PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Premiera "U stóp drabiny" już 9 maja!

9 maja o godz. 19.00 zapraszamy na polską prapremierę teatralnej adaptacji opowiadania Henry’ego Millera „Uśmiech u stóp drabiny”. Będzie to monodram Jacka Majoka, aktora Miniatury, który w tym roku obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Spektakl jest przygotowywany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich Teatru Miniatura, gdzie powstają małe formy teatralne z pomysłu aktorów z zespołu teatru. Do tej pory w ramach tej sceny powstało przedstawienie muzyczne „Karakonia. Pieśni według Schulza” z inicjatywy aktorki Edyty Janusz-Ehrlich.

Opowiadanie „Uśmiech u stóp drabiny” zostało napisane na prośbę francuskiego kubisty Fernanda Légera jako tekst towarzyszący cyklowi jego ilustracji poświęconych cyrkowi. To historia Augusta – słynnego klowna, który potrafił rozbawić ludzi do łez, ale chciał dać widzom nieprzemijającą radość. Błazen u Millera staje się synonimem artysty, a tytułowa drabina symbolem oddającym niepewność jego losu.

– Twórczość wymaga pracy, wysiłku – opowiada Marek Brand, autor adaptacji i reżyser spektaklu. – Artyści wspinają się po szczeblach niewidzialnej drabiny do bliżej nieokreślonego celu, często bywają mocno oderwani od ziemi, zwłaszcza gdy ich wzrok bardziej skupia się na mglistym celu niż na podstawie, z której rozpoczęli wspinaczkę.

– Nie wiem, czy to właśnie klownada nie jest kwintesencją aktorstwa – dodaje Jacek Majok. – Błazen jest albo uśmiechnięty, albo smutny – jak teatralne maski komedii i tragedii. Ja w błaznowaniu nie widzę nic złego, przecież w kulturze postać błazna jest bardzo ważna i mądra.

Scenografię do spektaklu projektuje Anna Molga, artystka, która współpracowała z Teatrem Miniatura przy spektaklu „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” w reżyserii Marka Branda.

 

U_stop_drabiny_plakat_netsmall.jpg

×