Zapraszamy młodzież od 15 lat na warsztaty dziennikarskie w ramach cyklu wydarzeń artystyczno-edukacyjnych towarzyszących premierze spektaklu „Remus”, inscenizacji kaszubskiej epopei „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego.
W trakcie warsztatów, które poprowadzi reporterka „Gazety Wyborczej” Katarzyna Włodkowska, uczestnicy poznają jedną z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych form dziennikarskich, jaką jest wywiad. Dowiedzą się więcej na temat jego odmian, dziennikarskich technik, ale przede wszystkim, jak pytać, by odpowiedzi były ciekawe. Wyposażeni w tę wiedzę poszukają „współczesnych Remusów” – osoby, które mogą opowiedzieć ciekawe historie ze swojego życia, pomocne w zachowaniu tradycji i pamięci naszego regionu. Warsztaty zakończy publikacja dwóch najlepszych wywiadów na blogu Teatru Miniatura.
Wydarzenie odbywa się w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Termin warsztatów:
15 i 22 listopada 2014, godz. 11.00-14.00
Miejsce:
Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16 w Gdańsku
Termin zgłoszenia:
do 13 listopada 2014
Wiek uczestników:
od 15 lat
Czas trwania:
2 godziny
Liczba miejsc ograniczona:
15 osób
Zgłoszenia:
barbara.malecka@teatrminiatura.pl
Udział w warsztatach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie poszukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.
W Konkursie biorą udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury ocenia gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.
Więcej informacji na stronie: www.klasykazywa.pl