PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki | premiera publikacji i płyty

23 sierpnia o 14.00 wspólnie z organizatorami festiwalu Literacki Sopot zapraszamy Was do Grodziska w Sopocie na premierę publikacji będącej wynikiem konkursu na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanego przez Literacki Sopot we współpracy z Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia.

Przy okazji premiery spotkamy się z Jolantą Patyną i Grzegorzem Kasdepke, autorami nagrodzonych scenariuszy oraz posłuchamy zrealizowanych na ich podstawie przez Teatr Miniatura słuchowisk: „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” w reżyserii Tomasza Mana oraz „Pani Szast-Prast” w reżyserii Janusza Kukuły.

Spotkanie dla dzieci i dorosłych poprowadzi Magdalena Grzebałkowska.

 

Jolanta Patyna
Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez wiele lat pracowała w TVP Katowice, gdzie prowadziła własny program poświęcony filmowi oraz cykliczne programy dla dzieci: „Koszałek Opałek”, „Cukierenka dziadka Benka”. Zdobywczyni I nagrody w etapie otwartym i zamkniętym konkursu „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki”.

Grzegorz Kasdepke
Popularny autor piszący dla dzieci i młodzieży; wydał ponad 40 książek, z których niemal wszystkie zdobyły tytuł bestsellera (m.in. „Detektyw Pozytywka”, „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”, „Kacperiada”, „Horror! Skąd się biorą dzieci”, „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”). Zdobył wiele nagród literackich, ostatnio Nagrodę Doroczną ZAiKS oraz Nagrodę im. Filipa Kallimacha. Jego książki znalazły się na listach lektur obowiązkowych i uzupełniających. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, a także scenarzystą telewizyjnym i radiowym. Jego scenariusz zdobył II miejsce w etapie zamkniętym konkursu „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki”.

 

Słuchowiska Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki

 

Projekt „Teatr dźwięku dla dzieci” powstał we współpracy festiwalu Literacki Sopot, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Polskiego Radia i ma na celu przypomnienie i pobudzenie zainteresowania formą słuchowiska teatralnego dla dzieci wśród dzieci i dorosłych. W ramach projektu został zorganizowany ogólnopolski konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci podzielony na dwa etapy: otwarty i zamknięty dla wybranych polskich autorów (Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Łukasz Orbitowski, Agnieszka Taborska). Nagrodzone słuchowiska zostały zrealizowane przez Miejski Teatr Miniatura we współpracy z Teatrem Polskiego Radia, i będą wydane na płytach winylowych oraz w wersji cyfrowej. W Teatrze Miniatura powstanie specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której będą się odbywały regularne odsłuchania powstałych słuchowisk połączone z warsztatami poświęconymi eksploracji wszystkich zmysłów poza wzrokiem. Projekt został dofinansowany w ramach programu „Edukacja kulturalna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

logotypy_sluchowiska_www.jpg

×