PL EN

ZA KULISAMI BLOG

O Miniaturze w miesięczniku "Teatr"

W miesięczniku "Teatr" w ramach cyklu "Mapa teatru publicznego" w odsłonie poświęconej Pomorzu i Kujawom o naszym teatrze piszą tak:

Po wygraniu dwuetapowego konkursu na dyrektora, w listopadzie 2011 roku na trzyletnią kadencję wybrany został Romuald Wicza-Pokojski, szef offowego Teatru Wiczy, a przed nominacją dyrektor programowy Biura Gdańsk 2016, koordynującego starania Gdańska w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Rok 2013 to kolejny rok poszukiwań oraz otwierania przestrzeni twórczej dla zespołu i artystów z regionu.

Postępująca dywersyfikacja programowa sprawiła, że do Miniatury przychodzą widzowie w każdym wieku. Aktorzy zrealizowali spektakle dla młodzieży (Jacek Gierczak Poobiednie igraszki) i dorosłych (Edyta Janusz-Ehrlich muzyczną Karakonię wg Schulza). Przebojami były nagradzane i zapraszane na festiwale w kraju i za granicą Brzydkie kaczątko i Fahrenheit na podstawie książki gdańskiej pisarki Anny Czerwińskiej-Rydel. Ambitną próbą była Kamienica wg książki kolejnej gdańszczanki, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, w adaptacji Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Siłami Miniatury zrealizowano Radunicę, czyli kaszubskie Dziady w Centrum św. Jana w Gdańsku.

Liczba premier w stosunku do okresu, w którym dyrektorem był Konrad Szachnowski, wzrosła z dwóch do pięciu rocznie, frekwencja podniosła się o ponad 10 procent, a ilość wystawień o blisko 1/3 przy niezmiennej od czterech lat dotacji. Dlatego nowe otwarcie w Miniaturze jest największą niespodzianką teatralną Trójmiasta ostatnich lat. Nowe myślenie widać w pozyskiwaniu środków z innych źródeł (m.in. projekt „Islandia w Miniaturze”) i nowoczesnej edukacji kulturalnej.

Wicza-Pokojski stworzył bardzo kompetentny zespół współpracowników oparty na doświadczonych aktywistach organizacji pozarządowych i animatorach kultury, co procentuje wysoką jakością produkcji artystycznych i działań towarzyszących. Miniatura dobrze komunikuje się z mediami, żywa strona internetowa i bardzo aktywne profile w mediach społecznościowych wszechstronnie informują o działalności teatru. Paradoksalnie najmniejszy teatr w Gdańsku zaczyna wytwarzać największą wartość dodaną. Idąc konsekwentnie tą drogą, Miniatura ma szanse spowodować ferment intelektualny, nawiązujący do złotego okresu początku XXI wieku, a przy tym nie stracić kontroli nad wydarzeniami. Czynione w ostatnim czasie inwestycje powoli podnoszą poziom techniczny budynku, ale teatr bez wątpienia wymaga doposażenia, dzięki któremu będzie mógł realizować przedstawienia bardziej polifoniczne.

miniaturka.php.jpg
Mapka pochodzi z portalu www.teatr-pismo.pl

Więcej o teatrach na Pomorzu i Kujawach można przeczytać tutaj.

×