PL EN

STREFA ZDARZEŃ

PAPETY: Z OSTATNIEJ CHWILI | pierwszy odcinek miniserialu lalkowego

Zapraszamy do oglądania pierwszego odcinka serii krótkich filmów dla dzieci PAPETY: Z OSTATNIEJ CHWILI. 

Co to jest wirus? Czy pandemia to rodzaj anemii? Dlaczego wszyscy mamy myć ręce i czy trzeba zbierać zapasy? Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. W serii „Papety: z ostatniej chwili” artyści z Teatru Miniatura z pomocą teatralnych lalek – rodziny Papetów – w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.

Scenariusze do serii pisze nagradzana trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc, obecnie w Dziale Literackim Teatru Miniatura, reżyseruje dyrektor Miniatury Michał Derlatka, a w rolach Papetów występują aktorzy teatru.

Rodzina Papetów – dziadek Ryszard Papet, babcia Irena Papet oraz ich wnuczęta Marlenka i Mirek – pojawiła się w Teatrze Miniatura z inicjatywy aktora Wojciecha Stachury. Od 2016 roku Papety angażują się w różne projekty – zagrały w filmach, w teledysku i w spektaklu dla dorosłych, który zdobył główną nagrodę Konkursu Nurtu Off Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2019 roku.

Na razie powstał pilotażowy odcinek serii z Papetami w roli głównej zatytułowany „M jak makaron, P jak panika”, w którym dzieci poznają podstawowe zasady higieny i kontaktu podczas epidemii.

„Papety: z ostatniej chwili” są jednym z elementów obecności Miniatury online pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci. Teatr udostępnia różnorodne materiały do wykorzystania wspólnie z dziećmi – zabawy, zagadki i zadania inspirowane przedstawieniami w Strefie Zabaw na swojej stronie, materiały wideo na kanale YouTube (piosenki, reportaże z działań, rozmowy o teatrze), trzy spektakle – „Bajki robotów” w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Zostań przyjacielem” w reż. Tomasza Mana i „Krzyżacy” w reż. Jakuba Roszkowskiego – dostępne na stronie Internetowego Teatru dla Szkół, z którym realizował nagrania.

 

 

Miniatura dzieciom w sieci: Papety: z ostatniej chwili

I odcinek: M jak makaron, P jak panika

scenariusz: Sandra Szwarc

reżyseria: Michał Derlatka

projekt i wykonanie lalek: Olga Ryl-Krystianowska

opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska

obsada:

Marlenka Papet – Magdalena Żulińska

Ryszard Papet – Wojciech Stachura

realizacja filmowa i montaż: Paweł Łaźniak

realizacja dźwięku: Adam Wośko

realizacja światła: Maciej Motowidło

asystentka reżysera: Agnieszka Kochanowska

producentka: Celina Zboromirska-Bieńczak

 

Specjalistyczne wyposażenie dzięki Polpharma Biologics

 

Produkcja

Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

×