PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Letnie warsztaty teatralne w Miniaturze

13 lipca zaczęliśmy letnie warsztaty teatralne "W jakiej jesteś FORMIE?" dla młodzieży od 13 do 16 lat w ramach programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty potrwają do 26 lipca, a zakończą je pokazy spektaklu przygotowanego przez młodzież na Dużej Scenie Teatru Miniatura. 

Pokazy finałowe:
25 lipca 2015 (sobota), godz. 12.00 | premiera
26 lipca 2015 (niedziela), godz. 15.00

Punktem wyjścia warsztatów jest hasło FORMY zaczerpnięte z twórczości Witolda Gombrowicza oraz kilka pytań: Kim jestem? Jaki jestem? Jaka jest moja FORMA? A jeśli nie przyjmę żadnej formy? Czy odpowiedzialność nie jest wpajanym nam od dzieciństwa przekonaniem, że powinniśmy się zdecydować na konkretną formę? Czy forma, którą przyjmiemy musi być naszą jedyną i ostateczną?...

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Każda pracuje z aktorem-opiekunem artystycznym grupy oraz rotacyjnie z każdym z instruktorów, wykonując kolejno zadania aktorskie, wybierając własną technikę teatralną, tworząc scenariusz, muzykę, scenografię i rekwizyty, a także pracując nad promocją. W ten sposób powstanie jeden spektakl złożony z dwóch części, który będzie konfrontacją artystyczną obu grup.

Opiekunami artystycznymi grup są aktorzy teatru Miniatura: Wioleta Karpowicz i Wojciech Stachura, a w tworzeniu spektaklu pomagają instruktorzy: Adrian Amrugiewicz (muzyka), Sylwester Gałuszka (animacja filmowa), Tomasz Okęcki (technika) i Sebastian Żbikowski (scenografia). 


----------
Pokazy finałowego spektaklu:
 25-26 lipca 2015 r., Duża Scena Teatru Miniatura

Więcej informacji: 

Magdalena Zabłotna | e-mail: magdalena.zablotna@teatrminiatura.pl, tel. 885780204

 


----------
Instruktorzy:

WARSZTATY AKTORSKIE

Wioleta Karpowicz – aktorka, lalkarka. Absolwentka Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, aktorka Miniatury od 2009 roku. Role w Miniaturze, m.in. w spektaklach „Brzydkie kaczątko", "Błękitna planeta", „Remus”. Instruktorka teatralna, pedagożka obozów dziecięcych, reżyserka spektakli dziecięcych.

Wojciech Stachura – aktor lalkarz, konstruktor lalek. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Jako aktor współpracuje z Instytutem Teatralnym (spektakl „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana“), Operą Bałtycką w Gdańsku (spektakl „Body Master”, „Mała Śmierć”). Aktor Miniatury od 2013 roku, role w Miniaturze, m.in. w spektaklach „Remus”, „Błękitna planeta”, „Fahrenheit”. Interesuje się malarstwem, próbując również w nim swoich sił.


WARSZTATY MUZYCZNE

Adrian Amrugiewicz – akustyk i oświetleniowiec Teatru Miniatura, operator multimediów, z zainteresowania didżej, kompozytor. Autor muzyki do spektaklu Teatru Miniatura „Remus”. 


WARSZTATY SCENOGRAFICZNO-KOSTIUMOWO-TECHNICZNE

Sebastian Żbikowski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Edukacji Plastycznej. Pracownik Pracowni Plastycznej Miniatury. Fotograf.

Tomasz Okęcki – brygadzista w Teatrze Miniatura, animator projektu „Teatr od kulis” w Teatrze Miniatura 


WARSZTATY ANIMACJI

Sylwester Gałuszka – Robotnik Sztuki, prezes Fundacji Kolonia Artystów, animator wydarzeń artystycznych w Kolonii Artystów Gdańsk Stocznia. Założyciel Wolnej Pracowni PGR_ART z siedzibą w Kolonii Artystów Gdańsk Stocznia. Autor projektu cyklicznych prezentacji studentów ASP „Extreme art”, współtwórca warsztatów artystycznych „Kraina kreatywności”, „Wędrowcy”, „ARTour 2016”. Założyciel Galerii wideo „6,21” z siedzibą w Kolonii Artystów, twórca projektu WRZESZCZ ART!.


----------
O projekcie Lato w teatrze

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego najważniejszym elementem jest konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu. Najciekawsze projekty wybrane przez Komisję Ekspertów otrzymują dofinansowanie, które wynosi maksymalnie 40 000 złotych.

Każdy projekt ma charakter autonomiczny. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przez wnioskodawców, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników. Zajęcia mogą prowadzić etatowi pracownicy instytucji, członkowie grup teatralnych, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, artyści, studenci szkół artystycznych oraz muzycy lub dziennikarze.

Program powstał w 2008 roku. W tegorocznej ósmej edycji po raz pierwszy został wydzielony moduł Lato w teatrze +, przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Doświadczone ośrodki mają obowiązek przygotowania wniosku we współpracy z instytucją lub organizacją partnerską, która nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu grantów i dotychczas nie brała udziału w programie. 

www.latowteatrze.pl

 

 

×