PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Premiera słuchowisk dla dzieci

27 czerwca odbędą się premierowe odsłuchania słuchowisk dla dzieci przygotowanych przez Teatr Miniatura wraz z Teatrem Polskiego Radia i Radiem Gdańsk. Będą to realizacje oryginalnych scenariuszy słuchowisk dla dzieci, które zwyciężyły w konkursie "Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki" organizowanym przez Literacki Sopot we współpracy z Miniaturą i Teatrem Polskiego Radia. Konkurs składał się z etapu otwartego i zamkniętego dla zaproszonych autorów (Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Łukasz Orbitowski, Agnieszka Taborska). Oba etapy wygrała praca Jolanty Patyny, która przyszła w ramach otwartego konkursu. 

W sobotę 27 czerwca w pięknych wnętrzach sopockiego Dworku Sierakowskich posłuchamy słuchowisk „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki" Jolanty Patyny w reżyserii Tomasza Mana oraz „Pani Szast-Prast” Grzegorza Kasdepke w reżyserii Janusza Kukuły. Po odsłuchaniu odbędzie się rozmowa „Po co nam słuchowiska dla dzieci w kulturze obrazu?”, w której wezmą udział reżyser radiowy, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Miniatura Romuald Wicza-Pokojski, reżyser teatralny i radiowy Tomasz Man oraz pomysłodawczyni projektu „Teatr dźwięku dla dzieci”, animatorka kultury Emilia Orzechowska. Spotkanie poprowadzi Iwona Borawska, dziennikarka Radia Gdańsk, redaktorka audycji „Salon Artystyczny”.

Wydarzenie odbywa się w ramach XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.


Program

27 czerwca 2015, Dworek Sierakowskich, ul. Czyżewskiego 12 w Sopocie

11.00 Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki

Prezentacja słuchowiska Jolanty Patyny, które otrzymało I nagrodę w konkursie na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci, organizowanym we współpracy festiwalu Literacki Sopot z Miejskim Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia. Po odsłuchaniu spotkanie z twórcami słuchowiska: reżyserem Tomaszem Manem oraz aktorami Teatru Miniatura. 

12.00 Pani Szast Prast

Prezentacja słuchowiska Grzegorza Kasdepke, które otrzymało II nagrodę w konkursie na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci, organizowanym we współpracy festiwalu Literacki Sopot z Miejskim Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia.

12.20 Po co nam słuchowiska dla dzieci w kulturze obrazu?

Dyskusja z udziałem Janusza Kukuły (reżysera radiowego, dyrektora Teatru Polskiego Radia), Tomasza Mana (dramaturga, reżysera teatralnego i radiowego), Romualda Wiczy-Pokojskiego (dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura) oraz Emilii Orzechowskiej (pomysłodawczyni projektu „Teatr dźwięku dla dzieci” Teatru Miniatura). Prowadzenie: Iwona Borawska (Radio Gdańsk)

 

 dzieki_dzwieki_600px_1.jpg

Projekt „Teatr dźwięku dla dzieci” powstał we współpracy festiwalu Literacki Sopot, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Polskiego Radia i ma na celu przypomnienie i pobudzenie zainteresowania formą słuchowiska teatralnego dla dzieci wśród dzieci i dorosłych. W ramach projektu został zorganizowany ogólnopolski konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci podzielony na dwa etapy: otwarty i zamknięty dla wybranych polskich autorów (Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Łukasz Orbitowski, Agnieszka Taborska). Nagrodzone słuchowiska zostały zrealizowane przez Miejski Teatr Miniatura we współpracy z Teatrem Polskiego Radia, i będą wydane na płytach winylowych oraz w wersji cyfrowej. W Teatrze Miniatura powstanie specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której będą się odbywały regularne odsłuchania powstałych słuchowisk połączone z warsztatami poświęconymi eksploracji wszystkich zmysłów poza wzrokiem. Projekt został dofinansowany w ramach programu „Edukacja kulturalna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

logotypy_sluchowiska_www.jpg

×