PL EN

STREFA ZDARZEŃ

Stanisława Przybyszewska jako muza

24 maja o 18.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone pisarce Stanisławie Przybyszewskiej, która spędziła w Gdańsku ostatnie lata życia – od 1923 do 1935 roku. Tutaj powstały jej najważniejsze utwory dramatyczne wynikłe z fascynacji Rewolucją Francuską: „Thermidor” i „Sprawa Dantona”. Nadwrażliwa, dumna i bezkompromisowa, uzależniona od morfiny, separująca się od świata zewnętrznego, Przybyszewska nie osiągnęła za życia wystarczającej popularności, żeby utrzymać się z własnej twórczości – umierała w skrajnej nędzy w baraku nr 12 przy Gimnazjum Polskim w Gdańsku (wtedy Am Weissen Turm 1, obecnie ul. Jana Augustyńskiego). Dopiero pod koniec lat 60. jej utwory dramatyczne doczekały się udanych realizacji oraz wydania. Wydane zostały również trzy tomy jej listów. „Sprawa Dantona” odniosła sukces zagranicą oraz została zrealizowana w wersji filmowej przez Andrzeja Wajdę ze znakomitą rolą Gerarda Depardieu w roli Dantona.

Podczas sobotniego spotkania w świat Przybyszewskiej wprowadzi poznański poeta Maciej Rembarz, którego nowela stała się podstawą spektaklu ulicznego „Thermidor roku 143” Miniatury, prezentowanego m.in. na poznańskiej Malcie i gdańskiej Fecie. Rembarz przeczyta utwory ze swojego tomu „Wiersze z oddechu Przybyszewskiej” i opowie o fascynacji życiem i twórczością tej oryginalnej autorki.

 

24 maja 2014 (sobota), godz. 18.00

Sala Prób Miejskiego Teatru Miniatura

Wstęp wolny

 

Maciej Rembarz
Poeta, urodzony w 1950 roku. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydał cztery książki poetyckie i kilka książeczek dla dzieci. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor (lub współautor) adaptacji tekstów dla teatrów dramatycznych w Gnieźnie i Legnicy (m.in.„Skąpiec”, „Transatlantyk”, „Dziady”),autor tekstów dla Asocjacji 2006 (m.in. „Rabin Maharal i Golem”, „Sonata legnicka”, „Bestiariusz zamkowy”), dramatu o Forcie VII i songów do wielu innych przedstawień.

×