PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Specjalny pokaz "Remusa" dla nauczycieli

27 października o 17.00 zapraszamy nauczycieli z województwa pomorskiego na specjalny pokaz najnowszego spektaklu Miniatury - "Remus" na podstawie "Życia i przygód Remusa" Aleksandra Majkowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka. Pokaz odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Będzie mu towarzyszyć prelekcja Tomasza Fopke, animatora kulturalnego, poety, kompozytora, członka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacja: bilety@teatrminiatura.pl lub telefonicznie 58 341 12 09 wew. 35.

Prosimy o wypełnienie formularza zamieszczonego na dole strony.

„Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego to pierwsza powieść w całości napisana w języku kaszubskim i jednocześnie główna epopeja literatury kaszubskiej, nie bez przesady porównywana z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Świat realny miesza się w niej ze światem kaszubskich legend i baśni. Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez swoją wadę wymowy i niejasne pochodzenie staje się outsiderem. Jako dziecko Remus zostaje poproszony o pomoc przez uwięzioną królewiankę; jako dorosły rusza w podróż po regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem. „Życie i przygody Remusa” to barwne dzieło na miarę „Don Kichota”, gdzie w podróży po Kaszubach bohaterowi towarzyszy wierny przyjaciel, grajek Trąba.

Spektakl w Miniaturze to opowieść o straconej tożsamości, o miejscu zapomnianym. Żeby je na nowo odnaleźć, trzeba pokonać trzy zjawy: Strach, Trud i Niewarto.

Adaptację powieści przygotował Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury, reżyser i dramaturg. Przedstawienie wyreżyserował Remigiusz Brzyk, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów, twórca nagradzanych przedstawień „Czarownice z Salem”, „Historia o Miłosiernej, czyli testament psa”, „Brygada szlifierza Karhana”, „Korzeniec” czy „Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł”. Nad scenografią pracowały – pod kierunkiem reżysera i scenografki Katarzyny Zawistowskiej – dwie studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Monika Ostrowska i Katarzyna Skoczylas. Jako kompozytor muzyki do spektaklu zadebiutował Adrian Jerzy Amrugiewicz, realizator dźwięku i akustyk, autor ścieżek dźwiękowych do licznych spektakli przygotowywanych z dziećmi i młodzieżą w Miniaturze.

 

Remus_net.jpg

Pliki

×