PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Miniatura w Bułgarii i Bośni

28 września 2015 o godz. 19.00 zaprezentujemy spektakl „Karakonia. Pieśni według Schulza” w inscenizacji Edyty Janusz-Ehrlich podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalkowego dla Dorosłych PIERROT w Starej Zagorze w Bułgarii. Festiwal odbywa się co dwa lata, a jego organizatorami sa Państwowy Teatr Lalek – Stara Zagora, Gmina Stara Zagora, organizacja non profit Pierrot, Narodowe Centrum dla Teatru, Ministerstwo Kultury oraz bułgarski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA. Festiwal Pierrot został uznany przez Międzynarodowe Jury platformy EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) jako projekt flagowy dla kultury europejskiej i otrzymał etykietę EFFE 2015-2016. „Karakonia” jest spektaklem muzyczno-plastycznym powstałym z inspiracji „Sklepami cynamonowymi” Brunona Schulza. W przedstawieniu dużą rolę odgrywają różnego typu lalki, elementy scenograficzne, nietypowe kostiumy inspirowane również cyklem grafik Xiega bałwochwalcza.

Pierrot2015.jpgZ kolei 6 października 2015 o godz. 19.00 spektakl „Baltic. Pies na krze” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego zostanie zagrany podczas XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Banja Luce, jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na terenie Bośni i Hercegowiny. Festiwal jest organizowany przez lalkowy Children's Theatre of Republic of Srpska, działający w Banja Luce od 1955 roku. „Baltic. Pies na krze” to spektakl dokumentalny dla dzieci, oparty na autentycznych zdarzeniach. W styczniu 2010 roku załoga statku badawczego Morskiego Instytutu rybackiego R/V Baltica, 15 mil morskich od brzegu, na wodach Zatoki Gdańskiej, wyłowiła psa, który wcześniej przepłynął połowę Wisły na kawałku kry. Pies Baltic jest obecnie członkiem załogi R/V Baltica oraz honorowym psim obywatelem miasta Gdynia.

banjalukaS.jpg

 

Pokaz spektaklu „Baltic. Pies na krze” w Banja Luce jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn2-1.jpg 

 

×