Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach malowania na szkle dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat, które poprowadzi uznany artysta ludowy Edmund Zieliński. Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki techniki malowania na szkle i stworzą własne obrazy, nawiązujące do kultury kaszubskiej.
Warsztaty otworzą cykl wydarzeń artystyczno-edukacyjnych towarzyszących przygotowaniom do naszej październikowej premiery na podstawie "Życia i przygód Remusa" Aleksandra Majkowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka. Wybrane prace powstałe podczas warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie towarzyszącej premierze spektaklu.
Wydarzenie odbywa się w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Termin warsztatów:
29 sierpnia 2014, godz. 9.30 i 12.30
Miejsce:
Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16 w Gdańsku
Termin zgłoszenia:
do 25 sierpnia 2014
Wiek uczestników:
9-12 lat
Czas trwania:
2 godziny
Liczba miejsc ograniczona:
15 osób
Zgłoszenia:
barbara.malecka@teatrminiatura.pl
Udział w warsztatach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Malarstwo na szkle jest obecnie tą dyscypliną sztuki, która najbardziej kojarzy się z twórczością ludową. Jest dziedziną wciąż żywą i stale się rozwijającą. Technika ta jest ewenementem w polskiej sztuce ludowej, której korzenie sięgają XVII wieku. Malowanie na szkle najpopularniejsze jest na południowych terenach Polski, a szczególnie na Podhalu, Spiszu i Orawie. Nieliczne już ośrodki można spotkać na Kaszubach, na Lubelszczyźnie i w okolicach Sandomierza. Warsztaty mają za zadanie przybliżyć zanikającą tradycję malarstwa kaszubskiego.
Wydane w 1938 roku „Życie i przygody Remusa” to kompletny obraz Pomorza z przełomu XIX i XX wieku, z barwnym opisem wszystkich klas społecznych, przedstawieniem tradycji i podań regionalnych oraz literackim „wyrysowaniem” mapy Kaszub, po których wędruje główny bohater. Celem inscenizacji „Życia i przygód Remusa” w Teatrze Miniatura jest wywalczenie dla utworu Majkowskiego należnego mu miejsca w kulturze polskiej, a także przyjrzenie się kulturze kaszubskiej, która – w formie opisanej w eposie – już nie istnieje lub znika na naszych oczach. Spektakl będzie zatem powrotem do świata przeszłości, Kaszub już nieistniejących.
Prowadzący warsztaty - Edmund Zieliński:
Twórca ludowy, rzeźbiarz, malarz, publicysta, propagator sztuki ludowej. Od 1961 r. należy do ścisłego grona twórców ludowych: rzeźbi, maluje, pisze artykuły i reportaże. Prowadzi cykliczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z rzeźby i malarstwa na szkle. Jego prace znajdują się w Muzeach Etnograficznych w całej Polsce. Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami. Współzałożyciel i wieloletni prezes Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie poszukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.
W Konkursie biorą udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury ocenia gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.
Więcej informacji na stronie: www.klasykazywa.pl