrożenia epidemicznego COVID19


Koszt warsztatów:
 50 zł.

Więcej informacji: 

Justyna Sawicka | e-mail: justyna.sawicka@teatrminiatura.pl, tel. 601 710 850

 


Instruktorzy

 

Wioleta_Karpowicz150.jpg
Wi
oleta Karpowicz

Aktorka, lalkarka, lektorka, instruktorka zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miłośniczka podróży i dobrych filmów. Od 2009 roku związana z Teatrem Miniatura w Gdańsku, gdzie występuje oraz prowadzi liczne warsztaty (m. in. Lato w Teatrze, warsztaty teatralne dla szkół, warsztaty w ramach programu Teatr Polska). Niegdyś wieloletnia instruktorka teatralna na  obozach dla dzieci i młodzieży (Chris, ZHP), obecnie współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami artystycznymi (m. in. Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima,  Fundacja Pomysłodalnia).

 

 

 

 

 

Wojciech_Stachura150.jpg
Wojciech Stachura
 
Aktor Miejskiego Teatru Miniatura, zadebiutował w Gdańsku w 2013 roku tytułową rolą w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki. Prowadzi warsztaty edukacyjne, jest wiceprezesem Fundacji Sopot Centralny, aktywnie współtworzy życie kulturalne Trójmiasta. Poza macierzystym teatrem regularnie uczestniczy w projektach niezależnych i bierze udział w przedsięwzięciach innych instytucji. Współpracuje m.in. z, Teatrem Gdynia Główna, Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Kameralną w Sopocie, Fundacją Pomysłodalnia oraz Instytutem Teatralnym im. Raszewskiego w Warszawie. Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Jeszcze w trakcie studiów występował w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek. Instruktor Lata w teatrze w latach 2015 i 2016. Pomysłodawca i prowadzący Ferie w teatrze w 2020 r.

 

 

 

Krystian_Wieczynski150.jpg
Krystian Wieczyński

Przygodę z teatrem rozpoczął w liceum, w 1992 roku, w dzisiejszym Teatrze Wiczy, z którym zrealizował większość tytułów. W latach 2001–2017 instruktor ds. teatru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, gdzie zajmował się również cyrkiem. W 2015 r. zdał egzamin eksternistyczny na aktora dramatu ZASP. W latach 2006–2010 aktor Teatru Biuro Podróży z Poznania. Od 2012 gościnnie, a od 2018 w stałym zespole Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Współtwórca i realizator wielu projektów kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Laureat m. in. głównej nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Sezon w piekle” Teatru Wiczy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1996 roku, nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu teatru w 2003 roku, Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest za wkład w rozwój filmu w regionie w 2007 roku, Krawata Kultury portalu kulturalnytorun.pl w dziedzinie film/teatr w 2011 roku.

 

 

 

stolarze_razem_Slawomir_Wymyslowski_Marcin_Kuzior550.jpg

Marcin Kuzior (po lewej)
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, współtworzy scenografię do spektakli wystawianych w Miejskim Teatrze Miniatura, współpracował także z innymi miejskimi instytucjami kulturalnymi w Sopocie oraz Gdańsku, a także z innymi teatrami. 

Sławomir Wymysłowski (po prawej)
Specjalista rzemiosł teatralnych, stolarz, w Teatrze Miniatura od 1992 roku, gdzie współtworzył scenografię do ok. 70 spektakli, w tym także do spektakli nagradzanych w tej dziedzinie. Autor rozwiązań konstruktorskich i scenicznych.

 


O PROJEKCIE LATO W TEATRZE 


LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 13. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

 

LATO W TEATRZE 2020 organizują:

 

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni – Mały Dom z Barlinka

Grupa Inicjatywna Baranówko+ Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Wiestin

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Fundacja Migawka

 

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr, Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, Biblioteka -Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja MUCHA, Fundacja PRO FUTURO, Fundacja t:, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja TIFF Collective, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Lubartowski Ośrodek Kultury, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Miejski Teatr Miniatura, Ośrodek Teatralny Kana, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Bliżej Szkoły, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Origo, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Dobre, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Terra Artis Lanckorona

 

 

Pliki

×