PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Galeria zdjęć z przeglądu teatru dla dzieci i młodzieży "Co nowego?"

16 grudnia zakończyliśmy pierwszy przegląd teatru dla dzieci i młodzieży "Co nowego?". Naszym celem była refleksja nad nowymi i aktualnie eksplorowanymi zagadnieniami w teatrze dla dzieci i młodzieży. Program przeglądu „Co nowego?” skupiał się na trzech takich zagadnieniach: teatrze dokumentalnym dla dzieci i młodzieży, tematach lokalnych w teatrze młodego widza oraz spektaklach skierowanych do młodzieży w wieku 13-16 lat.

W ramach przeglądu można było zobaczyć spektakle gościnne: „Über die grenze ist es nur ein schritt (Przez granicę już tylko jeden krok)” Deutsches SchauSpielHaus z Hamburga, opowiadający o trudnej sytuacji imigrantów poprzez historię Afrykańczyka Dede Affula, prapremierę „Męczenników” Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie, historię nastoletniego Beniamina, który doznaje religijnego objawienia oraz „Na Warmii… dawno, dawno temu” Olsztyńskiego Teatru Lalek, spektakl dla dzieci od 4 lat, którego akcja rozgrywa się nad warmińskimi jeziorami, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu. Miniatura pokazała trzy swoje przedstawienia: „Baltica. Psa na krze”, spektakl dokumentalny dla dzieci oparty na prawdziwej, lokalnej historii psa, który w 2010 roku przepłynął na krze połowę Wisły i został wyratowany na wodach Zatoki Gdańskiej przez załogę statku R/V Baltica, „Fahrenheita” teatralizującego przestrzeń laboratorium w opowieści o losach słynnego uczonego pochodzącego z Gdańska oraz ostatnią premierę „Remus” na podstawie kaszubskiej epopei „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego.

Pokazom spektakli towarzyszyły panele dyskusyjne z ekspertami z całej Polski, mające na celu wypracowanie konkretnych wniosków, rozwiązań i wskazówek, które będą mogły stanowić inspirację dla twórców teatru. Odbyły się cztery spotkania: „Lokalne historie w teatrze dla dzieci i młodzieży”, „Teatr dokumentalny dla dzieci i młodzieży”, „Do kogo mówimy? Współczesny nastolatek jako widz” oraz „Młodzież w teatrze. Formy i tematy”.  Wzięli w nich udział m.in. Anna Augustynowicz, Jacek Głomb, Michael Müller, Robert Jarosz, Mieczysław Abramowicz, Anna Jarmołowska i Zbigniew Rudziński. Panele były transmitowane na żywo na stronie Teatru Miniatura, a ich nagrania nadal można obejrzeć tutaj.

Zapraszamy do lektury publikacji podsumowującej przegląd "Co nowego?".

 

Zapraszamy też do obejrzenia relacji zdjęciowej. Autorka zdjęć: Anna Szczodrowska

Galeria
×